Igazi sztárparádéval indul a párizsi olimpia úszóversenye – persze, a nyári játékok minden napja így jellemezhető, s nem csak ebben a sportágban, de a párizsi uszodában szombaton valóban a legnagyobb klasszisok vetélkednek egymással.
Női négyszáz gyorson mindenképpen, merthogy az Ariarne Titmus, Katie Ledecky, Summer McIntosh, Erika Fairweather négyest másként nem jellemezhetjük. Az ausztrál, az amerikai, a kanadai és az új-zélandi úszó a távot már négy percen belül „tudja”, s bár extrán jó időeredményekre nem feltétlenül számítunk Párizsban, hiszen a medence a világversenyeken megszokott három helyett csak kevéssel több mint két méter mély, így aztán a szakemberek szerint várhatóan lassabban teljesítik a hosszokat az indulók, merthogy egy ilyen medencében a hullámok sokkal jobban visszaverődnek, az valószínűsíthető, hogy ők négyen döntik el egymás között az érmek sorsát – valaki közülük bizony lemarad…
Még csak megtippelni is lehetetlen, ki lesz az, a győztes kapcsán viszont egy fokkal bátrabbak lehetünk, hiszen az ausztrál Titmus egészen elképesztően úszott az elmúlt egy évben: június közepén például hazája válogatóversenyén kétszáz gyorson tepert egy világcsúcsot (1:52.23). S bár ez éppen a szombaton célkeresztben kerülő táv, ne feledjük, Titmus tartja a világrekordot négyszázon is (3:55.38), ezt tavaly a fukuokai világbajnokságon úszta, és egy hónappal ezelőtt egy másik 3:56-on belül időt is hozzátett ehhez (3:55.44) – az egyedüli nő, aki feltörte ezt az álomhatárt.
És hát nem mellesleg: a szám tokiói győzteséről van szó.
Férfi 400 gyorson is összejöhet az ausztrál arany, bár Samuel Shortnak, a világbajnoki címvédőnek nem lesz könnyű dolga, győzelemre tör a német Lukas Martens és a honfitárs Elijah Winnington is.
A 4x100-as gyorsváltók női oldalán az ausztrálok sorozatban negyedik alkalommal nyerhetik meg ezt a számot az olimpián. A széria megszakításáért az amerikaiak, a kínaiak és a kanadaiak tehetnek legtöbbet – a férfiaknál az Egyesült Államok kíván kettőről háromra lépni, már ami az ötkarikás aranyakat illeti ebben a számban, ám az ausztrálok és a kínaiak, no meg az olaszok és a franciák ezt biztosan nem hagyják majd annyiban.
A fukuokai világbajnokság első napján ezt a négy számot az ausztrálok nyerték meg, hasonló forgatókönyvre szombaton is van esély.
– Milyen a hangulat a magyar úszócsapatban? – És milyen az uszoda? – Az úszóversenyek első napja valamivel csendesebbnek ígérkezik magyar szempontból. Mit vár a szombattól, illetve milyen sorrendben állnak fel gyorsváltóink? – Ha már Kóst említette: milyen állapotban látja nagy esélyesünket? – Nem kerülhető meg Milák Kristóf sem, bár ő csak szombaton utazik Párizsba. Vele kapcsolatosan hogyan szól a kapitányi meglátás? |
Kötéssel az ujján jelent meg Párizsban Michal Chmielewski, a lengyel úszóikrek „lassabbja”: Krzysztof – Milák Kristóf mögött – a második helyen végzett 200 pillangón a júniusi belgrádi kontinensviadalon, de Michal sem „piskóta”, hiszen Szerbiában a bronzérmet ő szerezte meg. Elmondása szerint fájdalmas a sérülése, és zavarja is őt az edzésben, ám ennek ellenére őt akar lenni egyetlen párizsi számának, a kétszáz pillangónak a rajtjánál kedden. |
Egy versenyző sokat utazik, sokszor fordul elő, hogy másik időzónára kell átállni. Ennek talán nem kellene nagyon befolyásolnia a sportolókat, ám tudom, emlékszem, hogy három évvel ezelőtt Tokióban erre sokan panaszkodtak. Az európai úszóknak nyilván egyszerűbb lesz Európában úszni, ráadásul a kultúra, a közeg és sok minden hasonló ahhoz, amelyet a saját országukban megszoktak. Ugyanakkor ez egy valóságos olimpia lesz, nem úgy, mint a „buborékos” három évvel ezelőtt, vagyis talán kicsivel több inger éri a sportolókat, s nem biztos, hogy ez mindenkire pozitívan hat – Tokióban valamivel könnyebb volt a teljesítményre koncentrálni. A sportág nagyhatalmai között Amerikát mindig emlegetjük, de idén az ausztráloknak különösen erős csapatuk van, a nevezési listán is ők állnak a legjobban. Az úszóversenyek első napján ők lehetnek a legjobbak. Ami a mieinket illeti: tudom, mindenki érmet vár, szerintem lesz is, de a pontszerző helyezésekből jóval több lesz. Úgy gondolom, több úszónk úszik döntőt Párizsban, mint három évvel ezelőtt Tokióban. OLASZ Anna |