A címvédő Ravens nem lesz ott a rájátszásban (Fotó: Reuters) |
AFC |
Denver Broncos: csoportgyőztes (AFC Nyugat) + szabadnapos a rájátszás első hetén New England Patriots: csoportgyőztes (AFC Kelet) Cincinnati Bengals: csoportgyőztes (AFC Észak) Indianapolis Colts: csoportgyőztes (AFC Dél) Kansas City Chiefs: playoff-résztvevő |
NFC |
Seattle Seahawks: playoff-résztvevő Carolina Panthers: playoff-résztvevő San Francisco 49ers: playoff-résztvevő |
A Panthers fordulatos és szoros meccsen 21–20-ra legyőzte az Atlanta Falconst, amivel megnyerte csoportját és szabadnapos lesz a rájátszás első hetén. A Falcons az utolsó percben mezőnygól pozícióba próbált jutni a győzelemért, de egy rossz snap után elúszott az esélye, így a Carolina örülhetett.
A rájátszásba jutásért küzdő, 19 órakor kezdő csapatok közül csak a Pittsburgh Steelers hozta a kötelező győzelmet, miután otthon magabiztos játékkal 20–7-re legyőzte a Cleveland Brownst.
Az újabb vereség után a Barnák menesztették vezetőedzőjüket, Rob Chudzinskit.
A címvédő Baltimore Ravens 34–17-re kikapott a Cincinnati Bengalstól, illetve a Miami Dolphins otthon 20–7-es vereséget szenvedett a New York Jetstől, így a Steelersnek még maradt esélye a playoffra, ez azonban Succop lábában maradt (lásd lejjebb). A Jetsnél az újabb siker után további bizalmat szavaztak Rex Ryan vezetőedzőnek. Érdekesség, hogy Sheldon Richardson védőfalember, az idény talán legjobb (védő) újonca szezonbeli második futott TD-jét is megszerezte.
Nem voltak formában az irányítók a Bengals–Ravens összecsapáson. Míg Andy Dalton négy, addig Joe Flacco három alkalommal adta el a labdát. Viszont amíg Flacco egy TD-t passzaolt, addig Dalton kettőt, plusz egyet futott is.
A San Diego Chargers aztán kis híján elpackázta, hogy minden a kezére játszik. De minden. A Ravens és a Dolphins veresége után a fél kezdőjét már pihentető Chiefs ellen „csupán” nyerni kellett hazai pályán. Erre a Kansas City cseréi olyan szinten belelkesedtek, hogy a 27 futásból 81 yardot és 2 TD-t szerző Knile Davis vezérletével 7–0-ra, 14–7-re, majd a szünetre 21–14-re vezettek, sőt Ryan Succop 46 yardos mezőnygólja után a záró játékrészt 24–14-es vendégelőnnyel kezdték a csapatok. Philip Rivers napi harmadik TD-passzából Eddie Royal hozta közelebb az övéit, majd 3:21-gyel a vége előtt Nick Novak egyenlített (24–24). Volt azonban még egy ellentámadásra ideje a vendégcsapatnak, és el is jutottak a Chargers 23-asáig, de pár másodperccel a vége előtt Succop a könnyűnek mondható 41 yardról mellé lőtt!
Jöhetett a ráadás, de itt hamar megakadt a Chargers szekere. Csakhogy 4. és 2-re saját 28-asán a punt csapatból Eric Waddle megfutotta a szükséges távolságot (hiába tépték ki ezután a kezéből a labdát a védők), majd Ryan Mathews futásaira építve mezőnygóltávolságba ért a Chargers. Novak 36 yardról nem is hibázott, de a mezőnygól után ismét a Chiefs jöhetett (27–24).
A vendégek a hazai 36-osnál előrébb azonban nem tudtak már jönni, a Chargers így kivédekezte a sikert, és nem kis szerencsével becsúszott a rájátszásba, ahol a Cincinnati Bengals otthonába látogat.
