Szomorú vereség, örömteli futball.
A Vasas Kubala Akadémia második bécsi mérkőzésén is vesztesen hagyta el a gyepet – ám úgy azért mégiscsak más érzés lehet, ha az ember a rivális drukkereinek vastapsától kísérve bandukolhat le a pályáról. Márpedig a szlovén Krsko ellen így esett, még ha az elismerő gesztus kevésbé hatotta is meg az angyalföldi fiúkat. A piros-kékek kisírt szemekkel araszoltak vissza buszukhoz, fájdalmuk teljességgel érthető.
Egyfelől valóban lefocizták vetélytársukat, ám az ellenlábas egy tizenegyesgóllal jobbnak bizonyult, másfelől a második pénteki kudarc annyit tett, immár csak nagyon halvány matematikai esély kínálkozik arra, hogy a Vasas tizenöt évesei kivívják a manchesteri világdöntőben való szereplés jogát.
Mint azt már megírtuk, a Nike Premier-kupa Ausztriában zajló európai döntőjében tizenkilenc másik együttes társaságában verseng az angliai szereplésért a Vasas, amelyik az első mérkőzésén ugyancsak kikapott a horvát NK Osijektől. (Szombat délelőtt az izraeli Maccabi Tel-Avivval és a finn Espoóval mérkőznek Komódi László fiai, délután és vasárnap a helyosztókat játsszák.)
A szlovénok elleni vereség azért is különösen bántó, mert a piros-kékek látványosan jobban futballoztak a Krskónál, ugyanakkor nem árt sokadszor is hangsúlyozni: agresszivitásban, erőszakosságban ezúttal is alulmaradtak a mieink. Márpedig ezek a tulajdonságok legalább annyira lényegesek, mint a kombinatív, tetszetős játék, magyarán a futballtudás.
És alighanem a pályák szélén ezúttal is szép számban felbukkanó európai játékosügynököknél is legalább annyit nyomott a latban a feltétlen akarat, mint a tehetség – még ha extraklasszisokban nem is szűkölködik a Premier-kupa 1993 óta íródó története.
A tornán ugyanis olyan sztárok szerepeltek korábban, mint Andrés Iniesta, Fernando Torres, Carlos Tévez, Mario Götze vagy David Alaba.
Ha csak egy megközelítően ügyes labdarúgónk lesz a közeljövőben, nyugodtan legyinthetünk: mit számít az a két vereség?!
A pénteki, első játéknap eredményei:
A-csoport
Feyenoord (holland)–Austria Wien (osztrák) 1–1
OFK Beograd (szerb)–FC Zürich (svájci) 0–0
Austria Wien–Boluspor (török) 2–0
OFK Beograd–Feyenoord 3–0
FC Zürich–Feyenoord 0–0
Boluspor–OFK Beograd 3–1
B-csoprt
NK Osijek (horvát)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 2–0
NK Krsko (szlovén)–Espoo (finn)1–0
NK Osijek–Vasas 2–0
NK Krsko–Maccabi Tel-Aviv 3–1
Espoo–Maccabi Tel-Aviv 3–0
NK Krsko–Vasas 1–0
C-csoport
KRC Genk (belga)–Sturm Graz (osztrák) 1–0
Atromitosz (görög)–Bröndby (dán) 0–0
Sturm Graz–Sparta Praha (cseh) 3–1
KRC Genk–Atromitosz 1–0
Bröndby–KRC Genk 1–0
Sparta Praha–Atromitosz 5–0
D-csoport
Hrvatski Dragovoljac (horvát)–Stabaek (norvég) 1–0
Progres Krakow (lengyel)–Dinamo Moszkva (orosz) 0–0
Malmö FF (svéd)–Hrvatski Dragovoljac 5–2
Stabaek–Progres Krakkó 2–2
Dinamo Moszkva–Stabaek 1–0
Malmö FF–Progres Krakow 4–0