Győr egykor a magyar ökölvívás egyik fellegvárának számított. Kitűnő versenyzők egész sorát adta válogatottunknak, olyan bunyósokat, akik sorozatban hódították el a magyar bajnoki címet.
Balog Vilmos (szemben) ellenfele a nagy menekülés közepette kiesett a szorítóból (fotó: Czeglédi Zsolt)
Balog Vilmos (szemben) ellenfele a nagy menekülés közepette kiesett a szorítóból (fotó: Czeglédi Zsolt)
Elég csak megemlíteni Szabó Lászlót, Horváth Bélát, Balaskó Zoltánt, Lévai Istvánt, a Trimmel testvéreket vagy Golbosilic Pált. A városban és környékén napjainkban is nagyon szeretik ezt a férfias sportot, nemzetek közötti válogatott viadal megrendezésére mégis hosszú évek után csak most kapott lehetőséget a kisalföldi megyeszékhely. A Széchenyi István Egyetem egy évvel korábban rendeltetésének átadott korszerű sportcsarnokának közepén felállított ringben mintegy nyolcszáz néző előtt egyórás késéssel kezdődött meg a viadal, amely előtt Csötönyi Sándor, a MÖSZ elnöke Ôri Józsefnek, a győri ökölvívás mindenesének hosszú évek során kifejtett eredményes tevékenységéért átadta a Magyar Ökölvívásért-díjat. "Európa egyik legjobb gárdája lesz az ellenfelünk – nyilatkozta Szántó Imre szövetségi kapitány. – Tán elég annyit említeni, hogy a legutóbbi, bangkoki vébén a németek öt érmet szereztek, még ha nem is a most ringbe lépő öklözők. Erős ellenféllel szemben mérhetjük fel, hogy a jövő év első negyedében sorra kerülő olimpiai kvalifikációs versenyek előtt hol is tartunk.” Kilenc súlycsoportban 11 pár küzdött meg egymással. A 48 és a 91 kilogrammos súlycsoportban nem rendeztek mérkőzést, viszont a 69 és 75 kilóban két-két pár is szorítóba lépett. Számunkra nagyon jól kezdődött a találkozó. Az első két súlycsoportban a Vasas-Rica Hungária versenyzői nyertek. Mucsi Ottó szoros mérkőzésen győzött, míg a mérkőzést végig irányító, rengeteg tiszta ütést elérő Bedák Zsolt (akinek ellenfelére a harmadik menetben rá is számoltak) úgy győzött, hogy az ezen a mérkőzésen többségben lévő német pontozók is neki adták a mérkőzést. Újabb két egyhangú pontozásos győzelemmel növelte előnyét válogatottunk. Előbb kissé gyenge színvonalú összecsapáson a debreceni Kertész Henrik nyert magabiztosan, majd az MTK üdvöskéje, a legutóbbi világbajnokság bronzérmese, Káté Gyula remek csatája érdemelte ki a pontozók egyhangú elismerését. Következett a 64 kg-osok csatája, és itt az albán származású Haruns Sipahi a kecskeméti Pekanov Tamás legyőzésével megállította csapatunk menetelését. A következő súlycsoportban, 69 kg-ban kisebb baleset történt. Az első menet végén a menekülő német versenyző, Fabian Nitsche kiesett a ringből. Szerencsére rövid ápolás után folytatni tudta a mérkőzést, de Balog Vilmos győzelmét nem tudta kétségessé tenni. Időközben persze hozzáláttak a szorítókötél feszesebbé varázsolásához is. A középsúly első találkozóján dőlt el a mérkőzés sorsa. Balzsay Károly végig irányítva, sorozatos egyeneseivel magabiztosan nyert. Másik Eb-érmesünk, Szűcs István szabálytalan összecsapáson vesztett Gross-szal szemben, majd a záró mérkőzésen a nehézsúlyú Hidvégi György – bár mélyütésért kétszer is figyelmeztetésben részesült – nyert a román származású Powernow ellen. Ezzel csapatunk a vártnál biztosabb, egészen fölényes győzelmet aratott.
Válogatott csapattalálkozó Magyarország–Németország 16–6 Győr, 800 néző 51 kg: Mucsi–Dorn p. gy. (3:2) (2–0). 54 kg: Bedák Zs.–Kiseljew p. gy. (5:0) (4–0). 57 kg: Kertész–Propp p. gy. (5:0) (6–0). 60 kg: Káté–Demin p. gy. (5:0) (8–0). 64 kg: Pekanov–Sipahi p. v. (0:5) (8–2). 69 kg: Balog–Nitsche p. gy. (5:0) (10–2); Gregárik–Merjasow p. v. (0:5) (10–4). 75 kg: Balzsay–Gutknecht p. gy. (5:0) (12–4); Szellő–Woge p. gy. (5:0) (14–4). 81 kg: Szűcs I.–Gross p. v. (0:5) (14–6). 91 kg: Hidvégi–Powernow p. gy. (4:1) (16–6)