Nem kevésbé izgalmasan alakult a játéknap első ki-ki mérkőzése Chicagóban! A Bears Matt Forte elkapott TD-jével vezetést szerzett ugyan, a Packers azonban a második negyedben Mason Crosby két mezőnygólja között a játéknap legszürreálisabb TD-jét is megszerezte, Aaron Rodgers kezéből kiverték ugyan a labdát, de mindenki megállt, arra gondolva, hogy sikertelen passzkísérletnek minősül majd, Jarrett Boykin nagy duzzogva felkapta a tojást, és 15 yardról a célterületre cipelte (7–13).
A második félidő elején Forte futásával fordított a Bears (14–13), nem sokkal később azonban jött a válasz a sérülése után Rodgershez hasonlóan ma visszatérő Randall Cobbtól (14–20). Még mindig a harmadik játékrészben jártunk, amikor Forte harmadszor is eredményes volt (21–20), sőt, a negyedik elején Brandon Marshall elkapásával már 28–20-ra vezetett a Bears.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
Az év alighanem legjobb támadó újoncaként teljesítő Eddie Lacy hatyardos nyargalása után egy pontra zárkózott a Packers, majd a kivédekezett támadás után a fordításért támadhatott (28–27).
Itt a vendégek háromszor is 4. kísérletre kényszerültek, de mindhárom alkalommal sikerrel vették az akadályt, sőt, az utolsónál 4. és 8-nál Rodgers hosszú passzából Cobb 48 yardos TD-t szerzett! A kétpontos kimaradt (28–33), a Bears így egy TD-vel fordíthatott volna, de a Packers 45 yardosán megakadt a támadás, sőt a végén Jay Cutler passzát meg Sam Shields meg is kaparintotta.
Az NFC utolsó rájátszáshelyéről gyorsan megszületett a döntés, köszönhetően Drew Brees káprázatos játékának. A New Orleans Saints irányítója már a szünetig 321 yardig és 4 TD-ig jutott (17/21-es hatékonysággal), a végére azonban elmaradt a tökéletes, 158.3-as irányítómutatóval, „csupán” 157.4-gyel zárt a Tampa Bay Buccaneers ellen… A kiváló játékos a hajrában még egy hatpontost meg is futott a Kalózok ellen, íígy 5 TD-vel zárta az estét, Jimmy Graham azonban ebből „csak” egyet kapott, így 16-tal zárt, ami ugyan idén a legjobb teljesítmény az egész ligában, a tight end-rekordtól azonban eggyel elmaradt végül (42–17).
Az Arizona Cardinals így hiába nyert volna otthon a San Francisco 49ers ellen, a hármas holtverseny esetén csak az utolsó helyett kaparintotta volna meg. A kaliforniai csapat ráadásul elképesztően erősen kezdett, és az első negyed után 17–0-ra elhúzott. A Pintyek azonban nem adták fel, és a 407 yardig jutó Carson Palmer két TD-jével, valamint Jay Feeley 49 yardos mezőnygóljával kiegyenlítettek (17–17). Izgalmas hajrára került itt is sor, 1:45-tel a vége előtt az első félidő végén 24 yardos rúgást rontó Phil Dawson 56-ról (!) már eredményes volt (17–20). A Cardinals pillanatok alatt eljutott a 49ers 25 yardosáig, Feeley pedig 29 másodperccel a vége előtt kiegyenlített. De volt még egy fordulat! Colin Kaepernicknek ez az idő is elég volt ahhoz, hogy mezőnygóltávolságba vezesse csapatát, Dawson pedig az utolsó másodpercben eldöntötte a meccset (20–23).
A Denver Broncos egy félidő alatt kiütött az Oakland Raiderst (0–31), Peyton Manning pedig újabb rekordot döntött. Négy TD-passzával 55-tel zárta az alapszakaszt (a korábbi rekord 50 volt…), 266 yardja pedig 5477-ig juttatta, ami pont eggyel több, mint Brees korábbi csúcsa (5476). A csereként beálló Brock Osweiler irányításával a Broncos még egy 54 yardos mezőnygólt szerzett, a végén pedig Terrelle Pryor két TD-jével kozmetikázott a Raiders (14–34). Az már csak egy kis mellékes, hogy a Broncos 606 ponttal zárta az alapszakaszt, ami új rekord (Patriots 589 – 2007).
