2002 legjobbja: Balzsay Károly

Vágólapra másolva!
2002.12.19. 20:52
Címkék
Az olimpiai ciklus félidejében, 2002-ben rendkívül eredményes évet zár a magyar sport: az ötkarikás játékok műsorán szereplő versenyszámokban világ- és Európa-bajnoki címeket, érmeket és értékes helyezéseket szereztek az Athénra készülő magyar versenyzők, bár azt sem tagadhatjuk, néha akadtak kudarcok is. Közeleg az esztendő vége, itt a mérlegkészítések ideje: a december végéig tartó sorozatunkban felidézzük az egyes sportágak örömteli és szomorú pillanatait, valamint – hagyományainkhoz híven – megválasztjuk az esztendő legjobbjait. E címet az ökölvívóknál az Európa-bajnokságon ezüstérmes Balzsay Károly érdemelte ki.
Szögezzük le: a sportág kétlaki, amatőr és a hivatásos léte miatt meglehetősen nehéz legjobbat választani. Idei jelölésünk egyfajta megelőlegezés. Hiszen Kótai Mihály vagy Erdei Zsolt kvalitásait nehéz lenne megkérdőjelezni, és rajtuk kívül is többen (Gálfi, Isaszegi) értek fel valamely jegyzett profi világszervezet interkontinentális trónocskájára – mégis, ebben az évben a Nemzeti Sport szerint az első jelentős felnőtteredményét, amatőr Európa-bajnoki ezüstérmet felmutató Balzsay Károlyé a pálma.
Aki Permben, az Ural lábánál rendezett júliusi Eb-n egy forgószél erejével robbant be a nemzetközi elitbe, négy meccset nyert úgy, hogy már-már a lábainál hevert a kontinens, végül egy cseppet sem szégyellni való ezüstérem lett az oroszországi vitézkedés jutalma.
– Kétségtelenül az eddigi legjobb évemet zártam, de még ez sem az igazi – mondja az igazi maximalistává érő Balzsay. – Hiszen a januári Bocskain egy figyelmetlenség miatt kiütött Szellő Imre, igaz, a közepe és a vége aztán már jobban sikerült.
– Gondolom, a permi Eb-ezüst a plafon.
– Az idei plafon, igen. De az országos bajnokság, a Szellő elleni döntő után is rendkívül boldog voltam, hiszen végre próféta lehettem a saját hazámban is. Képletesen szólva: hosszú, fárasztó sivatagi túra van mögöttem, oda is értem már a hegyhez, kisebb csúcsokon is túlvagyok, most már csak a legtetejére kellene felmászni.
– Az lenne az athéni olimpia, ugye?
– Természetesen. Minden vágyam, hogy megnyerjem.
– Mi változott a korábbiakhoz képest? Mert Permben nem lehetett nem észrevenni, hogy teljesen más Balzsay áll a ringben.
Névjegy

BALZSAY KÁROLY
Született: 1979. július 23., Kecskemét
Klubja: Vasas-Rica Hungária
Edzôi: Szántó Imre, id. Balzsay Károly
Legjobb eredményei: olimpiai 9. (2000, Sydney, 71 kg); Eb-2. (2002, Perm, 75 kg), 2x Eb-9. (1998, Minszk, 71 kg; 2000, Tampere, 71 kg); junior Eb-2. (1997, Birmingham, 67 kg); 6x magyar bajnok (1997–99, 71 kg; 2000–02, 75 kg)
– Sokat komolyodtam, ma már másképp látok bizonyos dolgokat, no meg valószínűleg tökéletesen eltaláltuk az arányokat is, hiszen az edzéseimet két olyan szakember vezeti, mint Szántó Imre szövetségi kapitány és az édesapám. Ez rosszul is elsülhetne, ehhez képest szinte pontosan ugyanazt vallják a bokszról, nem zavarják össze a fejemet.
– Egy biztos: kemény két év következik.
– Állok elébe. Ne tűnjön nagyképűségnek, de nem az athéni kvóta a célom, hanem az ottani kimagasló szereplés. Ha a védekezésemen és a koncentrációmon sikerül javítanom, nagy eredmény jöhet ki belőle. És ez az, amin dolgozunk.

Visszatekintő

Férfi amatőr Európa-bajnokság (Perm, július 12–21.)
48 kg: 1. Szergej Kazakov (orosz), 2. Gojan (moldovai), 3. R. Dydi (szlovák) és Tanassie (román). 51 kg: 1. Georgij Balaksin (orosz), 2. Vladimirov (bolgár), 3. Samoilenko (moldovai) és Thomas (francia). Ráth Miklós (magyar) helyezetlen. 54 kg: 1. Havazij Hacigov (fehérorosz), 2. Kovaljov (orosz), 3. Cucureanu (román) és Allab (francia). Bedák Zsolt (magyar) helyezetlen. 57 kg: 1. Raimkul Malahbekov (orosz), 2. Imranov (azeri), 3. Kupatadze (grúz) és V. Simion (román). Farkas György (magyar) helyezetlen. 60 kg: 1. Alekszandr Maletyin (orosz), 2. Georgiev (bolgár), 3. Di Rocco (olasz) és Aydin (török). Káté Gyula (magyar) helyezetlen. 63.5 kg: 1. Dimitar Panajotov (bolgár), 2. Blain (francia), 3. Zamora (olasz) és Pavljucsenkov (orosz). Maczik Róbert (magyar) helyezetlen. 67 kg: 1. Tyimur Gajdalov (orosz), 2. Bokalo (ukrán), 3. Zbik (német) és D. Simion (román). Balog Vilmos (magyar) helyezetlen. 71 kg: 1. Andrej Misin (orosz), 2. Wilaschek (német), 3. M. Simion (román) és Gaivan (moldovai). Nagy József (magyar) helyezetlen. 75 kg: 1. Oleg Maskin (Ukrajna), 2. Balzsay Károly (magyar), 3. Rauhala (finn) és Diambang (francia). 81 kg: 1. Mihail Gala (orosz), 2. Dovi (francia), 3. Szűcs István (magyar) és Perun (ukrán). 91 kg: 1. Jevgenyij Makarenko (orosz), 2. Uzelkov (ukrán), 3. Zujev (fehérorosz) és Tovmaszjan (örmény). Garai Emil (magyar) helyezetlen. +91 kg: 1. Alekszandr Povetkin (orosz), 2. Cammarelle (olasz), 3. Köber (német) és Carikov (ukrán), 5–8. Kurtucz Csaba (magyar)

Női amatőr-világbajnokság (Antalya, október 21–27.)
45 kg: 1. Hmangte Marrykom (indiai), 2. Dzsang Szong Ae (KNDK-beli), 3. Aktop (török) és Mirosnicsenko (ukrán), 5–8. Simon Nikolett (magyar). 48 kg: 1. Ri Dzsong Hjang (KNDK-beli), 2. Lebedeva (ukrán), 3. Csík Mónika (magyar) és Kunari (indiai). 51 kg: 1. Simone Galassi (olasz), 2. Kim Kun Szun (KNDK-beli), 3. Paleolodu (görög) és Andrejeva (orosz). Szendrői Eszter (magyar) helyezetlen. 54 kg: 1. Csang Hszi-jian (kínai), 2. Davide (olasz), 3. Tápai Ágnes (magyar) és Ha Szun Pi (KNDK-beli). 57 kg: 1. Dzso Pak Szun (KNDK-beli), 2. Birkeland-Kitel (norvég), 3. Kulakova (orosz) és Szemercodu (görög), 5–8. Szuknai Zsuzsanna (magyar). 60 kg: 1. Jennifer Ogg (kanadai), 2. Masztroduka (görög), 3. Santos (brazil) és Smalls (amerikai). Pezdány Edina (magyar) helyezetlen. 63.5 kg: 1. Myriam Lamare (francia), 2. Ustalar (török), 3. Gazanova (ukrán) és Devid (román). Szabó Teréz (magyar) helyezetlen. 67 kg: 1. Irina Szinyeckaja (orosz), 2. Brown (amerikai), 3. Kontos (ausztrál) és Hansen (dán), 5–8. Tóth Anett (magyar). 71 kg: 1. Larissza Brezenko (ukrán), 2. Reis (amerikai), 3. Lalancette (kanadai) és Casalinuovo (argentin). 75 kg: 1. Olga Szlavinszkaja (fehérorosz), 2. Karlsen (dán), 3. Kuo Su-aj (kínai) és Kaur (indiai), 5–8. Ducza Anita (magyar). 81 kg: 1. Anzsela Torszkaja (ukrán), 2. Szmirnova (fehérorosz), 3. Novoszelova (orosz) és Grenon (kanadai). Kovács Viktória (magyar) helyezetlen. 90 kg: 1. Kovács Mária (magyar), 2. Jovoszkaja (orosz), 3. Canady (amerikai) és Jyotsana (indiai)

A magyar profik címmérkőzései
Március 16., Crema. A WBA kiskönynyűsúlyú interkontinentális bajnoki övéért: Silvano Usini (olasz)–Bognár László (magyar) T. K. O. gy. a 2. m-ben. Május 24., Budapest. A WBC nagyváltósúlyú nemzetközi bajnoki övéért: Kótai Mihály (magyar)–William Gare (dél-afrikai) p. gy. 12 m-ben. Augusztus 17., Berlin. Az EBU váltósúlyú bajnoki övéért: Michel Trabant (német)–Matolcsi József (magyar) T. K. O. gy. az 5. m-ben. Szeptember, 13., Budapest. A WBO középsúlyú interkontinentális bajnoki övéért: Gálfi András (magyar)–Anthony Van Niekerk (dél-afrikai) p. gy. 12 m-ben. Október 5., Debrecen. A WBO félnehézsúlyú interkontinentális bajnoki övéért: Erdei Zsolt (magyar)–Jim Murray (dél-afrikai) K. O. gy. az 5. m-ben. Október 11., Bergamo. A WBA ideiglenes váltósúlyú interkontinentális bajnoki övéért: Luca Mesi (olasz)–Burányi László (magyar) T. K. O. gy. a 7. m-ben. November 23., Dortmund. A WBO félnehézsúlyú interkontinentális bajnoki övéért: Erdei Zsolt (magyar)–Juan Carlos Gimenez (paraguayi) T. K. O. gy. a 8. m-ben. December 14., Miskolc. A WBO harmatsúlyú interkontinentális bajnoki övéért: Isaszegi Róbert (magyar)–Joshua Cassius Cloete (dél-afrikai) K. O. gy. a 8. m-ben. EBU: Európai Bokszunió, WBA=Bokszvilágszövetség, WBC= Bokszvilágtanács, WBO=Bokszvilágszervezet

Sztorik

KOKÓ GDANSKI BÚCSÚJA

Miközben az ország a parlamenti választások második fordulójának lázában égett, április 20-án Gdanskban – ott, ahol első sikerét aratta az 1988-as amatőr junior Európa-bajnokságon – befejezte sportpályafutását minden idők egyik legeredményesebb magyar ökölvívója, Kovács István. Kokó zárásként a 3. menetben kiütötte Steve Trumble-t, majd vasárnap reggel különgéppel repült haza szavazni. Kovács hivatásosként 23 meccset vívott, ezek közül egyet (az argentin Chacón elleni 2001-es budapesti WBO-világbajnoki címmérkőzést) elveszített. Amatőrként három súlycsoportban egy olimpiai, továbbá két-két Európa- és világbajnoki arnyérmet szerzett.

A RINGBEN LEWIS A JOBB

Június 8-án sor került az elmúlt időszak leginkább várt összecsapására, a Lennox Lewis–Mike Tyson nehézsúlyú csúcstalálkozóra. Helyesebben akkor került sor "a” mérkőzésre, hiszen előtte, az eseményt felvezető egyik sajtótájékoztatón "Iron Mike” megpróbálta kiütni brit vetélytársát. Az akkori botrányól okulva a két öklöző közös rendezvényen már nem találkozott, csak a szorítóban látták egymást. A memphisi Pyramid Arenában aztán Lewis törlesztett a verbális és a fizikai sérelmekért, a nyolcadik menetben kiütötte amerikai riválisát, és megőrizte az IBF (Nemzetközi Bokszszövetség), valamint a WBC (Bokszvilágtanács) koronáját. Az más lapra tartozik, hogy röviddel ezután az IBF elvette tőle az övet…

JONES: HÁTRATETT KÉZZEL

Alighanem az év mozdulatát mutatta be az ausztrál Glen Kelly ellen Roy Jones Junior, a jelen egyik, ha nem a legjobb bokszolója. A két öklöző február másodikán Miamiban csapott össze az IBF, a WBA (Bokszvilágszövetség) és a WBC trófeájáért, és meccsüket egy hihetetlen jelenet döntötte el. Jones, aki korábban kétszer számoltatott az ausztrálra, a hetedik menet elején mindkét kezét a teste mögé téve álldogált a kötélnél, mutatósan elhajolgatott Kelly ütései elől, majd megvillant. Előrántotta a jobbját, és egyetlen fejre mért csapással "kivégezte” kihívóját. Kellyt kiszámolták, Jones az év második felében még egyszer megvédte az öveit, majd bejelentette, felmegy nehézsúlyba, és célba veszi John Ruiz WBA-koronáját.

