Mindenki megjelent, aki csak számított az Európai Klubszövetség (ECA) idei első közgyűlésének budapesti sajtótájékoztatóján. Bár a hétfő esti, Szépművészeti Múzeumban rendezett vörös (valójában zöld) szőnyeges vacsorabevonulás is médianyilvános volt, a nemzetközi sportsajtó krémje a kedd délutáni záró eseményen vett csak részt, és tette fel kérdéseit az ECA vezetőinek.
A szervezet 29. közgyűlésének legfontosabb hozadéka egyértelműen a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséggel (FIFA) kötött hosszú távú, 2030-ig szóló megállapodás. Gianni Infantino, a FIFA elnöke is megjelent Budapesten, s ahogyan lapunk már korábban megírta, az új együttműködési megállapodással (MoU) csaknem 70 százalékkal növekszik a klubok nyeresége a reklámokból – részben az egyelőre kidolgozatlan, ám biztosan kibővítendő klubvilágbajnokságnak is köszönhetően –, valamint a következő két világbajnokságon a tornára delegálandó játékosok után a klubok az eddiginél is nagyobb kompenzációban részesülnek. Ezzel a döntéssel az ECA megerősítette a futballklubok érdekképviseletében betöltött szerepét.
A klubszövetség állandó tagjainak száma 240-ről 330-ra emelkedett, miután a testület egyhangúlag megszavazta a szervezet demokratizálását, sokféleségét, és könnyebbé tette a részvételt. Az össztagság szeptemberre megközelítheti az ötszázat, ami kevesebb mint egy év alatt majdnem kétszeres növekedést jelent. S hogy ez miként néz majd ki a gyakorlatban? A testületi üléseken résztvevő tagok száma a háromszorosára emelkedik, több új igazgatósági hely alakul, ami független férfi és női igazgatóknak ad lehetőséget a nagyobb beleszólásba. Minden ECA-alosztály igazgatótanácsában legalább egy nőnek szerepelnie kell, sőt létrejön a női klubok tanácsa is. Az ECA vezérigazgatója, Charlie Marshall a szervezet honlapján megjelent sajtóközleményben nyilatkozott az új formátumról.
„Jelentős mérföldköveket értünk el a Budapesten egyhangúlag megszavazott reformokkal. A klubok számának hatalmas növekedése mellett ezek abban segítenek, hogy az ECA befogadóbb, reprezentatívabb és hatékonyabb legyen. Folyamatosan fejlődünk, hogy tizenöt évre előrepillantva is biztosak lehessünk abban, a legkisebb kluboktól kezdve mindenki érdekeit képviseljük.”
A Várkert Bazár a futballklubok „szakszervezetének” zöld színébe öltöztetett belső tere hamar megtelt a nemzetközileg ismert sportlapok logóit viselő munkatársakkal. Oliver Kahn alelnök előbb azon mosolygott, hogy alelnöktársa, Edwin van der Sar majdnem hasra esett a kósza kábelek rengetegében, ám a következő pillanatban már nekiszegezték az első kérdést. A német kapuslegenda ugyanis januárban még azt nyilatkozta, mivel a FIFA nem egyeztetett a klubokkal a 32 csapatos klubvilágbajnokság tervéről, az ECA tagjai nem is vesznek részt a tornán.
„Hosszú folyamat volt, mire megállapodtunk, mert jelentős kérdésekről van szó. A klubok védelme szempontjából nagyon fontos a FIFA és az ECA együttműködése, és az új együttműködési megállapodással megoldódik a kompenzáció kérdése is. Várjuk a közös munkát a FIFA-val, hiszen az egyezség a klubok védelmét szolgálja, amire a megnövekedett mérkőzésszám miatt szükség van” – adott a korábbi álláspontjától némileg eltérő választ Oliver Kahn.
Az ECA elő embere, Nasszer al-Kelaifi volt a legnépszerűbb megszólított a jelenlévők közül. A több torna megnövekedett mérkőzésszámmal, utazással és szervezéssel jár, ám a katari sportvezető szűkszavúan felelt a környezetvédelemről szóló kérdésre.
„A legkisebb kluboknak nagyszerű, hogy egyre több mérkőzésen és sorozatban vehetnek részt. Érdekel minket a környezetvédelem, ám a mi feladatunk, hogy minél több klubot vonjunk be az olyan remek sorozatokba, mint az Európa-konferencialiga vagy az Európa-liga” – fogalmazott Al-Kelaifi.
Az ECA elnökét Charlie Marshall vezérigazgató mentette ki a kissé kellemetlen helyzetből: „Az ENSZ-szel, valamint egyre több civil szervezettel egyezünk meg környezetvédelmi kérdésekben. Létrehoztunk egy fenntarthatósági csoportot is, ami mutatja, hogy ebben a kérdésben is elkötelezettek vagyunk.”
A vezérigazgató később lapunk külön érdeklődésére megerősítette, hogy a FIFA-val kötött megállapodás szerint a válogatottakba behívott játékosok után járó kompenzációs alapot megemelik, a korábbi 209 millió dollárról 355 millióra – számításuk szerint ez napi 10 ezer dollár/nap/játékost jelent.