Ligue 1: a top tíz nyári átigazolás

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
Vágólapra másolva!
2011.08.26. 14:38
null
Pastore a Palermóból Párizsba szerződött (Fotó: Action Images - archív)
Címkék
Lassan lecsöngenek a fesztiválok, kezdenek mosolyogni a háromszor annyit keresők a tanárokon, a mezőgazdászok már csak az uniós forrásokban bíznak, faluhelyen lassan gondolkodnak azon, hová tették tavaly télen a szüreti eszközöket. A pótvizsgázók kegyelemért, a nyaralók last minute-utakért kiáltanak, a frank árfolyama magasabban hegyel, mit az államadósság; „Messze még a bajnokság vége", „Minden poszton erősítenünk kell", „Már a következő bajnokságra készülünk" és „Ha legközelebb ilyet teszek nyáron, biztos nem tudja meg a drágám..." – egyszóval az idén sem ússzuk meg a nyárvéget. Transzferügyileg pedig különösen nem...

 

10. Mohamed Sissoko (a Juventustól a PSG-hez, 7 millió euróért)

A nyár egyik nagy meglepetése volt a mali-francia védekező középpályás Párizsba igazolása, de a PSG-sek alighanem jó üzletet csaptak megszerzésével, hiszen köztudott, hogy Mohamed Sissoko képes végigfutni a 90 percet, átszaladni a 30 perces hosszabbítást, s amíg társai tizenegyeseket rúgnak, ő iramjátékban beáll cicázni a labdaszedőkhöz, majd levezetésként letud egy félmaratonit. Bár kissé túlzásnak véljük ezt állítani róla (és tény, hogy a 120 perc alatt tartanak szüneteket is, a labdaszedők pedig gyakran kiengedik a labdát a körből), az egészen biztos, hogy az afrikai játékos képes lesz elvégezni a piszkos munkát Javier Pastore mögött. 2002-ben egyébként az Auxerre-ből igazolt a Valenciához, majd a Liverpool érintésével került Torinóba. Bár „Fekete nindzsa" nem túl közismert futballista, karrierje során már 31 millió eurót fizettek érte – ennyiből fenséges módon megélne egy évig a teljes NB I...

9. Jusszef el-Arabi (a Caentől az al-Hilalhoz, 7.5 millióért)

A 24 esztendős marokkói válogatott ék még annyira sem örvend Európában közismertségnek, mint Sissoko, ezért is kapták fel sokan fejüket arra a hírre, miszerint 7.5 millió eurót adott érte a nyáron az al-Hilal. A támadó az elmúlt idényben 38 bajnokin 17 gólt szerzett, és ez jó ajánlólevél volt a szaúdiakhoz, ahol a kameruni Achille Emana, a svéd Christian Wilhelmsson és a dél-koreai Bjung Szu Ju is csapattársa lesz. Az al-Hilal egyébként körülbelül húszmillió eurót költött a nyáron erősítésekre, míg a francia útlevéllel is rendelkező ék négy éve ingyen érkezett a Caenhez a Mondeville-től.

8. Jérémy Ménez (a Romától a PSG-hez, 8 millió euróért)

„Amikor tudomást szereztem a PSG érdeklődéséről, egy másodpercig sem hezitáltam, hiszen tudom: nemsokára már a Bajnokok Ligájában vitézkedik a klub" – mondta a Rómában létszámon felülivé nyilvánított Jérémy Ménez, aki a középpálya közepén és két szélén is képes támadófeladatokat ellátni; a párizsiak reményei szerint kiegyensúlyozottabb formában, mint azt tette az olasz fővárosban. A 24 éves válogatott játékos 2014-ig írt alá, korábban a Monacóban és a Sochaux-ban játszott a Ligue 1-ben. A vételár még emelkedhet az opcióknak megfelelően, és amilyen jól kezdte fővárosi karrierjét a futballista, erre alighanem sor is kerül.

7. Brown Ideye (a Sochaux-tól a Dinamo Kijevhez, 9 millió euróért)

„Sochaux: itt az Ideye, erősíteni" – írtuk másfél évvel ezelőtt egy francia heti körképnél kínunkban, hiszen igazán nem gondoltuk, hogy a csendes napok legfontosabbnak vélt igazolása egyszer bármilyen toplistára odafér. „A Sochaux magára vállalta a tél második legdrágább galliai transzferét, hiszen négymillió euróért megvásárolta a nigériai Ideye Brownt a Neuchatel Xamaxtól, pontosabban játékjogának 70 százalékát. A gólérzékeny labdarúgó a svájci bajnokságban ebben az idényben 17 mérkőzésen 12 gólt lőtt, tehát nem tűnik rossz vételnek" – fogalmaztunk anno. Brown nem vesztegette az idejét, mert nemsokára a válogatottban is bemutatkozhatott, részt vett a 2010-es világbajnokságon, az elmúlt idényben pedig 15 gólt vágott a bajnokságban, annyit, amennyit például az Arsenalhoz távozó Gervinho. A Dinamo Kijev nem is hagyta ki a vételt, és Brown elkezdte szórni a gólokat új egyesületében is, azaz hallunk még róla egészen bizonyosan. A játékos egyébként ötéves szerződést kötött az ukránokkal, havi 75 ezer svájci frankot keres majd, azaz mostanában folyamatosan emelkedik az ázsiója, s játékjogának és fizetésének értéke is...

6. Dimitri Payet (a St.-Étienne-től a Lille-hez, 10 millió euróért)

A háromszoros francia válogatott, réunioni származású 24 éves támadó mindenes eddig főleg arról volt nevezetes, hogy aprítja a pályán az ellent, de ha úgy érzi szükségét, saját játékostársait is. A Le Havre akadémiájáról például kirúgták magaviselete miatt, aztán már profiként összeveszett egyik csapattársával, Fabian Barthezzel, egy másikat, az őt korábban lélektelenséggel vádoló csapatkapitányt, Blaise Matuidit pedig meccs közben pofozott fel. Az idén a PSG, a Chelsea és a Liverpool is érdeklődött iránta, mégis a Lille lett új egyesülete, ahol a Bajnokok Ligájában is megmutathatja tudását. Négy évre írt alá, klubjában Gervinho és a veterán Pierre-Alain Frau helyettesítése lesz a feladata.

5. Blaise Matuidi (a St.-Étienne-től a PSG-hez, 10 millió euróért)

Hosszas alkudozások után a négyszeres francia válogatott védekező középpályás, Blaise Matuidi is a PSG alkalmazottja lett. Az angolai származású labdarúgóért tízmillió eurót kért és kapott a St.-Étienne. Párizsban a tavasz végén visszavonuló futógép, Claude Makélélé pótlása lesz a Payet által megdádázott 24 esztendős középpályás feladata, és a szintén új fiú Sissokóval alkot majd rettenthetetlen védekező duót a középpályán. Ha lett volna rá elegendő pénze, az Arsenal veszi meg őt, de a Liverpool is érdeklődött iránta.

4. Jérémy Toulalan (az Olympique Lyontól a Málagához, 11 millió euróért)

A 27 esztendős francia védekező középpályás még a nyár elején igazolt az újgazdag Málagához, nem kis csodálkozást keltve. A rutinos játékos négyéves szerződést kötött a spanyolokkal, akik 11 millió eurót fizettek érte. Az Olympique Lyon alaposan megkérte árát, mivelhogy márciusban hosszabbítottak vele 2015-ig. A 2008-as Európa-bajnokságon és a 2010-es világbajnokságon láthattuk, nem ildomos, ha Toulalan szervezi a támadójátékot, de spanyolföldön ilyesmire aligha lesz gondja, mivel Santi Cazorla, Júlio Baptista, Diego Buonanotte és Joaquín játszik majd előtte/mellette.

3. Kévin Gameiro (a Lorient-től a PSG-hez, 11 millió euróért)

A PSG első nagy nyári igazolása volt a francia válogatott támadó, a 24 éves Kévin Gameiro, akiért hétmillió euróért indultak az alkudozások a Lorient-nel, és tizenegynél tetőztek. Ahhoz képest nem kis összeg ez, hogy 2012 nyarán járt volna le a szerződése excsapatánál. A francia futball egyik legnagyobb csatárígérete a 2010–2011-es idényben 36 bajnokin lépett pályára a Lorient színeiben, és 22 találatot ért el – amivel a második helyen végzett a góllövőlistán –, valamint öt gólpasszt jegyzett. Hazája nemzeti tizenegyében eddig hat mérkőzésen játszott, és egyszer volt eredményes. A Newcastle, Valencia páros elől sikerült megszereznie őt a fővárosiaknak, akiknek színeiben biztatóan mutatkozott be.

2. Gervinho (a Lille-től az Arsenalhoz, 12 millió euróért)

Gervinho lesz a kulcsa annak, ahogyan az Arsenal áthatol az ellenfél védelmén – harangozta be egy angol szakíró, egy bizonyos Jonathan Birchall az elefántcsontparti játékos következő idényét. Bár Arséne Wenger is tud mellényúlni középpályás- és csatárigazolásoknak, Gervinho a Ligue 1-ben meggyőző futballt produkált, hiszen a középen és a széleken is bevethető afrikai játékos 15 góllal és számtalan assziszttal főszerepet vállalt a Lille bajnoki címében.

„A labdarúgásban vállalnod kell a rizikót, ha nyerni akarsz" – hangzik a Gervinho-féle futballfilozófia, és meglehet, talán éppen ez a csipetnyi szemtelenség, vagányság viszi sikerre Wengerrel közös szekerüket. Ugyan nem a legszebben mutatkozott be az „ágyúsoknál", de tehetsége révén előbb-utóbb húzóember lesz ott is.

1. Javier Pastore (a Palermótól a PSG-hez, 43 millió euróért)

A csúcstartó a Paris Saint-Germain argentin üstököse, akiről éppen pár napja írtunk az olasz átigazolási topoknál. Pastore négymilliót keres majd évente a következő öt évben, és vételárával megdöntötte a francia átigazolási csúcsot is. A „olajpénzes" PSG jelképe lett ezzel a dél-amerikai futballista, kérdéses, mennyire reális az érte adott összeg. Megváltóként tekintenek rá a francia fővárosban, és egy kicsit a francia élvonalban is, de ezt a szerepet megszokhatta már Olaszországban. Meg kell barátkoznia azzal a gondolattal is, hogy hamarosan ő gardírozza majd az argentin válogatottat – mint az albiceleste 28. új Maradonája –, és ez sem kis feladat számára. Egy ekkora vételárat lelkileg is fel kell dolgozni, de az egészen biztos, hogy Pastore képességein nem múlik a siker.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik