– Most, hogy már aludt kettőt a történtekre, kezd azért ülepedni?
– Inkább egy fél alvás az, mert az első éjszaka három órát sikerült – erre rá is ment a száz pillangó –, aztán a másodikon kicsit többet, de még mindig nem eleget. És nem, még mindig nem hiszem el, hogy ez megtörtént velem. Fogalmam sincs, mikor jön el az a pont, amikor úgy belém költözik: ezt én tényleg megcsináltam. Egyelőre olyan, mintha még mindig egy álomban élnék.
– Mégis: egy éve csak erre készül. Se karácsony, se dohai vb, se magyar bajnokság, kizárólag olimpia. Voltaképpen semmi más nem történt, mint hogy elérte azt, ami egy éve a célkeresztben volt.
– Ez valóban így van, ősz óta csak az van a fókuszban, hogy megtegyem ezt a lépést, mert ez a legeslegfontosabb egy sportoló karrierjében, hogy az olimpián jól teljesítsen. Én nemcsak jól teljesítettem, meg is nyertem. És ahogy beszélünk erről, még mindig olyan furcsa, hogy ezt így kimondhatom… Különösen azért, mert csupán két éve volt Budapesten a világbajnokság, ahol úgy nézett ki, én egy vegyes úszó vagyok, ott lesznek esélyeim – mígnem jött Léon Marchand, négyszáz vegyesen elvitte a show-t, én meg úgy voltam vele, hogy hát jó, akkor ez nem lesz könnyű. Viszont jött az esély is, hogy vele készülhetek Bob Bowmannél, akivel valahogy rátaláltunk a kétszáz hátra.
– Végül is egy esztendőt szenteltek annak, hogy minden összeálljon. Érdemes az eufóriában az úszás szakmai részéről beszélni? Hogy ez a kétszáz úgy sikerült, ahogy elképzelte? Tudom, ez a medence legkevésbé a hátúszóknak kedvez, nyilván ezért is maradt el az egyéni csúcsától, meg lett izgalmasabb a verseny ahhoz képest, amilyen biztosan nyerte meg egy éve a világbajnokságot.
– Az idő teljesen mindegy, mert olimpiát csak olimpián lehet nyerni, jó időt meg bárhol, bármikor lehet úszni. Egyébként ahhoz képest annyira nem rossz ez a mostani idő, hiszen két 1:54-em van, tavaly Fukuokából, az országos csúcs meg ez, ami alig egy tizeddel rosszabb. A következő, azaz a harmadik legjobbam már 1:55.9. Azaz csak a döntőkben tudok bemenni 1:55 alá, sőt, 1:55.9 alá, ami azért nem olyan rossz képesség, hogy az ember ki tudja hozni magából, amit kell, amikor az aranyérem a tét. Örülök, hogy így sikerült, és nem érdekel az idő, meg semmi, csak az, hogy én lettem az első.
– Ez azért éles kontraszt ahhoz képest, hogy a 2021-es budapesti Eb-n junior-világrekorddal, első idővel lett döntős, aztán beszakadt a nyomás alatt – a tokiói olimpiáról meg ne is beszéljünk, amelyen már az előfutamban szanaszét görcsölte magát. Oké, Bowmannél a kőkemény munka meghozza a gyümölcsét, de azt is tanítják ott, hogy a téttel járó feszültséget ennyire simán képes legyen elviselni?
– Tény, teljesen új ember vagyok ahhoz képest, más sportoló. Akkor még nagyon fiatal voltam, nem tudtam, miként kezeljem ezeket a szituációkat. Azok után, amit 2021-ben megtapasztaltam, kellett egy kis idő, hogy felfogjam: nem lehet úgy odamenni egy döntőre, hogy ez most élet-halál kérdés, és véged van, ha nem hozod, amit várnak tőled, mert akkor jönnek a rossz eredmények. Onnantól kezdve ugyanis nem élvezed a sportot. Amikor kiköltöztem Amerikába, nagyon sokat segített, hogy olyan emberek vettek körül, mint Bob, akinek ez már a hetedik olimpiája, vagy Léon Marchand és Chase Kalisz, meg mások, akik voltak érmesek, nyertek olimpiákon. Igazából nem tanítottak meg arra, miként kell viselkedni – sokkal inkább ellestem tőlük, mit csinálnak egy versenyen. Attól most még ráírtam Chase-re, milyen tippeket adna ő, aki Tokióban már nyert négyszáz vegyesen, hogy mire figyeljek egy döntő napján. Azt mondta, az a lényeg, ugyanaz a verseny, mint bármelyik más, semmi más dolgod sincs, mint odamenni és megcsinálni, amit tudsz, és csak azt, semmi többet. Ezért sétáltam úgy ki, hogy nem néztem az öt karikát, nem koncentráltam arra, hogy ez egy olimpia, és ilyenre csak négy év múlva lesz esélyem – kizárólag az volt bennem: élvezni akarom ezt az estét, és megmutatni mindenkinek, egy év alatt mennyi munkát tettem bele ebbe.
