Szót fogadott edzőjének

AMLER ZOLTÁN, KOVÁCS ERIKA és RÁC BENEDEK BALÁZSAMLER ZOLTÁN, KOVÁCS ERIKA és RÁC BENEDEK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2009.07.27. 02:10
Címkék
Hat világcsúcsot hozott a római úszó-világbajnokság első napja – mindez borítékolható volt az utóbbi hetek, hónapok dresszőrülete után. Kis Gergő hatodik helyen végzett 400 méter gyorson, míg a magyar női 4x100-as gyorsváltó nyolcadikként zárt.

Minden úgy történt, ahogyan előzetesen vártuk – folytatódott a rekordeső, hiszen a római úszó világbajnokság első napján hat korábbi rekordot is felülírtak a versenyzők.

És született egy számunkra kedves Európa-csúcs is: Hosszú Katinka úszta a 200 méter vegyes délelőtti előfutamai során (2:09.12).

„Még sohasem voltam Európacsúcs-tartó, és néhány óráig biztosan az is maradok” – lelkendezett Hosszú délelőtt, s hogy milyen nagyszerűen teljesített az egy éve az Egyesült Államokban tanuló sportoló, arra álljon itt egy kis sporttörténelem: utoljára magyar hölgyként Kovács Ágnes úszott Európa-rekordot a sydneyi olimpián, ezt megelőzően pedig Egerszegi Krisztina nevéhez fűződött kontinenscsúcs 1991-ből.

Hosszú öröme érthető volt, s bár egy egész napot biztosan rekorder marad, hiszen a középdöntőkben európai nem úszott jobb időt a csúcsánál, kicsit izgalmasra sikeredett a délután...

A délelőtti előfutamok során ezen a távon a két magyar lány, Hosszú és Verrasztó Evelyn gond nélkül jutott a középdöntőbe – az Európa-csúccsal Hosszúé volt a második, Verrasztóé pedig a tizedik legjobb idő. Délután egy futamba kerültek a lányok, Verrasztó javított délelőtti idején, Hosszú rontott, aztán mind a két lány tövig rághatta a körmét a második középdöntő alatt.

„Én ezt nem is bírom nézni...” – mondta Hosszú, és a két lány elis vonult a rájuk várakozó újságírók elől, hogy aztán 2:07.03 perc (Ariana Kukorsnak köszönhetően vasárnaptól ez a világcsúcs 200 méter vegyesen) múlva megkönnyebbülten és mosolyogva jöjjenek vissza.

„Sikerült, mindketten bejutottunk a döntőbe – mondta Verrasztó Evelyn. – Személy szerint nekem még mindig nem nagyon tetszett az úszásom annak ellenére, hogy javítottam, és 2:10-en belül úsztam. Ötödikként kerültem a döntőbe, Katka hetedikként, ott majd azért nagyon össze kell szednünk magunkat.”

„Az amerikai edzőm, Dave Salo azzal bocsátott útnak, hogy ne nagyon hősködjek a középdöntőben a délelőtti csúcs után, aztán tessék, sikerült annyira szót fogadnom, hogy majdnem lemaradtam a fináléról” – tette hozzá Hosszú Katinka.

A döntőbe jutás Kis Gergőnek is sikerült 400 méter gyorson – Farkas András tanítványa a nyolcadik idővel, új országos csúccsal (3:45.68) kvalifikálta magát a fináléba, ahol két helyet is előrelépve, hatodikként zárt.

Szintén nyolcadikként és szintén országos csúccsal (3:37.64) jutott a fináléba a Dara Eszter, Verrasztó Evelyn, Mutina Ágnes, Hosszú Katinka összetételű 4x100-as gyorsváltó, a kvartett a fináléban az utolsó helyen végzett.

A nap negyedik országos csúcsát Gyurta Dániel úszta 100 méter mellen (1:00.26), s ezzel Güttler Károly 16 éves rekordját (1:00.95) írta felül, ám még ez sem volt elegendő a továbbjutáshoz.

„Régóta szerettem volna 100 méter mellen megdönteni az országos csúcsot, és egyáltalán nem keserít el, hogy nem jutottam be a középdöntőbe. A kétszáz méter mell a fontos, ám az, hogy akár így is el tudom kezdeni az első százat...” – harapta el a mondat végét

Gyurta sokat sejtető mosollyal az arcán.

S akkor vissza a világrekordokhoz: a 400 méter gyors mindkét fináléjában világcsúcs született, a férfiaknál Paul Biedermann (3:40.07), míg a nőknél Federica Pellegrini (3:59.15) úszta. A német női 4x100 méteres gyorsváltó első embereként Britta Steffen írta felül a korábbi rekordot (52.22), hogy aztán a végén a hollandok örüljenek az aranyéremnek és a rekordnak (3:31.72). Női 100 méter pillangón Sarah Sjöström repesztett világcsúcsot (56.44) a középdöntőben.

A csúcseső tehát folytatódik, s ki tudja meddig még. A nemzetközi szövetség napokban meghozott döntése (2010-től csak textildresszekben lehet úszni) ellen ugyanis tiltakozik a két legnagyobb gyártó, a Speedo és az Arena, mondván, a sportág nagyjából húsz évet lép vissza az időben, ha jövőre már nem lehet a csodaruhákban versenyezni.

A gyártók ellenállása érthető, hiszen jelentős anyagi haszontól eshetnek el így, az úszást szeretők viszont talán visszakaphatják a sportágukat – a maga valójában.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik