Született: 1953. augusztus 27., Budapest |
Sportága: labdarúgás |
Posztja: csatár |
Klubjai: VM Egyetértés (1971–1974), Bp. Honvéd (1974–1980), Dunaújváros (1980–1981), Tatabánya (1981–1984), Arisz Szaloniki (1984), Rába ETO (1985–1986), Kazincbarcika (1986), Ráckeve (1986–1988), Szigetújfalu (1988–1989) |
Válogatottság: 6/0 (1976–1979) |
Legjobb eredményei: UEFA-kupa-negyeddöntős (1979), 2x KK-döntős (1975, 1978) magyar bajnok (1980) |
– Gondolom, nem a gyorsasága miatt kapta a Paripa becenevet. Ki volt a névadó?
– Valóban nem a gyorsaságom alapján nevezett el Kocsis Lajos, aki a Honvédban csapattársam volt. Azt mondta, úgy trappolok, mint egy ló, és ha belelendülök, megállíthatatlan vagyok. Mint egy paripa.
– Milyen viszonyban volt a zseniális futballistával?
– Vele nem lehetett nem jóban lenni. Aranyos gyerek volt, szó szerint, futballozni pedig úgy tudott, mint kevesen. Azt kiáltotta: „Paripa!”, én pedig elkezdtem futni. Egyszer csak leesett a lábam elé a labda.
– Csikó nemcsak a pályán indult be, az éjszakába is. Ön vele tartott?
– Nem. Mondhatni, sportszerűen éltem.
– Ifiként az Egyetértésben kezdett. A klub nem arról volt híres, hogy nevelőegyesület, inkább arról, hogy az idősebbek ott vezettek le, cserébe elintézték, hogy béreljenek egy vendéglátóipari egységet. Ez egyrészt jól hozott a konyhára, másfelől megkönnyítette a beilleszkedést a civil életbe. Önnek megfordult a fejében, azért futballozik Soroksáron, hogy idővel üzletbérletet kapjon?
– Egy fenét! Fiatal taknyos voltam, tíz méterre laktunk a pályától, magától értetődő volt, hogy oda megyek.
– Nehezen ment a beilleszkedés az öregek közé?
– Dehogy! Mondták: „Gyere, Kicsi, lőjél kapura!” Varga Laci volt a kapus, mindig biztatott. Látta, hogy ballal elég jól megy. De a többiek – például Siklósi János, Józsa Sándor, Galambos Antal, Karába Jancsi vagy Szuromi Tóni – is a pártfogásukba vettek. Nagyon jó iskola volt.
– Kinek a futballja tetszett leginkább?
– A korábbi újpesti, majd később MTK-futballista, Halápi Pista játéka fogott meg. Gondoltam, ha a Megyeri úton Göröcs Titinek vagy a Hungária körúton Sándor Csikarnak megfelelt, nekem is jó lesz... Hol ő, hol én játszottam balösszekötőt vagy balszélsőt.
– Alig tizennyolc évesen, 1971 őszén már az NB I-ben rúgta a labdát, aztán 1974-ben a Honvédhoz igazolt. Szokás szerint bevonultatták?
– Nem. A soroksári házunk előtt egyszer csak megállt egy civil, bekiáltott, Weimper István itt lakik-e. Bejött, megegyeztünk.
– Ez mit takart pontosan?
– Manapság már nem titok, lakást kértem, meg is adták.
– A kispestiek meccsei után nem egyszer írták, harcos, lendületes, erőszakos. Ezek voltak az erényei?
– Vegyük hozzá a bal lábamat, az akkori mezőnyben csak Várady Béla lőtt nálam jobban ballal. Ami az erőszakosságot illeti: gyakran felívelték nekem a labdákat, lefordultam vagy visszatettem, ahogy a játék megkívánta.
– Mint, mondjuk, a nemrégiben visszavonuló Szalai Ádám?
– Igen.
– Lakat Károly edzősége idején, 1976-ban kiverték az Intert az UEFA-kupa első fordulójából.
– Lehet azt elfelejteni? Kozma Misi góljával nyertünk a San Siróban, az egy nagyon jó Honvéd volt Kocsis Pistával, Szűcs Lajossal, Varga Kacsával, Pál Jóskával, Pintér Sanyival meg persze Kozmával. Az olaszok végigtámadták a meccset, mégis mi nyertünk, itthon pedig egy egy lett.
– Az UEFA-kupa 1978–1979-es kiírásában az Ajax legyőzése után a Népsport címlapján ezt írta: „Kellemes meglepetés”...
– Visszamennék az időben: sokan a sorozatból csupán erre a találkozóra emlékeznek, de a török Adanasport nyolc kettes összesítéssel vertük ki, a román Politehnica Timisoarát négy kettővel.
– Az itthoni hat nullás, illetve négy nullás meccsen két-két gólt szerzett.