FÜSTMENTES RINGSAROK

Bár Szántó Imre hangja pontosan olyan rekedt, mint korábban bármikor, a cigarettán biztosan nem fog múlni, hogy kisimuljon. Az amúgy erős dohányos szövetségi kapitány ugyanis egy kórházi kivizsgálást követően ijedtében eldobta a cigarettát, majd ebben az elhatározásában azonmód követte őt Patkós János, a válogatott edzője is. A leszokás szántói részről nem végleges, amint azt többször említette: csak szünetet tart. Bokszolóéknál a füst homogénabb, mint valaha, mert csak a cigarettaadag csökkent, Csötönyi elnök szivarjai természetesen maradtak. Nehéz is lenne nélkülük.

Hónapról hónapra

JANUÁR. A hagyományos debreceni nemzetközi Bocskai-emlékverseny ragyogó mezőnyében Szellő Imre nevéhez fűződik a legnagyobb szenzáció: a szolnoki fiú kiüti a 75 kilós bajnokot, Balzsay Károlyt.
ÁPRILIS. A korábbi amatőrként mindent megnyerő, profiként pedig pehelysúlyú WBC-interkontinentális, később Európa-, majd WBO-világbajnok Kovács István Gdanskban befejezi sportolói pályafutását.
MÁJUS. Bedák Pál (48 kg) és Nagy András (75) ezüstérmes, Kiss Ádám (60) pedig harmadik a sportág első, amúgy kecskeméti kadett-világbajnokságán. A nagyváltósúlyú Kótai Mihály Budapesten 12 menetben megveri a dél-afrikai William Gare-t, és elhódítja a WBC nemzetközi bajnoki övét.
JÚNIUS. Az év mérkőzésén Lennox Lewis a 8. menetben végez Mike Tysonnal, ezzel ő a profik nehézsúlyú abszolút uralkodója.
JÚLIUS. Balzsay Károly (75 kg) ezüst-, Szűcs István (81 kg) pedig bronzérmet szerez a férfiak permi Európa-bajnokságán.
AUGUSZTUS. Bedák Pál (48 kg) Lvovban kadett Európa-bajnok, Kiss Ádám (60) ugyanitt bronzérmes. Csötönyi Sándor magyar szövetségi elnök Jaltában alelnöke lesz az EABA-nak (Európai Amatőr Ökölvívó-szövetség).
SZEPTEMBER. Gálfi András Budapesten 12 menetben pontozással legyőzi a dél-afrikai Anthony Van Niekerket, és elnyeri a WBO középsúlyú interkontinentális övét. Egyedüli magyarként Dudás Tibor (60 kg) bronzérmet vehet át a Santiago de Cuba-i junior-világbajnokságon.
OKTÓBER. Erdei Zsolt a debreceni Főnix-csarnokban az 5. menetben kiütéssel nyer a dél-afrikai Jim Murray ellen, és ezzel ő a WBO félnehézsúlyú interkontinentális bajnoka. A nők antalyai amatőr-világbajnokságán a 90 kilós Kovács Mária aranyérmes, míg Csik Mónika (48 kg) és Tápai Ágnes (54 kg) a dobogó harmadik fokára állhat.
NOVEMBER. Csötönyi Sándort beválasztják az AIBA (Nemzetközi Amatőr Ökölvívó-szövetség) végrehajtó bizottságába. Erdei Zsolt Dortmundban a paraguayi Juan Carlos Gimenez ellen megvédi a WBO félnehézsúlyú interkontinentális bajnoki címét.
DECEMBER. A férfiak országos bajnokságának legjobbjává a 75 kilós aranyérmest, Balzsay Károlyt (Vasas-Rica Hungária) választják, aki a felnőttek között a hatodik hazai aranyérmét nyeri meg Székesfehérvárott. Isaszegi Róbert Miskolcon megszerzi a WBO harmatsúlyú interkontinentális bajnoki címét, miután a 8. menetben K. O.-val megveri Joshua Cassius Cloetét – az idén valahányszor magyar derékra került egy öv, dél-afrikai volt az áldozat!
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik