„A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke is elmondhatja, amit annak idején V. Károly olyan büszkén hirdetett: a nap az ő birodalmában sohasem nyugszik le” – jegyezte meg munkatársáról és főnökéről, Jules Rimet-ről a magyar futballpápaként emlegetett Fischer Mór, aki 1927-től a FIFA alelnökeként szolgálta a sportág ügyét. Néhány napja volt száz éve annak, hogy a francia sportvezetőt 1921. március 1-jén a FIFA elnökének választották, és elkezdhette harminchárom éven át tartó munkáját a szervezet élén (mellette 1919 és 1942 között a Francia Labdarúgó-szövetség elnöki tisztségét is betöltötte). Posztjától az 1954-es világbajnoksággal búcsúzott, az akkor már nyolc éve a nevét viselő Jules Rimet-kupa átadása volt jóformán az utolsó elnöki tette, az NSZK–Magyarország (3:2) döntő után készült emblematikus fényképeken a trófeát Fritz Walter német csapatkapitánynak átnyújtó szemüveges úr helyét hamarosan a belga Rodolphe Seeldrayers foglalta el.
Jules Rimet 1873-ban született Theuley-ben, nyolcéves volt, amikor fűszerárus édesapja a családot Párizsba költöztette. A fiú ügyvédnek tanult, nagy hatással volt rá XIII. Leó pápa Rerum novarum (Új dolgokról) kezdetű enciklikája, részben ennek ösztönzésére alapította meg a párizsi Red Star Saint-Ouen nevű futballcsapatot, amelynek bárki tagja lehetett, tekintet nélkül származására, társadalmi hátterére. Jelen volt 1904-ben a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség megalapításánál, az első világháború során a francia hadseregben szolgált (ki is tüntették hadikereszttel). FIFA-elnöki időszaka alatt az intézmény tagjainak száma 12-ről 85-re ugrott, hosszú viaskodás után az angol, a skót és a walesi futballszövetséget is sikerült visszacsábítania. A béketeremtés embereként, a megértésen alapuló, nyitott szemlélet megtestesítőjeként emlékeznek rá, 1956-ban, halála évében Nobel-békedíjra is felterjesztették – végül nem osztották ki az elismerést. |
A francia FIFA-elnök egyébként több alkalommal járt hazánkban, Nagy Béla Fradi-klubtörténész szerint például az 1935-ös főiskolai világbajnokság alkalmával tiszteletét tette az Üllői úti stadionban, azt pedig a korabeli sajtóból tudjuk, hogy a Magyar Labdarúgók Szövetsége (MLSZ) alapításának huszonötödik évfordulóján, 1926-ban is részt vett az ünnepségeken. Elmondott díszbeszéde német nyelven maradt fenn a Pester Lloyd című újság tudósításában – nem árt idézni néhány mondatot a profi-amatőr szétválás lázas és vitákkal terhes időszakában kifejtett gondolatokból.
„Az amatőrség minden sportág első feltétele; ez a helyzet a labdarúgással is. Eleinte csak szórakozásból játszottak, a nézők pedig bámészkodtak minden megfontolás nélkül. De ahogy a futball sportja fejlődött és vonzotta a nézőket, a sportklubok vezetői kitalálták, hogy fizessenek a nézők. Ettől kezdve a professzionalizmus elkerülhetetlenné vált. Senki sem tudja jobban értékelni a futball sportjának nevelési értékét, mint én. Ez a sport folyamatos fizikai felkészülést igényel azoktól, akik gyakorolják, erőteljes ösztönzőt jelent a testnevelés számára. Szükséges is építeni rá: aki űzi, elengedhetetlen erkölcsi erényekre tesz szert, például a fegyelem szellemére, a szolidaritás eszméjére és az őszinte kötelességtudatra, ugyanakkor felelősségérzésre is, hiszen egyetlen játékos hibája miatt az egész csapatot megbüntethetik. (...)
Helyénvaló, ha a játékosok túlnyomó többsége számára az amatőrség az iránymutató. De integrált amatőrségnek kell lennie, és ahhoz, hogy elősegítse az integrált amatőrséget, a labdarúgás jelenlegi fejlődése mellett szinte minden országban meg kell erősíteni a professzionalizmust. Meg kell szüntetni a képmutatás, a ravaszkodás rendszerét! A futball fejlődése három egymást követő fejlesztési szakaszon ment keresztül. Az első volt az amatörizmusé, a második a színlelt amatörizmusé, a harmadik pedig az amatőrség és a professzionalizmus párhuzamos létezéséé.
Magyarország szenved majd otthon maradt játékosai alacsonyabb minősége miatt, mert a tehetségesebbeket, a megbecsültebbeket külföldre csábították, arra biztatták, hogy hagyják el hazájukat, és erősítsék szomszédos országok csapatait. Ők voltak a magyar futball terjesztői külföldön. A FIFA kötelessége azonban fenntartani a rendet, felügyelni a sportágban a nemzetek integritását.”
Rimet beszéde folytatásában köszönetet mondott a budapesti meghívásért, méltatta a magyar labdarúgás erejét, és kijelentette: „A magyar futball már régóta a szárazföldi futball modellje, és különösen Budapestet tekintik a szárazföldi futball hivatalos egyetemének.”
Ami a FIFA szerepét illeti, a kérdésről még egy évvel korábban, egy Nemzeti Sportban szemlézett Kicker-interjúban tartott tüzes hangú eszmefuttatást Rimet elnök. És a felvetett kérdések mintha közel száz évvel később sem veszítették volna el érvényüket...
„Ami pedig az amatőr-professzionista kérdést illeti, Prágában már úgy össze-vissza bonyolódott a vita, hogy nem volt más mentség, mint újabb egy évre provizóriumot teremteni. Ne feledjük el, hogy a FIFA hatásköre kiterjed szinte az egész földgömb területére és hogy ilyenképpen az amatőrség egyöntetű szabályozása szinte a lehetetlenséggel határos, azt mindenki be fogja látni. Más szabályok lesznek jók és helyesek Patagóniában és mások Finnországban. De különben is, ennél a kérdésnél még súlyosabb probléma vetődött fel: vajon mi a FIFA? Szövetségek laza köteléke, valami központi közvetítő szerv vagy pedig törvényhozási joggal felruházott felettes hatóság, amely rákényszerítheti akaratát az egyes tagszövetségekre? És még ez a főkérdés sincs tisztázva!”
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. március 6-i lapszámában jelent meg.)