A Musztángok ezzel a sikerrel biztosították a hazai pálya előnyét is a playoff során, az Amerikai főcsoport második pihenője pedig a New England Patriots lett. Az óriási esőzés közepette, mezőnygólokkal induló mérkőzés hőse a 189 yardot és két TD-t futó LeGarrette Blount volt, akinek emellett volt 83 és 62 yardos visszahordása is, így összesen 344 yarddal segítette a csapatát! A Hazafiak részéről így még az is belefért, hogy Brady nem erőltette túl a passzolást, 122 yard, 1-1 TD és interception, Julian Edelman viszont a 100 elkapásos és 1000 yardos határt így is átlépte (105, 1056). A házigazda összesen 267 yardot tett meg a talajon (és ebben már benne van Brady három térdelése is), de a Buffalo Bills is szépen haladt a földön, 35 kísérletből 169 yard jött össze (34–20).
A Nemzeti konferencia első helye is sima meccsen dőlt el, a Seattle Seahawksnak Russell Wilson jó játékára sem volt szüksége ahhoz, hogy a nagyszünetre 13–0-s vezetéssel vonulhassanak a St. Louis Rams ellen Malcom Smith 37 yardos, interception utáni TD-jét Steven Hauschka két közeli mezőnygólja követte. A Kosok Greg Zuerlein 36 yardos rúgásával közeledtek ugyan, de Marshawn Lynch futása és Golden Tate 47 yardos elkapása után 27–3-ra vezetett a házigazda, a vendégek Jared Cook akciójával szépítettek (27–9). A vendégek részéről Robert Quinn „csak” egy sacket hozott össze, így elbukta a kategória első helyét az indianapolisi Robert Mathisszel szemben.
Az alapszakasz utolsó mérkőzésére sorozatban a harmadik alkalommal a Dallas Cowboys részvételével került sor. Az előjelek egyértelmű Eagles-fölényt mutattak, a Philadelphia átlagban a második legtöbb yardot tette meg (420.7), míg a texasiak az egész liga legutolsó helyén álltak, már ami az engedett egységeket illeti (418.6).
A mérkőzés ennek megfelelően kezdődött, és Alex Henery 47 yardos mezőnygólja, valamint LeSean McCoy 3 yardos elkapása után 10–0-ra megléptek a Sasok. Gavin Escober berepülő TD-je után kapaszkodott a Dallas, de a Cowboys klasszis tight endje, Jason Witten kezéből kipattant a labda a félidő vége előtt két perccel, az interception után pedig Brent Celek elkapásaival gyorsan büntetett a Philadelphia (7–17).
A házigazda Dan Bailey három mezőnygóljával feljött egy pontra (16–17), majd hiába jutott el a vendégcsapat az egyyardosig, a negyedik kísérletet is megfogta a Dallas. Cserébe a túloldalon sem jött össze a negyedik kísérlet, Bryce Brown TD-je után pedig 6:16-tal a vége előtt nyolccal mentek a vendégek (16–24).
Egy szép drive végén 4. és 9-re Dez Bryant 32 yardos elkapásával TD-t szerzett ugyan a Cowboys, a kétpontos kísérlet azonban kimaradt (22–24), így ismét a védelemnek kellett előlépnie. Ezt megtette, de az egyébként 358 yardot és két TD-t passzoló Kyle Orton a hajrában ismét eladta a labdát, így az Eagles legyőzte a Dallast, amely sorozatban harmadszor bukta el az alapszakasz utolsó meccsét.
