Nemrég a labdarúgás szabályalkotó testületének tisztáznia kellett, mi is számít pontosan lesnek, hogy egyértelművé váljanak az olyan játékhelyzetek, mint amikor a védők „szándékosan játsszák meg” a labdát, valamint azt, hogy mit kell tennie a játékvezetőnek, ha a hátvédek a tudatos akcióval helyzetbe hozzák az ellenfél lesen helyezkedő támadóját.
A Marca most arról számolt be, hogy újabb szabályváltozás jöhet a lest illetően.
A lap szerint Gianni Infantino FIFA-elnök arra kérte Arsene Wenger fejlesztési igazgatót, az Arsenal legendás menedzserét, hogy találjon olyan lehetőséget, amely előnyös a támadófutball számára.
A francia szakember pedig úgy véli, hogy megtalálta ennek a módját azzal, hogy változtat a les szabályán.
Wenger elképzelése szerint megszűnnének az egyvonalas játékhelyzetek, azaz csak akkor lenne les, ha a támadó teljes testével előrébb áll, mint az utolsó előtti védő.
A fejlesztési igazgató egy tanulmány alapján úgy véli, a módosítással a lesek száma felére csökkenne.
„Egy bizonyos ponton intézkedéseket kell hozni és meg kell állapítani, hogy öt-hat centiméter nem les” – mondta a Marcának egy, az IFAB-nak dolgozó forrása.
„Tanulmányozási fázisban vagyunk, mert szeretnénk, ha a futball még támadóbb lenne. A 135 éves történelem során kétszer módosították a szabályt. Arsene Wenger megmutatta nekünk a lehetőséget, hogy ha egy támadó valamely testrésze azonos vonalban van a védelemmel, akkor nincs les és gólt szerezhet. Ezen az úton szeretnénk támadóbbá tenni a labdarúgást” – mondta a Marca szerint Infantino a változásról.
A lap úgy tudja, hogy Wenger a szabályalkotó testület elé terjesztette az ötletet és a következő hetekben már Olaszországban és Svédországban is tesztelik az újítást.
A német Bild is írt a lehetséges szabályváltozásról, megemlítve, ha a módosítás már élne, akkor az előző idény végén érvényes lett volna a dortmundi Sébastien Haller Mainz elleni, utolsó fordulóban szerzett (les)gólja, s a Borussia Dortmund nyerhette volna meg a mérkőzést és ezzel együtt a bajnoki címet is a Bayern München előtt.
A lap több labdarúgót és edzőt is megszólaltatott a változtatásról.
„Természetesen ez előnyös lenne nekünk, támadóknak, de szerintem van annyi gól a futballban, hogy ne kelljen mesterségesen erőltetni. A futball virágzik, ha az emberek megértik a szabályokat. Ennek így kell maradnia” – fogalmazott a Bayern München támadója, Thomas Müller.
A német másodosztályba kieső Hertha BSC magyar vezetőedzője, Dárdai Pál azonban bizonytalan a változtatást illetően. „Nem érdekel. Akár egy testrészről, akár az egész testről van szó, vannak videós bizonyítékok és még mindig vannak vitás döntések”– fogalmazott.
A Német Labdarúgó-szövetség játékvezetői bizottságát vezető Lutz Michael Fröhlich szerint ugyanakkor logikus lépés lenne egy ilyen módosítással növelni a gólok számát.
„Ha több gólt szeretnénk, logikus lenne így megváltoztatni a szabályt, de ennek az ifjúsági futballtól a legmagasabb osztályokig érvényesülnie kell” – vélekedett.