A Skót Premier Liga (SPL) klubjait képviselő sportvezetők szavazhattak a Rangers sorsáról – azután, hogy kézhez kaptak egy elemzést, amelyben a glasgow-i óriás bukásának következményeiről olvashattak. Nem volt kegyelem: az új lehetőségeket szimatoló SPL-klubok leszavazták az új Rangers élvonalbeli tagságát, majd a Skót Labdarúgóliga képviselői (másod-, harmad- és negyedosztályú egyesületek) „továbbpattintották” a kékeket a negyedik ligába. Ez a skót futball legalsó országos szintje, innen nincs kiesés – meghívásos alapon kerülhetnek be csapatok a területi küzdelemsorozatokból –, és innen nem volt már hova ejteni a Rangerst. A törpék közé keveredett óriás minden idők legalacsonyabb feljutási oddsát kapta a helyi fogadóirodáktól, mint ahogy a Celtic élvonalbeli bajnoki címére is sosem látott módon alacsony a nyeremény – a két rivális bajnokin egy ideig még nem fut össze...
A Scotsman elemzésében részletesen kimutatja, mivel jár a Rangers hiánya a skót futball felsőbb osztályainak. Milliók „tűnnek el”, klubok kerülhetnek nagy bajba, esetleg omolhatnak össze – a glasgow-i kékek felelőtlen gazdálkodás okozta pokoljárása más csapatokat is a mélybe ránthat.
Falusi pályák és ötcsillagos nemzeti stadion: ezek egyaránt a negyedosztályba besorolt, újjáalakított Rangersre várnak a Division Three-ben. Sportszelep-összeállítás a skót negyedosztály pályáiból. |
Pénzdíj
A Celtic 2957000 fontot kapott a Skót Premier League megnyeréséért a 2011–2012-es szezonban. A Scotsman úgy tudja, hogy 2012–2013-as idényben a Rangers eltűnése miatt már csak 287000 font lesz ez az összeg – ezzel még a Celtic talán megbirkózik, de az összes élvonalbeli csapatnak ugyanígy olvadnak el a bevételei. Méghozzá többen közülük már így is súlyos pénzügyi nehézségekkel küzdenek... Ha már pénzdíj: a Rangers bajnoki második helyéért járó díjat (900 ezer font) visszatartotta a szövetség, és abból fizet azoknak a kluboknak, amelyeknek a glasgow-iak adósai maradtak.
Közvetítési jogdíj
A skót Premier League közvetítései jogai a Skynál és az ESPN-nél vannak, az ötéves szerződés összértéke nyolcvanmillió font – a kontraktus 2013-ban jár le. A szerződés egy pontja azt a kitételt tartalmazza, hogy a Celticnek és a Rangersnek is az SPL-ben kell játszania – mivel ez nem teljesül, újra kell tárgyalni a megfelelő részeket. A Sky és az ESPN nyilván csak jóval alacsonyabb összeget lenne hajlandó fizetni a Rangers nélküli ligáért – a klubok viszont politikai nyomásgyakorlást kérnek annak érdekében, hogy maradjon érvényben az eredeti szerződés.
Ligaszponzoráció
Az SPL névadó szponzora jelenleg a Clydesdale Bank, amelynek 10.5 millió fontos szerződése 2013 nyarán jár le. Mivel a Rangers (papíron) leghamarabb 2015-ben térhet vissza az élvonalba, a cégek nem feltétlenül tolonganak majd, hogy névadó szponzorai legyenek a skót ligának. Vagy legalábbis azért az összegért nem.
Jegybevétel
Minden rivális klub átlag kétszázalékos veszteséget kényszerül elkönyvelni azzal, hogy a Rangers nem játszik a stadionjukban. A kis klubokat súlyosabban érinti ez a veszteség: nekik akár négy-öt százalékot is jelenthet a Rangers kiesése. Az érem másik fele: a közepes, tradicionális klubok – Aberdeen, Dundee Utd., Hearts, Hibernian – nyilván megpróbálnak előrelépni a Rangers elárvult helyére, és a jobb helyekért folytatott küzdelem megdobhatja nézőszámukat is.
A kis klubok is szenvednek
A televíziós jogdíjakból és a SPL névszponzorációs szerződéséből kis mértékben részesülnek a Skót Labdarúgóliga (másod-, harmad-, negyedosztály) klubjai – az összeg évi 2.8 millió fontra rúg. Mivel mind a jogdíjak, mind a névszponzorációs összeg minden bizonnyal csökken, kérdéses, hogy a kis skót klubok hozzájuthatnak-e ehhez a pénzhez. Mégpedig ez többüknek létfontosságú lenne – a Football Economy számításai szerint húsz klub is nagy bajba kerülhet, ha nem kapja meg az SPL-ből lefelé csorgó összeget.
A számla
Neil Doncaster SPL-igazgató elemzése szerint a Rangers bukása akár tizenhatmillió fontba is kerülhet a skót kluboknak – amelyek nem feltétlenül maguktól szavaztak a glasgow-i kékek ellen a Premier League és a Football League voksolásán. A csapatok többségénél nagy nyomás alá helyezték a drukkerek a tulajdonosokat, bojkottal fenyegetőzve tették egyértelművé: azt akarják, hogy a többi csapat demonstrálja a Rangersnek, nem tehet meg mindent következmény nélkül. A Queen of the South például azon kevés csapatok között volt, amelyek a Rangers negyedosztályba sorolása ellen tették le a voksukat – a vezetőség ezt követően máris össztüzet kapott, a feldühödött szurkolók szégyenletesnek minősítették döntésüket.
A végeredmény ismert – a newco Rangers a 2012–2013-as idényt a negyedik vonalban kezdi. Hogy a skót futballt mennyire viseli meg az az időszak, míg a patinás klub visszakerül, nyitott kérdés – az élvonalbeli csapatok addig felkészülhetnek a várhatóan „egypólusú” időszakra, és megpróbálhatják magukat megerősíteni úgy, hogy az alighanem három év múlva visszajutó kékeknek ne legyen könnyed séta az út a csúcsra.