A 17. FORDULÓ LEGJEI | |||
A legtöbb passzolt yard: | Carson Palmer (Arizona) | –San Francisco | 407 |
A legtöbb futott yard: | LeGarrette Blount (New England) | –Buffalo | 189 |
A legtöbb elkapott yard: | Jordy Nelson (Green Bay) | –Chicago | 161 |
A KATEGÓRIÁK SZEZONBELI LEGJOBBJAI | ||
A legtöbb passzolt yard: | 5477* | Peyton Manning (Denver) |
A legtöbb futott yard: | 1607 | LeSean McCoy (Philadelphia) |
A legtöbb elkapott yard: | 1646 | Josh Gordon (Cleveland) |
A legtöbb szerelés: | 171 | Vontaze Burfict (Cincinnati) |
A legtöbb sack: | 19.5 | Robert Mathis (Indianapolis) |
A legtöbb interception: | 8 | Richard Sherman (Seattle) |
*NFL-rekord |
17., UTOLSÓ FORDULÓ | |||
2013.12.29 | 19:00 | Pittsburgh Steelers–Cleveland Browns | 20–7 |
2013.12.29 | 19:00 | New York Giants–Washington Redskins | 20–6 |
2013.12.29 | 19:00 | Cincinnati Bengals–Baltimore Ravens | 34–17 |
2013.12.29 | 19:00 | Tennessee Titans–Houston Texans | 16–10 |
2013.12.29 | 19:00 | Indianapolis Colts–Jacksonville Jaguars | 30–10 |
2013.12.29 | 19:00 | Miami Dolphins–New York Jets | 7–20 |
2013.12.29 | 19:00 | Minnesota Vikings–Detroit Lions | 14–13 |
2013.12.29 | 19:00 | Atlanta Falcons–Carolina Panthers | 20–21 |
2013.12.29 | 22:25 | New Orleans Saints–Tampa Bay Buccaneers | 42–17 |
2013.12.29 | 22:25 | New England Patriots–Buffalo Bills | 34–20 |
2013.12.29 | 22:25 | Seattle Seahawks–St. Louis Rams | 27–9 |
2013.12.29 | 22:25 | Chicago Bears–Green Bay Packers | 28–33 |
2013.12.29 | 22:25 | Arizona Cardinals–San Francisco 49ers | 20–23 |
2013.12.29 | 22:25 | Oakland Raiders–Denver Broncos | 14–34 |
2013.12.29 | 22:25 | San Diego Chargers–Kansas City Chiefs | 27–24 – h.u. |
2013.12.30 | 2:30 | Dallas Cowboys–Philadelphia Eagles | 22–24 |
WILD CARD-MÉRKŐZÉSEK (2014.01.04–05.) | |
AFC | |
Cincinnati Bengals(3.)–San Diego Chargers(6.) | 2014.01.05. 19.05 |
Indianapolis Colts (4.)–Kansas City Chiefs (5.) | 2014.01.04. 22.35 |
NFC | |
Philadelphia Eagles (3.)–New Orleans Saints (6.) | 2014.01.05. 2.10 |
Green Bay Packers (4.)–San Francisco 49ers (5.) | 2014.01.05. 22.40 |
KONFERENCIA-ELŐDÖNTŐK (2014.01.11–12.) | |
AFC | |
Denver Broncos (1.)–A wild card-körből továbbjutó alacsonyabb kiemelésű együttes (4./5./6.) | 2014.01.12. 22.40 |
New England Patriots (2.)– A wild card-körből továbbjutó magasabb kiemelésű együttes (3./4./5.) | 2014.01.12. 2.15 |
NFC | |
Seattle Seahawks (1.)–A wild card-körből továbbjutó alacsonyabb kiemelésű együttes (4./5./6.) | 2014.01.11. 22.35 |
Carolina Panthers (2.)–A wild card-körből továbbjutó magasabb kiemelésű együttes (3./4./5.) | 2014.01.12. 19.05 |
KONFERENCIADÖNTŐK (2014.01.19–20.) | |
AFC | |
A konferencia-elődöntő magasabban kiemelt győztese (1./2./3./4./5.)–A konferencia-elődöntő alacsonyabban kiemelt győztese (2./3./4./5.) | 2014.01.20. 0.30 |
NFC | |
A konferencia-elődöntő magasabban kiemelt győztese (1./2./3./4./5.)–A konferencia-elődöntő alacsonyabban kiemelt győztese (2./3./4./5.) | 2014.01.19. 21.00 |
SUPER BOWL XLVIII (2014.02.03.) | |
Az AFC győztese–Az NFC győztese* | 2014.02.03 |
*MetLife Stadium (New Jersey) |