Fogadási botrány: „Kínát már nem érdekli a labdarúgás”

Vágólapra másolva!
2013.03.20. 21:53
Friedrich Stickler szerint további intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy a fogadási csalások ne tegyék tönkre teljesen a futballt. Az Osztrák Labdarúgó-szövetség korábbi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába értek el ilyen téren sikereket Európában, a világ többi részén még ma sem büntetik kellőképpen a mérkőzések manipulálását.

A jelenleg az Európai Lottószövetség elnökeként tevékenykedő Stickler egy dohai konferencián beszélt a fogadási csalások veszélyeiről. Úgy látja, a kifinomult monitoringrendszer Európában hatásosnak bizonyult, ám továbbra is sok találkozót manipulálnak, elsősorban Ázsiában.

 

„A legnagyobb fogadások közül sokat a meccsek alatt tesznek meg, ezeket pedig nagyon nehéz előre jelezni, mivel általában az összecsapások utolsó perceiben történnek – mondta Stickler. – A monitoringrendszerünk miatt ezeket a fogadásokat már nem Európában kötik meg, hanem azon kívül, például a Fülöp-szigeteken. Ez nem jó a sportnak, de rámutat arra, hogy a helyes előrejelzéssel távol lehet tartani ezeket az embereket.”

A korábban az Európai Labdarúgó-szövetségben (UEFA) is vezető pozíciót betöltő osztrák sportvezető szerint azt kellene elérni, hogy a fogadási csalást mindenhol, egységesen bűntényként kezeljék.
„Drogcsempészetért akár halállal is lakolhatsz, míg ha mérkőzéseket veszel meg, lehet, hogy csak hazaküldenek azzal, hogy máskor ne csinálj ilyet” – világított rá Stickler arra, hogy sok helyen még nem kezelik súlyának megfelelően ezt a problémát.

Az Europol nyomozása során több mint 300 olyan esetre derült fény, amikor nemzetközi mérkőzéseket manipuláltak.

„Ez igen ijesztő – folytatta Stickler. – Nem másodosztályú meccsekről van szó, vagy olyan bajnokságokról, amelyekről senki sem hallott. Ez hatalmas üzlet, ami még Európa-liga- és Bajnokok Ligája-selejtezőket is érintett, szóval olyasvalamiről beszélünk, amit nem szabad alábecsülni. Kínában például az emberek már teljesen elveszítették a sportágunkba vetett hitüket, a stadionok szinte teljesen üresek. Ott már senkit sem érdekel a futball, láthatjuk tehát, milyen hatalmas veszély leselkedik ránk, és hogy miért van szükség tettekre, nem csak vitákra.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik