Madár szenvedett az övért

L. PAP ISTVÁNL. PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2003.09.06. 22:47
Címkék
Szeged nem nagyon vesz tudomást arról, hogy itt az ősz, ragyogó idő, vakító napsütés, a nyári hétvégéket idéző korzózó tömeg a belvárosban  csak a szabadtéri játékok helyett a fedett pályás esemény, Erdei Zsolt interkontinentális címmérkőzése tartotta lázban a helyieket.
Isaszegi (jobbra) is pontozással győzött
Isaszegi (jobbra) is pontozással győzött
Isaszegi (jobbra) is pontozással győzött
Isaszegi (jobbra) is pontozással győzött
Isaszegi (jobbra) is pontozással győzött
Isaszegi (jobbra) is pontozással győzött
Juan Nelongo Pérez mondjuk nem tűnt túlzottan feszültnek, egy sörsátorban múlatta a meccsnap délelőttjét, persze szigorúan alkoholmentesen, kávét szürcsölgetve, stábja tagjaival kvaterkázva.
Hogy ki miként készült az estére, nyilván megérne néhány szót, legyen elég annyi, hogy a rendezvényért felelős Dámosy Zsolt egy, a Tisza-parton vett, majd feladott lottószelvénynyel kívánta az esemény kockázatát a minimálisra csökkenteni.
Erdei bokszolt már fontosabb mecscsen életében, nem is egyszer, elég, ha az általa vívott egy világ- és három Európa-bajnoki fináléra, a sydneyi elődöntőre vagy éppen a tavaly októberi, debreceni első címmérkőzésére gondolunk. A profibokszban ugyanakkor nem nagyon hibázhat az ember, a szépen, szisztematikusan felépített karrierek nem engedik meg, hogy a felfelé ívelő fázisban – és Madár itt jár – a mérleg második és harmadik rubrikájában ne a nulla díszelegjen.
Pérez ellen tehát kötelező volt a győzelem.
A kicsinosított, zsúfolásig megtelt újszegedi sportcsarnokban a társasági lapok fotósai is több tekercset ellőhettek, ha akartak, hiszen egyfelől megjelent a németek egykori nehézsúlyú menője, Axel Schulz (igaz, a méregdrága fekete öltönyhöz rajta kívül kevesen választanának sportcipőt és baseballsapkát), felesége társaságában az első sorban foglalt helyet a Kramnyik ellen készülő sakkzseni, Lékó Péter, no meg a WBF (Boksz-világalapítvány) nagyváltósúlyú világelsője, Kótai Mihály, de a politikai élet jelesei sem mulasztották el a kitűnő alkalmat, hogy feljebb tornásszák népszerűségi indexüket.
Természetesen befutott Cigány Józsi és bátyja, Totó is, akik nélkül el sem kezdték volna a szegedi gálát. Róluk elsősorban azt kell tudni, hogy a földkerekség egyik legnagyobb bokszrajongói, egy ízben a világ végére autóztak el azért, hogy egy kobrát és egy tigrist mintázó tortacsodával lepjék meg Kokót és Michalczewskit, majd általános elképedésre forró roma nótákra tanították a hannoveri felső tízezret.
Csötönyi Sándor MÖSZ-elnök az első sorból kísérte figyelemmel a mérkőzéseket, és szakértő kommentárokkal igazította el szűkebb környezetét a profi ökölvívás útvesztőiben.
Az eredetileg megadott programban eggyel korábbra került az örmény Koren Gevor fellépése, egyébként a rendezők tartották magukat a mérlegeléskor kihirdetett műsorhoz. A bírói-pontozói karban a német Werner Kasimir mellett Dőry Miklós és Nagy Imre is képviselte magát, ugyanakkor az est egyetlen címmérkőzésére a WBO (Bokszvilágszervezet) a belga Andre Van Grootenbruelt delegálta. Supervisorként pedig a már jól bevált módon Madár egykori klubtársa, Kovács István tevékenykedett.
Ennyit a technikai háttérről, a ringben ugyanis az előmeccsekkel fél nyolc tájban szép lassan elkezdődött a hamburgi Universum Box-Promotion második vidéki magyarországi ökölvívógálája.
A svéd Tomas Janssonnak négy menet sem kellett ahhoz, hogy technikai K. O.-val átlépjen a román Popon, majd jött a Gevorgjanból Gevorrá lett örmény, és korrekt verésben részesítette a másik románt, Saucát. A svéd Samuel Kebede következett, és az etióp felmenőkkel büszkélkedő fiú (akit cimborája, az első meccsen győztes Jansson félmeztelenül, kis fényképezőgéppel fotózgatott mosolyogva a ringsarokból, csak hogy az első párharcok komolyságáról némi képet alkossunk) ellen a román Popa a második menet után, hivatalosan a bal kéz sérülése miatt feladta a küzdelmet. A rendezők nyilván örültek, hiszen ezzel felgyorsult az addig lassan csordogáló program – szinte mérget vehettünk rá, hogy így lesz, a profigálákon ritkán éri meglepetés a promotereket.
Interkontinentális bajnokok jöttek egymás után. Előbb a legutóbbi olimpián amatőrként ezüstérmes (a mostani vb-n harmadik Káté Gyulát legyőző kubai Kindelantól kapott ki) Andrij Kotelnik, aki a WBA-nál (Bokszvilágszövetség) birtokolja a kisváltósúlyú övet, majd a harmatsúlyban a WBO-nál "kisvilágbajnok” 38 éves Isaszegi Róbert, aki egykor (1988-ban) a szöuli olimpián állt a dobogó harmadik fokán.
A közönség már hergelte magát a záró találkozókra, néha fütyült, sürgette volna az idő múlását, hiszen a belépőjegyét azért Nagy János és főleg Erdei Zsolt miatt vette meg.
Nagy nem vacakolt sokat az amúgy nem rutintalan, már a 62. profimérkőzését vívó szlovákiai Fehér ellen. Egy óvatosabb menet után a másodikban néhány ragyogó sorozással üzent az óceán túlpartjára Julio Pablo Chacónnak – október 25-én nem árt, ha vigyáz a Kokó-verő dél-amerikai, a dinamitöklű győri fiú nem esélytelen ellene.
Nem csupán Erdei Zsolt érkezett a ringbe, de a bevonulódalt, a Szállj el, kismadárt jegyző énekes, Cipő is, ekkorra már mindenki előkerült, aki addig szolid sörözéssel vagy cigarettázással töltötte a csarnokon kívül az idejét.
Madár eltökéltnek tűnt, összeszorított szájjal figyelte a meccset megelőző ceremóniát, és szívére tett kézzel hallgatta meg a Himnuszt.

Erdei Zsolt életében először bokszolt tizenkét menetet, amelynek végén egyhangú pontozással győzött (Fotók: Meggyesi Bálint)
Erdei Zsolt életében először bokszolt tizenkét menetet, amelynek végén egyhangú pontozással győzött (Fotók: Meggyesi Bálint)
Erdei Zsolt életében először bokszolt tizenkét menetet, amelynek végén egyhangú pontozással győzött (Fotók: Meggyesi Bálint)
Pergős iramban kezdett, az első menetben remek ütemű balkezesekkel tartotta a jóval hosszabb karú, meglehetősen kigyúrt Juan Nelongo Pérez ellen a távolságot. Több-kevesebb sikerrel, hiszen a korábbi hamburgi edzőpartner arra ugyan garancia volt, hogy sportszerű keretek között folyjon a meccs, hogy a belga mérkőzésvezetőnek szinte ne is kelljen beavatkoznia, arra azonban már nem, hogy az ütéseket bizony keményen álló, mi több, veszélyesen közbe is ütögető spanyol ne tegye azt végig nyílttá.
A második menetben ütötte be az első figyelmeztető jobbkezest, ami után Madár még emelt a fordulatszámon, gyilkos, önveszélyes tempóba sodorva ezzel az összecsapást. Tizenkét menetet ugyanis korábban még nem bokszolt, sőt tíz egészet sem, így a tizedik három perc környékére nagyon úgy festett, hogy fogyóban az erő.
A finis csúnya volt, rengeteg fogás szabdalta szét a záró meneteket, és hozta egyre közelebb a címvédést. Az utolsó felvonásban egy kemény összefejeléstől a padlóra rogyott a spanyol, akinek kutya baja sem volt, ám arra feltétlenül jó volt az ott töltött idő, hogy a közönséget végképp lázba hozza. Ekkor már csak másodpercek voltak hátra a meccsből, hangosan számolt vissza a csarnok, Erdeinek szinte az utolsó gongszó pillanatára fogyott el teljesen az ereje – megharcolt a WBO interkontinentális övéért, óriási csatában, lélekemelő, nagy harcban múlta felül egyhangú pontozással riválisát.
A kondiról bebizonyosodott, hogy már nem rossz, de a jövőbeni fellépésekhez még több kell.
Pérez ellen a szakmai tudás és a rendkívüli szív és akarat elég volt. Van, aki ellen ma még nem lenne elég.
Ezen és ezért kell Zsoltnak dolgoznia.
Szegedi bokszétlap
Tomas Jansson (svéd)könnyűsúlyClaudiu Pop (román)
22–2–0 (6)T. K. O. gy. a 4. m-ben
Koren Gevor (örmény)középsúlyAdrian Sauca (román)
13–2–0 (9)p. gy. 6 m-ben
Samuel Kebede (svéd)pehelysúlyAurel Popa (román)
21–0–0 (13)T. K. O. gy. a 3. m-ben6–4–1 (2)
Andrij Kotelnik (ukrán)kisváltósúlyHerczeg László (magyar)
18–0–0 (10)K. O. gy. a 8. m-ben14–3–0 (7)
Isaszegi Róbert (magyar)harmatsúlySzakállas Tamás (magyar)
15–0–0 (7)p. gy. 6 m-ben11–8–0 (5)
Nagy János (magyar)kiskönnyűsúlyFehér Péter (szlovákiai)
13–0–0 (8)T. K. O. gy. a 2. m-ben
Erdei Zsolt (magyar)WBO-félnehézsúlyú interkontinentális bajnoki címmérkőzésJuan Nelongo Pérez (spanyol)
17–0–0 (12)p. gy. 12 m-ben15–5–1 (5)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik