Az UEFA megint megtorpedózta a G14 javaslatát

KRASZ EMILKRASZ EMIL
Vágólapra másolva!
2006.03.22. 16:42
Címkék
Budapesten tartja kongresszusát az Európai Labdarúgó-szövetség. Az UEFA végrehajtó bizottsága ma döntött a kontinens tizennyolc legnagyobb klubját tömörítő G14 javaslatáról, amely elképzelés szerint alaposan átreformálták volna a Bajnokok Ligája menetrendjét és a nyerhető pénzdíjakat. Az UEFA azonban, miként a múltban már többször, ezúttal is nemet mondott a tervezetre.
A Bajnokok Ligája kiírása és pénzelosztása lényegében változatlan maradt
Reuters
A Bajnokok Ligája kiírása és pénzelosztása lényegében változatlan maradt
A Bajnokok Ligája kiírása és pénzelosztása lényegében változatlan maradt
Reuters
A Bajnokok Ligája kiírása és pénzelosztása lényegében változatlan maradt

A G14 úgy képzelte a BL jövőbeli lebonyolítását, hogy abban csak ők, a legjobbak vennének részt évről évre.

Nincsenek kiesők, nincsenek feljutók, a cél az állandóság, meglepetés - és nem kívánt csapatok -kizárva.

Egy európai csúcsklubnak persze közel sem mindegy, milyen költségvetéssel tervezhet egy évre, a jelentős BL-bevételek – meccspénzek, belépőjegyek, reklámdíjak és televíziós-közvetítések – mekkora összeget hoznak a konyhára, vagy éppen hiányzik a kasszából, ha idő előtt elbukik a csapat. Vagy éppen el sem jut odáig.

Az UEFA érvelése szerint ez azonban csak a csúcsklubok érdekeit szolgálja, a kontinens futballjának egyetemes fejlődését viszont egyáltalán nem. Olvasatukban mindez a demokrácia megcsúfolását jelentené.

A G14 a közelmúltban már többször fenyegetőzött azzal, hogy a szervezetbe tömörülő nagyok kiválnak a BL-ből és egy összeurópai fantombajnokságot hoznak létre. Ez ügyben már többször egyeztettek egymással az érintettek, gyakorlati lépéseket még nem sikerült megvalósítaniuk.

Habár a G14 javaslatát nem sikerült érvényre juttatni, az UEFA mindettől függetlenül a BL-kiírás módosításán gondolkodik. Erről még idén döntés születhet.
Az európai szövetség tervei szerint 2009-től egy újabb kieséses fordulót is beiktatnának a programba, egy másik javaslat szerint viszont megemelnék a csoportkörben érdekelt csapatok létszámát.

A BL indulásakor még csak nyolc csapat szerepelt a csoportkörben, ezt azonban a nagy sikerre való tekintettel elég gyorsan, három év alatt megemelték a duplájára.
Mivel a siker folyamatos volt, megnőtt az érdeklődés is: két szezonban 16, újabb kettőben már 24 klub volt érintett, viszont az 1998-99-es kiírástól kezdve mind a mai napig 32 csapat küzd egymással az őszi csoportkörben.

Ezzel egyidejűleg az UEFA arról is döntött, hogy 2009-ig tulajdonképpen változatlan marad a BL-ben nyerhető pénzösszegek elosztási rendszere.

Tehát a klubok az elért eredményeik után kapott pénz 75 százalékát megtarthatják, míg a fennmaradó 25 százalék a nemzeti szövetséget illeti.

A 32 főtáblás csapat nyereségének öt százalékát köteles átutalni a ligának. Amennyiben azonban a BL összbevétele meghaladja az 520 millió eurót, az klubok 82 százalékos részesedést kapnak.

Az UEFA-kupában szereplő negyven együttesre az anyagiakat tekintve a BL-hez hasonló szabályozás van érvényben.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik