Nem tudták elvenni tőle a labdát. Ezt persze élvezte. Sőt. Legjobban ezt szerette, bővebben a játékot, amikor futballsikerekről ábrándozott, nem az érmeket, a kupákat látta, hanem hogy ő a főszereplő.
Az is volt, akár a zuglói Kassai téren futballoztak, akár – később – a BVSC-ben. Az Uzsoki utcában lakott a család, lakótelepi, de téglaépítésű lakásban. Nagyapja nyelveket beszélt, a kis Andrist is igyekezett rávenni a tanulásra. Nem véletlenül, hiszen a gyereknek remek memóriája volt, ragadtak rá az idegen szavak. Az iskolában is helytállt ekkor még, matematikában különösen erős volt. Hogy jófejű gyerek, később is kiderült, a tatai edzőtáborozások alatt percek alatt végzett egy-egy keresztrejtvénnyel.
De a középpontban a futball, a játék állt. Ez volt az a korszak, amikor a fiúk többsége, amíg az időjárás engedte, a labdát kergette, ha túl kemény volt a tél, gombfocizott. Vagy ahogy Esterházy Péter mondta, aki szemüveges volt, olvasott, aki nem, futballozott. Tizenhét évesen szerepelt először a neve a Népsportban, s rögtön a címoldalon – képpel. A hagyományos szakszervezeti torna döntőjében csapata, a Vasutas-válogatott 1–1 után tizenegyesekkel győzte le a Vasas-válogatottat, a mérkőzésen a képaláírás szerint: „Törőcsik, nagyon sok támadást vezetett és gyakran került jó helyzetbe. A Vasas válogatott hátvédjeit sokszor hagyta faképnél és gyakori volt ez a jelenet: csak egy védő próbálja útját állni a veszélyes Törőcsiknek.” Nem mellesleg a döntő tizenegyesekből egyet ő is vállalt, s belőtte.
A BVSC-ifiknél Mezey György volt az edzője. „Én Törőcsikhez fogható tehetséggel sem akkor, amikor a BVSC-ben edzője voltam, sem azóta, pályafutásom egyetlen szakaszában sem találkoztam!” – ez a mester örök véleménye. Az pedig jellemző élménye, hogy amikor egy bajnoki előtt felugrott Törőcsikékhez, meglepődve hallotta, hogy a gyerek elment biciklizni. Aztán amikor megjött, a legnagyobb természetességgel mondta, hogy az éjjel esett, meg akarta nézni, milyen a pálya, hogy tudja, hogyan játsszon rajta.
Ehhez képest az ifik nem jutottak ki az UEFA-tornára. Pedig mindenki várta, sőt elvárta. Törökországban, Kütahya városában kezdett a csapat. „A Lazsányi, Törőcsik, Ádám hármas megnyugtató megoldásnak látszik. Ez a három fiú jól megérti egymást. Különböző típusú labdarúgók, sokféle feladatot meg tudnak oldani” – mondta a középpályássorról Sárosi, amiből csak az valósult meg, hogy Nyilasi Törőcsik beadásából itt is gólt szerzett, a vége pedig 1–1 lett.
Ez a mérkőzés azért is érdekes, mert iskolája, a Teleki Blanka Gimnázium rossz tanulmányi eredménye és rengeteg hiányzása miatt nem akarta elengedni őt Törökországba, mire ő se szó, se beszéd otthagyta a sulit, hivatalosan kicsapták, s csak később, estin érettségizett le.
Következett a Szovjetunió Goriban. „Törőcsik a középső középpályás. Van fantázia a játékában, s oda is ér a támadások befejezéséhez” – olvashattuk megint Sárosit. A vége 0–2, ezért az itthoni mérkőzésen gólokkal kell(ene) nyerni a Szovjetunió ellen. „Támadó szellemben kell játszani. Ezért a Takács, Jankovics, Törőcsik hármast küldöm a pályára” – ez az előzmény, a vége pedig 1–2 Zalaegerszegen, áprilisi havas esőben, 8000 néző előtt. Nem jött be a támadótaktika, Törőcsiket is lecserélte Sárosi. Ezek után nem osztott, nem szorzott, hogy zárásként 2–1-re legyőztük Törökországot, s a győztes gólt Törő lőtte, szabadrúgásból, 18 méterről.
A BVSC-nél Mezey lett a nagyok edzője, Törőcsik pedig szép lassan kulcsemberré vált. A vasutasok az NB II-ben, tehát az akkori harmadik vonalban játszottak, ahol nem feltétlenül a finomkodás volt a divat. Nem véletlen, hogy 1973 szeptemberében a 30. percben kiállították Törőt, a bíróval keveredett szópárbajba, rosszul tűrve, hogy faragják. A BVSC ennek ellenére nyert (2–1), így különösebb házi következménye nem lett az esetnek.
Sőt. Olyannyira bízott benne Mezey és bíztak a társak, hogy ő lett a tizenegyeslövő a csapatban. Teljes volt iránta a bizalom, hiszen akkor is ő állhatott a labda mögé, ha hibázott, mint az Épgép ellen (3–1), ahol egyet kihagyott, egyet belőtt. A MVSC ellen viszont még a néhány soros tudósítás is kiemelte, hogy a győztes gólnál (2–1) olyan csellel játszotta magát tisztára, hogy a miskolciak két védője is lyukat rúgott szerelni igyekezvén őt. Sokan jártak miatta a Szőnyi útra meccsre, persze a futballistasors hamar utolérte. Ha nyert a csapat, mondták, hogy „Nahát azok a cselek…!”, ha kikapott, akkor jött a „Mi a fenét cselezget annyit az a kis Törőcsik gyerek?!”
Utolsó mérkőzését 1974 júniusában játszotta a Szőnyi úton. Az MVSC ellen ezúttal is jól ment neki. Gólt lőtt, a mezőny legjobbja volt, a 2–1-es győzelem pedig azt jelentette, hogy a BVSC osztályozót játszhatott a másodosztályú tagságért – Szekszárdon. A csapat az első mérkőzésén kikapott a Volántól (1–2), aztán legyőzte a Fűzfőt (2–1), de a Volán is megverte a fűzfőieket, így a Volán jutott fel másodosztályba. A Fűzfő ellen búcsúzott el a BVSC-től Törő – várta az Újpesti Dózsa.
A Megyeri útra igazolt, miközben édesapja jobbnak tartotta volna, ha először vidéken, egy kisebb csapatban pallérozódik. De miért ment volna, ha több helyre is hívták, sőt, a Bp. Honvéd edzője, Tichy Lajos még némi pénzt is ígért neki, ha visszavonja az aláírását és hozzájuk igazol. Tichyt ezért a fegyelmi bizottság elé citálták, a következményekről nem tudni, hacsak azt nem, hogy Törő kitartott az újpestiek mellett.
Felfedezője, a BVSC legendás nevelőedzője, Farkas József úgy vélte, túlságosan hamar beleesett a mézes bödönbe, soha életében nem kellett szenvednie valamiért.
Hát... Nem tudom, miért kell a szenvedés annak, akinek a könnyedség is erénye, de ennél fontosabb, amit Várhidi Pál, a Dózsa mestere mondott az első edzések után: „Őszintén meglepett, hogy milyen felkészülten érkezett közénk. Csak köszönetet mondhatok azoknak az edzőknek, akik eddig nevelték. Úgy fest, Törőcsik minden zökkenő nélkül be tud illeszkedni a mi edzésmunkánkba.”
(A következő részben: „Akklimatizáció” Újpesten – és egy hőn áhított meghívó…)
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. augusztus 27-i lapszámában jelent meg.)