– Igen, de nem ezért említettem, hanem mert manapság nem lennének ezek ilyen sima mérkőzések.
– A jelenlegi Honvédnak különösen nem... Jött a negyedöntőben az Ajax. A négy egyes itthoni siker önöknek is „csupán” kellemes meglepetést vagy többet jelentett?
– Noha a hollandok a hetvenes évek elején voltak a csúcson, nem akármilyen együttes jött a Népstadionba Rudd Krollal, Simon Tahamatával, Frank Arnesennel, Sören Lerbyvel. Én is szereztem gólt tizenegyesből. Nem úgy fogtuk fel, hogy a siker kellemes meglepetés. Az egy erős Honvéd volt, már Lukács Sanyival, Nagy Antallal. Úgy mentünk fel a pályára, ha lehet, továbbjutunk.
– Sikerült is!
– Azért nem ment könnyen, Amszterdamban kettő nullra kikaptunk. Sokan sérülésből alig felépülve vállalták a játékot, hogy ne legyünk nagyon tartalékosak. Emlékszik Geiger János nevére?
– Bevallom, nem.
– Nem csodálom, csupán néhány alkalommal jutott szóhoz. Az edző, Tichy Lajos azzal küldött pályára, küzdjek, ha lehet, még többet harcoljak a szokásosnál.
– Mégis, a honvédos időszaka mintha kurtán-furcsán fejeződött volna be. Bajnokként igazolt el, ez azért akkoriban nem volt divat. Netán Tichy Lajos miatt?
– Nem Tichy miatt kellett elmennem, de tény, nem voltunk igazán jó viszonyban. A Honvéd huszonöt év után lett bajnok 1980-ban, de én a tavasszal már kevesebbet játszottam Esterházy Márton mellett.
– Nem gondolná az ember, hogy Tichy nem kedvelte, mert ő is tankszerűen támadott, ballal remekül lőtt – a futballban rokon lelkek.
– És mégsem. Ha így lett volna, nem megy bele, hogy Kuti Lászlót Kispestre igazolják Dunaújvárosból, pontosabban engem elcseréljenek vele. Behívattak az irodába, egy vezérőrnagy közölte, megyek a Kohászba.
– Bele sem szólhatott?
– Azt mondtam magamban, jó, de megkérem az árát. Továbbá Varga László volt az edző, akit még az Egyetértésből ismertem, neki szüksége volt rám. Aztán a kért lakást megkaptam, nem jártam rosszul.
– Azzal viszont igen, hogy a Dunaújváros kiesett.
– Hogy milyen furcsa az élet! Kuti nemigen tudott gyökeret ereszteni – ráadásul az egy egyre végződő őszi Dunaújváros–Honvéd meccsen én lőttem a hazai gólt –, a kispesti vezetők szóltak, kivisznek téli túrára, aztán az idény végén visszamegyek a piros-fehérekhez.
– Ehelyett Tatbányára igazolt. Miért?
– Nagyon egyszerű a válasz: megkeresett Lakat Károly. Már a Honvédban is volt edzőm, hívott, én pedig mentem. A Tatabányán a bánya és a Bányász életében kulcsszerepet betöltő vezető, Majtán József – Öcsi bácsi – is ösztökélt.
– Egész Európa felkapta a fejét, amikor 1981-ben az UEFA-kupa első fordulójában a Tatabánya kettő egyre legyőzte a Real Madridot. Ön tizenegyesből rúgott gólt, aztán Csapó Károly szabadrúgás után a győztes találatot, némi ravaszkodást követően.
– Igen. Nekifutottam a labdának, mintha én lőném kapura, de túlfutottam, majd visszalépve Karcsi elé pöcköltem, ő pedig belőtte. Miután elfutottam a labda mellett, a spanyolok azt hitték, újra próbálkozom, de nem ez történt...
A TATABÁNYA–REAL MADRID MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA
– Mi a legnagyobb élménye a labdarúgással kapcsolatban?
– Bármilyen furcsa, a magyar–argentin. Amikor a meccs előtt hallgattam a Himnuszt, azt mondtam magamban, itt a lehetőség, meg kell ragadni.
– A legnagyobb csalódás?
– Ugyanez: hogy nem ragadtam meg.
– Ki volt a legnehezebb ellenfele, és kire nézett fel leginkább a mezőnyből?
– Komjáti Malac (Komjáti András, a Vasas korábbi hátvédje – a szerk.) mindig megfogott, képtelen voltam ellene jól futballozni. Várady Bélát tiszteltem, s nemcsak azért, mert kitűnő bal lába volt. Emberként is.
– Mi vetődik fel önben a hetven esztendő kapcsán?
– Jó lenne még egyszer végigcsinálni!
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. augusztus 26-i lapszámában jelent meg.)