A 2001-ben BL-t nyerő bajor együttes csapatkapitányának soha nem a képességeivel, sokkal inkább a viselkedésével akadtak problémái, úgy a pályán, mint azon kívül. Saját bevallása szerint is nehéz esetnek számít.
Effenbergnek megvan a munkához szükséges edzői licence, 2011-ben – hol máshol – éppen a münchenieknél töltötte a gyakorlatát.
Minden bizonnyal érdekes párost alkothatna a mindig kimért, megfontolt, udvarias Guardiolával. Helyi ismerete Münchenben és a Bundesligában is fontos lehet az ott új fiúnak számító spanyol kollégánál, akinek viszont veretes szakmai múltja tiszteletet parancsoló.
A német bajnokság listavezetőjének jelenlegi mestere, Jupp Heynckes kritizálta az időzítést. Véleménye szerint a Guardiola érkezésének bejelentésével járó médiafelhajtás nem tesz jót a csapatnak.
„Jobb lett volna ezt a téli szünetben megejteni – vélekedett Jupp Heynckes. – Még karácsony előtt be kellett volna jelenteni, mert a felhajtás megzavarhatja a csapat mindennapjait.”
Nem ragadtatta vastapsra Guardiola kinevezése Joachim Löwöt. A német válogatott szövetségi kapitánya egy düsseldorfi edzői konferencián tartott előadást a Bundesliga-trénereknek.
„Van egy teljesen tiszta és világos filozófiája, amelyet hirdetett, és amely szerint dolgozott Barcelonában. Azt viszont majd csak a jövő dönti el, hogy ugyanezzel Németországban is lehet-e sikereket elérni” – mondta Löw, kiegészítve azzal, hogy messzemenően elismeri a katalánokkal edzőként négy év alatt többek között két BL-t és három spanyol bajnoki címet begyűjtő Guardiola edzői képességeit és eredményeit.
De nem felejtette el megemlíteni a leköszönés előtt álló Heynckest sem.
„Nagyot sokat tett a német labdarúgásért. Ki kell mutatnunk neki ezért az elismerésünket. Most nem lehet valami könnyű neki, szeretném, ha sikeresen tudná lezárni az amúgy is sikeres edzői pályafutásának ezt a müncheni időszakát.”