– És a vége? A kötélen ülés, az ünneplés, az éremátadás, a dobogó teteje, a Himnusz, aztán az ölelkezés a családtagokkal? Ez visszatükrözte azt, amit az ember elképzel arról, mi történik, ha egyszer első lesz egy olimpián? Vagy csak a flow és a boldog sodródás?
– Flow az tuti volt, mert nem is emlékszem pontosan, mit csináltam, hogyan ünnepeltem. Azóta már láttam a képeket, és még tetszettek is. Arra emlékszem, amikor beértem, nagyon más érzés volt, mint Tokióban, meg nyolc éve, amikor a tévében néztem a többieket, Katinkát vagy Kristófot, amikor nyertek, ami óriási dolog, de ugye, akkor nincs rajtad teher… Most viszont én úsztam, és magamnak kellett szurkolnom, és a falnál csak annyit éreztem, hogy irdatlan teher esett le a vállamról, azaz inkább a megkönnyebbülés dominált, a boldogság akkor talált meg, amikor megkaptam az érmet. Mert oké, hogy élvezni kell ezt, megcsinálni, amit tudsz, és kikapcsolni minden mást, ám az elmúlt napok, hetek, hónapok mégiscsak annak a jegyében teltek, hogy ez most az olimpia lesz, a csúcs, ami semmi máshoz nem hasonlítható.
– Egy másik megközelítés szerint nem is egy, hanem tizenvalahány éve készül erre, hiszen ön egyike azon új generációsoknak, akik már a közösségi média és a weboldalak világába születtek, így aztán nagyjából tizenkét-tizenhárom éves kora óta a nyilvánosság előtt zajlik úszóként az élete. Most kerülnek elő a cikkek és videók, amikor cuki tizennégy éves lurkóként kijelenti, hogy olimpiai bajnok akarok lenni. Mondjuk, ezt a tizennégy éves úszókölykök többsége elmondja, de a szó szoros értelmében egy kezemen meg tudom számolni, hányuknak sikerül végül.
– Ezért is mondom, hogy hihetetlen. Visszanéztem az akkori videókat is, ahogy mondja, kiskölyökként… El kell telnie némi időnek, amíg úgy tudom ezeket megnézni, hogy valóban fel is fogjam: elértem a célomat.
– Na, ilyenkor jön az, hogy hogyan tovább.
– Ezzel egy pillanatig nem lesz gond, mert persze ott van, hogy olimpiai bajnok vagyok, viszont a száz pille miatt az egész olyan befejezetlennek tűnik. Bob le is cseszett, persze csak finoman, annyit mondott: „missed opportunity”, azaz elszalasztott lehetőség. És igaza van. Csakhogy nekem egy pillanat alatt megváltozott az életem, a kétszáz hát után feküdtem az ágyban, de nem tudtam elaludni, aztán az előfutam után megint csak nem. Mindenre felkészített Bob és a srácok, de arra nem tudtak, hogy magát ezt az érzést, hogy olimpiai bajnok vagyok, miként kellene kezelnem. Már úgy, hogy másnap tudjak úgy versenyezni, mintha mi sem történt volna. Ha van egy nap, akkor talán más, de így semmi sem segített, a melatonin sem. A középdöntőben úszhattam volna okosabban is, de már a call roomban éreztem, hogy nagy bajok vannak. Azt hittem, elájulok, vagy még rosszabb. Még az is bevillant, jó lenne nem meghalni egy nappal egy olimpiai arany után… Szóval van még meghódítandó csúcs bőven, és a száz hátat is idesorolom.
