Játék az élet - kabalák a pálya szélén

Vágólapra másolva!
2010.11.25. 10:00
null
New Orleansban rossz irányba nézett a kabalafigura (Fotók: Action Images)
Címkék
Az Egyesült Államok egy valamiben biztosan az élen jár: a sportpályákon feltűnő kabalafigurák terén. Legyen az kosárlabda, labdarúgás, jégkorong vagy amerikai futball, a közönség szórakoztatására mindig ott van valaki (vagy valami). Utóbbi sportágban megmaradtak a nagyrészt show-elemektől mentes mivoltukban, amitől szerepkörük ugyan egészen szimpla (biztatásra biztat), hatásuk viszont óriási.

Az európai sportkultúrában a hivatalos kabalafigura fogalma lényegében kimerül az olimpiák és labdarúgó-világbajnokságok kapcsán. Hazánkban az Üllői úton mindig feltűnik a zöld sas, a nemzetközi jégkorong-megméretéseken állandó szereplő Csúszka, a jegesmedve, de rajtuk kívül csak néhány kézilabda- és kosárlabdacsapat rendelkezik két lábon járó emblémával.

Az NFL ebből a szempontból egészen más világ. A 32 indulóból hivatalosan csak ötnek nincs megelevenedett jelképe, ám ha Chief Zee-nek (Zema Williams), a Washington Redskins törzsszurkolójának már egy egész napot szenteltek a fővárosban (1985. november 7.), és erőteljes hadjárat indult a játékosok vezetésével, amikor 2008-ban ellopták a játék tomahawkját (a tight end Chris Cooley szerezte vissza három héttel később), akkor őt is legalizálhatjuk.

Az amerikaiak szó szerint imádják a „mascot-okat", így több városban is a kabala vezetésével rendeznek karitatív eseményeket, ők maguk tartanak drogprevenciós és felvilágosító előadásokat az iskolákban, hiszen a mai fiatalok már úgy nőttek fel, hogy első körben még csak a jelképet szerették meg, majd idővel megtanulták a sportág szabályait, és a mérkőzésekre is elkezdtek figyelni.

A leghíresebb „team mascot" a San Francisco 49ers Sourdough Sam-je, aki „kategóriájában" a legtöbbször szerepelt a szezonvégi Pro Bowlon – hiszen a kabalákról is szavaznak a szurkolók és a játékosok, nem lehet ott mindenki. Számos esti beszélgetős műsorban szerepelt, a gyerek- és zenecsatornák állandó résztvevője. Persze, csak amióta ad a külsejére, hiszen 2006-ig bozontos szakállú, barna szemű alak volt egy szakadt kalapban. Majd jött egy váltás (valószínűleg fizetésemelés után), és Sammy borotvált és kék szemű lett (valószínűleg kontaktlencse), új kalappal a fején.

Jaxon de Ville (balra) Byron Leftwich-csel együtt örül
Jaxon de Ville (balra) Byron Leftwich-csel együtt örül

Egészen különleges élmény a Baltimore, a Jacksonville és a Tennessee közös mérkőzésein a kabalákat figyelni, hiszen a rivális csapatok meccsein a szünetekben (természetesen előre megrendezett és humorra kiélezett) verekedések törnek ki. A Baltimore ugyan kisebb hátrányba került a 2008-as szezon végén, hiszen a Ravens három hollójából (Edgar, Allen és Poe névre hallgattak a város híres irodalmára előtt tisztelegve) csak Poe maradt, így pedig nehezebb felvenni a kesztyűt Jaxson de Ville, a jaguár és T-Rac, a mosómedve ellen.

Magyarországon sokszor, sokfelől hallani, hogy családi programmá kell tenni a sporteseményeket, legfőképpen a labdarúgás terén. Itt az élő (már, ha kabalák kapcsán fogalmazhatunk így) példa, hogyan lehet egyszerre lekötni a gyerekek figyelmét, és kulturáltan tűzbe hozni a felnőtteket.

Az Arizona kabalafigurája és a Black Eyed Peas együtt bulizott
Az Arizona kabalafigurája és a Black Eyed Peas együtt bulizott

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik