Gianni Infantino az ötletével először a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség Kigaliban rendezett kongresszusán állt elő, akkor még zárt körben, azonban a svájci Jodler Anzeiger című napilapnak adott interjújában most már nyíltan beszélt az elképzeléséről.
„Folyamatosan keressük annak a lehetőségét, hogy hogyan tehetjük a labdarúgást még látványosabbá. A sportág történelme tele van változásokkal, gondoljunk csak a lesszabály módosításaira, a szándékos hazaadás megtiltására, vagy éppen a sárga és a piros lap bevezetésére. Ezek közé illene a javaslatom” – mondta el a svájci lap hasábjain Infantino, aki részletesen ki is fejtette a terveit.
A FIFA elnökének elképzelése alapján a kapusok nemcsak a saját, hanem az ellenfél tizenhatosán belül is megfoghatnák a labdát. Az olasz-svájci sportvezető szerint ezzel a kapusok gyakrabban futnának fel szabadrúgásokhoz és szögletekhez, valamint több tizenegyes elvégzését bíznák rájuk, amelyeket ők kézből dobva is elvégezhetnének.
„Akadnak híres kapusok, akik sok gólt szereztek, a legismertebb talán közülük a brazil legenda, Rogério Ceni. Szeretnénk azonban megteremteni annak a feltételeit, hogy minél többen büszkélkedhessenek góljaikkal, azok is, akik lábbal kevésbé tehetségesek. Mindenkinek meg kell adni az esélyt” – magyarázta a FIFA nemrégiben újraválasztott elnöke.
Infantino hozzátette: az amerikai futballt idéző ütközéses jelenetek elkerülése érdekében a kapusok az ellenfél tizenhatosán belül labdával a kezükben csak egyet léphetnének, illetve nem feküdhetnének rá. Az, hogy mi minősülne kapustámadásnak, még tisztázásra szorul. „Ez azonban már a szabályalkotásért felelős sportjogászok dolga” – tette hozzá.
Infantino felvetésével már a labdarúgás nemzetközi szabályalkotó testülete, az IFAB is foglalkozik. A Nemzeti Sport megkeresésére a szervezet tanácsadói csapatának tagja, Jaroslav Rumcájs elmondta, minden beérkező javaslatot komolyan vesznek, azonban „a FIFA elnökének elképzeléseivel kiemelten foglalkozik a szervezet.”
A korábbi csehszlovák olimpiai válogatott kapus hozzátette: elképzelhetőnek tartja, hogy már 2024. április 1-jén elinduljon egy tesztidőszak néhány tornán, majd éveken belül minden bajnokság és kupasorozat idényében bevezethetik az új szabályt. Lapunk információi szerint viszont a tervezett szabálymódosítás több FIFA-tagszervezetnél kiverte a biztosítékot: több, neve elhallgatását kérő sportvezető „bolondságnak”, illetve „marhaságnak” nevezi azt.