„Törvényekkel!” – vágta rá Nagy Béla, a DVTK-t üzemeltető cég ügyvezetője arra a kérdésre, miként lehetne rendet teremteni a magyar stadionokban.
Ismert, az MLSZ egyre-másra zárja ki a nézőket az NB I meccseiről, nem volt szurkoló az Újpest–Kecskemét és a Videoton–DVTK találkozón. A lilák még kétszer játszanak otthon kriptai csendben, hamarosan bezárul a diósgyőri aréna, volt már drukkermentes NB II-es meccse a Fradinak – a sor hosszan folytatható.
Sokadszor írjuk le: a szövetség rendteremtési szándékát messzemenőkig üdvözöljük. Amit például a Ferencváros–Hertha BSC gálameccsen tapasztaltunk (kergetőzés, náci karlendítés, néhány berlini drukker kedélyes felpofozása), elszomorít minden jó érzésű futballkedvelőt. De…
„Kik azok a rendbontók? Először ezt tisztázzuk – mondta Bozóky Imre volt MLSZ-elnök (most a Kecskemét futballjáért dolgozik), akinek van rálátása a történtekre. – Aki megtámadja a másik drukkert, és a sértett kórházban köt ki, az ellen fel kell lépni erőnek erejével, de aki egyszer kiabál valamit, azt ne tekintsük azonnal rasszistának. Ott voltam a Videoton elleni meccsünkön, ha négy ember kiabált egyszer valamit, sokat mondok. Meghökkentő, hogy ezért be akarják zárni a pályánkat! Fel kell nőniük a játékvezetőknek, az ellenőröknek a feladathoz, mert nem lehet mindenért azonnal büntetni, itt szükség van a mérlegelésre. Ha kórusban, hosszasan megy a gyalázkodás, az nem ugyanaz, mint ha egyszer valaki elkiáltja magát, és megint más, ha valaki kővel fejbe dobja a bírót. Ez mind más súlyú eset, különbséget kell tenni. Ha nagyon súlyos a vétség, a büntetőjog eszközeivel kell fellépni, s ha nem alkalmasak rá, módosítani kell őket. Ha nem olyan súlyos az eset, ki kell szűrni az illetőt, vagy elég lehet a pénzbírság. Nézzék meg az UEFA gyakorlatát: tűzzel-vassal irtja a rasszizmust a európai szövetség, de a pályabezárás a legvégső eszköz! Hiszen nézők nélkül az egésznek nincs értelme!”
Nagy Béla szerint fel kell lépni a bekiabálók, rasszisták, más nemzetet sértők ellen, de csak a verbális erőszakért stadionokat lelakatolni aránytalanul súlyos büntetés.
„Akkor mivel büntetik a tényleges erőszakot?” – tette fel a kérdést a diósgyőri vezető, aki kérdésünkre elmondta: a biztonsági szolgálattól persze azt várják, rend legyen, de ha kétezer ember kórusban „csúnya” dolgokat kiabál, kivezettetik mind a kétezret? Hogyan? Nagy Béla szerint erre még csak jogalapjuk sincs… A biztonsági szolgálat akadályozza meg, hogy a két tábor találkozhasson, hogy bárki beugorjon a pályára, vagy bedobjon valamit.
„Pályabezárás? Ostobaság – jelentette ki kategorikusan Joe Böröcz, az Újpest nemzetközi ügyekért felelős ügyvezető igazgatója. – Jó példa: ha egyszer valaki fütyül a Vígszínházban, legközelebb az üres nézőtér előtt is kimennek a színészek a színpadra, és játszanak? Nevetségesen hangzik? Nos, a zárt kapus stadion is hasonlóan komolytalan.”
A klubvezető szerint a futballmérkőzés munkahelyet, ezáltal értéket teremt: ha mérkőzést rendeznek (nézőkkel persze), van igény a kolbászkészítő, a szotyolát előállító és a sört megfőző munkájára éppúgy, mint akik ezeket a termékeket eladják a nézőnek; és akad feladata a jegyszedőnek, a világosítónak, a takarítónak, sok dolgozónak, aki ezért fizetséget kap.
A klubok érdeke, hogy rend legyen a stadionjában, hogy kulturált szórakozást kínáljon vendégeinek – de hogy szűri ki a rendbontókat?
„Fontos a közös érdek – ad megoldást Joe Böröcz. – A pénzbüntetés jó az MLSZ-nek, rossz a klubnak, és közömbös az elkövetőnek. Szerintem a pontlevonás a legfájóbb: ha azon múlik mondjuk a bajnoki cím vagy a kiesés, ettől félve a normális szurkoló kiközösíti a rend ellen vétőket. Noha sokan idegenkednek attól, hogy beáruljanak valakit, a klub érdekét szem előtt tartva megindulhat egy tisztulási folyamat. A pénzbüntetés miatt az MLSZ-nek az a jó hír, ha minden stadionban folyik a balhé, mert akkor dagad a kassza. Hogy az a pénz hova kerül, senki sem tudja…”
A biztonsági szolgálattal kapcsolatos igények egyszerűek: ha a stadionon belüli rendbontásért pénzbüntetést kap a klub, a szolgálat egyenlíti ki…