Kapus:
Gianluigi DONNARUMMA (Olaszország, Paris Saint-Germain)
A legutóbbi Európa-bajnokság legjobb játékosa nem lesz ott a soron következő világbajnokságon. Önmagában az is sokkoló, hogy az Eb-címvédő olasz válogatott egymás után másodszor marad le a vb-szereplésről, hát még ha megnézzük, milyen sztárok alkotják a keretét. Donnarumma első nagy tornáját rögtön aranyéremmel zárta a múlt nyáron, klubszinten pedig a Paris Saint-Germainhez szerződött, amelynél több fronton is bizonyította klasszisát. Legfeljebb az vigasztalhatja, hogy csak 23 éves, s vélhetően lesz még lehetősége a vb-szereplésre.
Jobbhátvéd:
Vladimír COUFAL (Csehország, West Ham United)
Csehszlovákiával ellentétben a csehek korántsem rendszeres résztvevői a vébéknek: eddig csak a 2006-os tornára sikerült kijutniuk, így önmagában az nem meglepő, hogy nem lesznek ott Katarban, a múlt nyári Eb-szereplésük alapján viszont lehet hiányérzetük. A tartalékjaink között szereplő Schick és Soucek mellett főleg a West Ham 29 éves védője, Coufal (képünkön balra) miatt, aki 2020-ban érkezett meg Angliába, azóta oszlopos tagja az egyre nemesebb célokért küzdő londoniaknak, a nyári kontinenstornán pedig posztja egyik legjobbja volt.
Középhátvéd:
Leonardo BONUCCI (Olaszország, Juventus)
A torinóiak 34 esztendős, kilencszeres olasz bajnok belső védője a 2006-os vb-győzelemből még nem vehette ki a részét, de később Európa-bajnoki ezüstérmet, tavaly nyáron pedig Eb-aranyérmet szerzett hazájával – sőt, az Eb-döntőben betalált az angolok ellen. A katari távollét azért is lehet különösen fájó neki, mert a kora miatt jó eséllyel már nem lesz lehetősége újabb világbajnoki szereplésre.
Középhátvéd:
Giorgio CHIELLINI (Olaszország, Juventus)
Hasonló helyzetben van, mint Bonucci, aki amellett, hogy jó barátja, a válogatottban és klubjában is társa. Chiellini sem volt még ott a 2006-os vb-n, majd két sikertelen tornát követően kétszer a kijutást sem érte az olaszokkal. A Juventus klasszisa már 37 éves, így az ő esetében szinte kizárható, hogy látjuk még valaha vébén.
Balhátvéd:
David ALABA (Ausztria, Real Madrid)
A Bayern München játékosaként sztárrá váló Alaba a Real Madridban is hétről hétre bizonyítja, miért tartják számon a világ legjobb védői között. Klubszinten balhátvédként és belső védőként is klasszis teljesítményre képes, az osztrák válogatottban pedig a csapat vezéreként ennél is többet kell mutatnia: olykor középpályásként és szélsőként is számítanak rá. Válogatottja lemaradása nem meglepő, hiszen Ausztria legutóbb 1998-ban volt vb-résztvevő, Alaba klasszisa viszont sokaknak hiányozhat.
Zlatan IBRAHIMOVIC | (Svédország, AC Milan) |
Sébastien HALLER | (Elefántcsontpart, Ajax) |
Victor OSIMHEN | (Nigéria, Napoli) |
Pierre-Emerick AUBAMEYANG | (Gabon, FC Barcelona) |
Patrik SCHICK | (Csehország, Bayer Leverkusen) |
Rijad MAHREZ | (Algéria, Manchester City) |
Federico CHIESA | (Juventus, Olaszország) |
Franck KESSIÉ | (Elefántcsontpart, AC Milan) |
Naby KEITA | (Guinea, Liverpool) |
Tomás SOUCEK | (Csehország, West Ham United) |
Hakan CALHANOGLU | (Törökország, Inter) |
Jan OBLAK | (Szlovénia, Atlético Madrid) |
Középpályás:
JORGINHO (Olaszország, Chelsea)
Amellett, hogy ő is kulcsembere volt a nyáron Eb-győztes olasz válogatottnak, az előző idény végén BL-t nyert a Chelsea-vel, s folyamatosan jó teljesítményt nyújtott. Ennek eredményeként harmadik helyen végzett a legutóbbi Aranylabda-szavazáson, az UEFA pedig őt választotta az év játékosának. Ilyen pedigrével nem sokszor fordul elő, hogy valaki lemarad az aktuális vb-ről, de ha belövi a 11-est a Svájc elleni vb-selejtező legvégén...
Középpályás:
Marco VERRATTI (Olaszország, Paris Saint-Germain)
Már az ötödik friss Eb-győztes olasz játékos a világbajnokságról lemaradó álomtizenegyünkben, klasszisa miatt azonban lehetetlen kihagyni egy ilyen összeállításból. A PSG virtuóz belső középpályása már 29 esztendős, de eddig csak két vb-meccs van a lábában – még 2014-ből –, s ha a 2026-os tornára kvalifikálja is magát Itáliával, már túl lesz pályafutása csúcsán.
Középpályás:
Martin ÖDEGAARD (Norvégia, Arsenal)
Csodagyereknek, a norvég futball messiásának tartották, de a Real Madrid kezdőcsapatába nem tudott bekerülni, így kölcsönszerződésekkel kellett újra felépítenie magát. Mára a Premier League-ben remeklő Arsenal egyik legfontosabb játékosa, s a norvég válogatottal is bőszen lépdel előre, de az első vb-szereplésére még legalább 2026-ig várnia kell.
Jobbszélső:
Mohamed SZALAH (Egyiptom, Liverpool)
Ő a legnagyobb hiányzó? Szalah az elmúlt években a világ egyik, ha nem a legjobb játékosává nőtte ki magát Liverpoolban, a Premier League megnyerése mellett elhódította csapatával a BL-trófeát is, s megállíthatatlanul termeli a gólokat. Egyiptommal 2018-ban a vb-szereplés is összejött neki, ezúttal azonban az utolsó, mindent eldöntő meccsen bukta el a lehetőséget – klubtársa, Sadio Mané Szenegáljával szemben, olyan tizenegyespárbaj során, amelyben több csapattársa mellett ő is hibázott.
Csatár:
Erling HAALAND (Norvégia, Borussia Dortmund)
A jelenkor futballjának egyik legnagyobb tehetsége, aki már 21 évesen világ egyik legjobb csatárának számít, a nyáron pedig Európa valamelyik topklubjához szerződik. A norvég válogatottban érdekes módon viszonylag későn kezdtek el rá számítani, a legutóbbi Eb-selejtezőben még csak elvétve kapott szerepet, a vb-szereplés elérése pedig vele sem jött össze, de fiatal kora miatt jó esélye van rá, hogy a jövőben megmutassa klasszisát vb-n is.
Balszélső:
Luis DÍAZ (Kolumbia, Liverpool)
Portói teljesítménye láttán egyre több topklub figyelt fel rá az elmúlt években, végül idén télen a világ egyik legjobb csapata, a Liverpool szerződtette, amelyben rögtön megtalálta a közös hangot a többiekkel, s egy csapásra csapata egyik legveszélyesebb támadójává vált. A kolumbiai válogatottban 35 alkalommal lépett pályára, de a 2018-as vb-n még nem volt a keretben, a mostani selejtezős kudarc után pedig biztossá vált, hogy legkorábban 29 évesen vehet majd részt világbajnokságon.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. április 9-i lapszámában jelent meg.)