Erling Haaland (Borussia Dortmund –> Manchester City, 60 millió euró)
Listánk összeállításakor a sorrenddel kapcsolatban semmilyen szempontot nem vettünk figyelembe, de mégis ki mással kezdhetnénk, mint a klubidény legeredményesebb gólvágójával, Erling Haalanddal? A norvég válogatott csatár édesapja múltjának is köszönhetően a Manchester Cityt választotta a nyári transzferidőszakban, s döntése talán még a vártnál is jobban bevált az eddigiek alapján: Haaland minden sorozatot figyelembe véve 25 találkozón 30 találatot jegyzett a manchesteriek színeiben, a gólkirályi címre minden lehetséges sorozatban joggal pályázik. Haalandért „csupán” 60 millió eurót fizetett a City a Borussia Dortmundnak, ami kis túlzással aprópénznek számít, hiszen ő lehet a következő 10-15 év egyik meghatározó labdarúgója – a Transfermarkt például 170 millióra becsüli a 22 éves játékos jelenlegi értékét. Haaland 2027-ig kötelezte el magát az égszínkékekhez.
Lisandro Martínez (Ajax –> Manchester United, 57 millió euró)
Nagy fogást jelentett be idén nyáron a másik manchesteri alakulat, a United is. Lisandro Martínez 57 millió euróért érkezett az Ajaxtól a védelem stabilizálására, ám a kritikákat már az első napokban megkapta: sokan úgy vélték, Martínez magassága (175 centiméter) kevés lesz ahhoz, hogy a játékos felvegye a versenyt a Premier League támadóival. A 24 éves középhátvéd hamar csattanós választ adott, már a felkészülési időszakban lenyűgözte az MU szurkolóit. Szép lassan a bajnokságban is alapemberré vált, kiszorítva például a csapatkapitányt, Harry Maguire-t is – Martínez ugyanis Raphaël Varane-nal kiegészülve alkotja a „vörös ördögök” legmegbízhatóbb védőpárosát. Martínez a PL-ben eddig öt kapott gól nélküli meccsnél jár, harcias stílusát Erik ten Hag is gyorsan megszerette, s a futballista a termete ellenére a védelem vezérévé vált. Az azóta szerzett világbajnoki címről nem is beszélve...
Aurélien Tchouaméni (Monaco –> Real Madrid, 80 millió euró)
Néhány hónappal ezelőtt talán kevesen gondolták volna, hogy a Real Madrid megfelelően pótolja a Manchester Unitedhoz igazoló Casemirót. Ehhez képest a 22 éves Aurélien Tchouaméni kulcsjátékossá vált a madridiaknál, sőt néhányan úgy vélik, hogy a Monacótól érkezett védekező középpályás már most jobban illik Carlo Ancelotti rendszerébe, mint elődje. Tchouaméni a La Liga-idényben kihagyhatatlan tagja a „királyi gárdának”, ráadásul a Bajnokok Ligájában is közel 400 játékpercnél jár. A francia válogatott játékos a világbajnokságon is remekül teljesített, igaz, N'Golo Kanté és Paul Pogba sérülése is kellett ahhoz, hogy bekerüljön a Les Bleus kezdőcsapatába. Tchouaméni ettől függetlenül fél éven belül világsztárrá vált, szereléseivel, fejjátékával és passzaival az egyik leghasznosabb tagja a BL címvédőjének. Szerződése hosszú távú, 2028 nyaráig érvényes.
Robert Lewandowski (Bayern München –> Barcelona, 45 millió euró)
Július közepén valósult meg az év egyik legnagyobb átigazolása, noha már sokkal hamarabb nyílt titokként tartották számon: a Bayern Münchent elhagyó Robert Lewandowski a Barcelonában kötött ki. Rutinos gólvágóról van szó, ennek megfelelően villámgyorsan be is illeszkedett a katalán csapatba – Lewandowski 28 tétmérkőzésen 21 találatnál és 7 gólpassznál jár a klubváltása óta. A lengyel csatár magabiztosan vezeti a La Liga góllövőlistáját, ráadásul Lewandowski találatainak is köszönhetően a Barca élen áll a tabellán. A 34 esztendős klasszis január 23-ig eltiltás miatt nem lép pályára, ettől függetlenül minden esélye megvan arra, hogy Haaland egyik vetélytársa legyen az európai Aranycipőért. Lewandowskit 2026-ig köti a szerződése a gránátvörös-kékekhez, akik 45 millió eurót fizettek a gólfelelős játékjogáért.
Gabriel Jesus (Manchester City –> Arsenal, 52 millió euró)
A Manchester Cityben sem nyújtott gyenge teljesítményt Gabriel Jesus, de a transzferét követően teljesen kivirágzott az Arsenal színeiben – különösképpen az idénykezdeten. Ugyan Jesus korántsem annyira eredményes, mint Haaland vagy Lewandowski, mégis az egyik leghasznosabb játékos Mikel Arteta gépezetében. A brazil játékos alapvetően meghatározza az „ágyúsok” támadójátékát: góljain és előkészítésein kívül a társainak helyet csinál a pályán, folyamatosan leköti az ellenfél védőit, szinte soha nem áll meg. Jesus az összjátékból is kiveszi a részét, egy-egy váratlan megoldásával felgyorsítja az akciókat. Mindez a klubváltásának is köszönhető, hiszen láthatóan sokkal nagyobb önbizalommal játszik, mint előző állomáshelyén. A még mindig csak 25 éves futballista lubickol abban, hogy gyakran ő áll a támadóharmad középpontjában, ráadásul csapata vezeti a Premier League tabelláját. Jesus jelenleg sérüléssel bajlódik, érdekes lesz látni, hogy az észak-londoniak hogyan futballoznak nélküle.