– Ez elég jól hangzik – miközben többektől hallottam, azért is csodálják önt, mert közismert, hogy, mondjuk úgy, burokban született, azaz szülei rendkívüli sikerei miatt élhetné egy tehetős család csemetéjének gondtalan életét. Ehhez képest mégis hajlandó nap nap után ájulásig hajtani magát.
– Valahogy ez nálam mindig megvolt. Aki ismeri apát (Nick Kos, a PWC korábbi vezérigazgatója – a szerk.), az tudja, hogy abban a világban, ahol ő sikeressé vált, mindennap nulláról indul. Azaz sohasem láttam azt, hogy csak azért, mert neki jól megy, egy pillanatra is hátradőlhetne. És bennem is az van, hogy fel kell kelni, menni tovább, és nem lehet leállni. Bob már finoman mondta: ugye, kondizni azért fogsz? Persze. De látja is rajtam, hogy már várom a folytatást. Egy olimpia után sokan szeretnek nagyobb pihenőt tartani, én viszont egyrészt alig várom, hogy hazaérjek, és egy év önmegtartóztatás után végre focizhassak Németh Nándival. Másrészt inkább úgy fogom megtalálni a regenerálódást, hogy hétvégenként elmegyek olyan helyekre, ahová eddig azért nem, mert nem akartam, hogy lefárasszon a kikapcsolódás a hétfőn kezdődő edzések előtt. Egyáltalán nincs bennem az az érzés, hogy négy év meló elvégezve, és le akarok állni. Decemberben rövid pályás világbajnokság a Duna Arénában, hazai közönség előtt, a jó fordulók ott még többet számítanak. Bob elenged, azaz óriási motiváció, hogy végre hazai szurkolók előtt tudjak jól úszni. Ja, és legalább újra lesz egy karácsonyom.
A bajnok drukker |
Kós Hubertről tudni kell, hogy év közben is figyeli a sportág összes rezdülését, tökéletesen tisztában van azzal, ki, mit úszik itthon – óriási szívfájdalma, hogy cimborája, Kovács Benedek végül nem lehetett itt („Ha nem jön neki közbe annyi minden, simán bejön bronzra, ezt állítom”) –, mint ahogyan az is egyértelmű, hogy szombaton már ott tombolt az uszodában délelőtt, amikor Betlehem Dávid és Sárkány Zalán gyűrte az 1500-at, és persze este is, amikor Milák Kristóf elsőként ért a falhoz 100 pillangón: „Ugyanúgy végignéztem, mint három éve, Tokióban, és ugyanúgy imádom, amikor valaki nyer a magyarok közül. Történhetett bármi eddig Kristóffal, akkor is olimpiai bajnok, ami jó Magyarországnak, jó a magyar úszósportnak. Kilencvenhat óta először van egyszerre két medencés olimpiai bajnokunk, azért ez nagyon komoly dolog.” |
„Köszönöm szépen azt a rengeteg segítséget az orvosoknak, amit az edzőm Franciaországban kapott. Már jobban érzi magát” – mondta Bahodir Jalolov kétszeres olimpiai bajnok üzbég ökölvívó az olimpia hivatalos oldalán, majd külön kiemelte a brit orvosi csapatot is, amely a leggyorsabban reagált ebben a váratlan szituációban, amivel valószínűleg megmentette Kilicsev életét.
Kilicsev múlt csütörtökön a férfiak 51 kilós döntője után a bemelegítőteremben ünnepelte Haszanboj Duszmatov győzelmét, amikor hirtelen összeesett, és megállt a szíve. A britek orvosi stábja egyből megkezdte a szívmasszázst, majd defibrillátor segítségével újraélesztette a szövetségi kapitányt.
Az üzbég szövetség hétfőn közösségi oldalán közölte: Kilicsev állapota stabil, egyúttal bizakodását fejezte ki, hogy hamarosan visszatérhet a szorító mellé.
Az üzbég bokszolók öt aranyéremmel térhettek haza a vasárnap zárult párizsi olimpiáról, mivel a férfiak 51, 57, 71, 92 és a +92 kilogrammos súlycsoportjában is az ő öklözőjük nyert.
Az Európa-bajnokságot követően a párizsi olimpia alatt is folyamatosan jelentkeztünk élő hírfolyamunkkal, ahol próbáltuk rendszeresen színes tartalmakkal szórakoztatni olvasóinkat, de a gyors eredményközlések, frappáns nyilatkozatok, csodálatos fotók sem maradtak el. Hírfolyamunk az ötkarikás játékok lezárultával véget ért, köszönjük, hogy velünk tartottak!
Három hete indult az utazás. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren reggelente a megszokottnál is nagyobb volt a sürgés-forgás, a magyar olimpiai csapatot szállító gép folyamatosan ingázott Budapest és Párizs között. Miközben a többi utas a reggeli kávéját kortyolgatva törölgette a szemét, az élénkpiros szerelésben érkező sportolóink kicsattantak az energiától, izgatottan várták a felszállást. És nemcsak az ötkarikás újoncok, hanem a rutinos klasszisok is, elvégre az olimpia éppen attól különleges, hogy sohasem tudod, mire számíthatsz.
Mi sem tudtuk, de reménykedtünk a sikeres szereplésben, mert az elvégzett munka és a hároméves „csonka” ciklus eredményei alapján minden okunk megvolt rá.
Aztán fellobbant a láng, több mint két héten keresztül szoríthattunk a magyar sportolókért. Ahogy teltek a napok, az olimpiai járat kihasználtsága is változott, már nem Párizsba, hanem a francia fővárosból Budapestre kellett szállítania a küldöttség tagjait. A vasárnap esti záróünnepség után hétfő délután felszállt az Aranygép is, rajta csupa vidám utassal – és jelentős mennyiségű nemesfémmel. A biztonsági ellenőrzésnél természetesen az érmeket is át kellett világítani, olimpiai bajnok tekvandósunk, Márton Viviana gondosan külön dobozba helyezte az aranyát.
„Kellemes délutánt kívánunk a pilótafülkéből! Kérem, engedjétek meg, hogy a járat személyzete és minden magyar nevében tolmácsoljam gratulációnkat és köszönetünket a hihetetlen eredményeitekért, amelyeket magyar színekben elértetek az olimpián. Hatalmas megtiszteltetés a sok érem súlyától nehezített repülőt hazavezetni” – mondta a kapitány a felszállás előtt, s rögtönzött beszédét tapsvihar fogadta a fedélzeten, ahogy azt megtudtuk a Team Hungary oldalán megosztott videófelvételből.
Olimpikonjaink még a levegőben voltak, amikor a Puskás Szoborparkban már gyülekeztek a szurkolók, sőt, amikor megpillantották a gépet, integettek is a sportolóknak. A hangulatfelelősök, Fazekas Erzsébet és Léderer Ákos kvízzel tesztelték az érdeklődők tudását, nem tudtak olyan nehezet kérdezni, amire ne tudták volna a választ a sportrajongók. Az úszástól a víváson át a kajak-kenuig terítékre kerültek a sikersportágak, a párizsi hősök mellett a múlt nagyjait is megidézték, a zenét pedig a férfi vízilabda-válogatott kedvenc lemezlovasa, DJ Szecsei szolgáltatta.
Időközben befutott a férfi kardcsapat legfiatalabb tagja, Rabb Krisztián, olimpiai ezüstérmével a nyakában boldogan osztogatta az aláírásokat a kordon túloldalán várakozóknak. Sokan a fák árnyékába húzódva igyekeztek elviselni a rekkenő hőséget, de amint bemondták, hogy a sportolói buszok már a Népligetben járnak, összegyűltek a színpad előtt a szurkolók.
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár mellett a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Gyulay Zsolt és a szervezet főtitkára, Fábián László vezette fel a színpadra a delegációt, amelyet hatalmas üdvrivalgással köszöntött a közönség. A Freed from Desire szólt, a párizsi hősök virágcsokorral a kezükben integettek, a tömegben a magyar zászlók mellett ballagási lufikat is kiszúrtunk.
„A nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam – kezdte bibliai idézettel beszédét Gyulay Zsolt, aki köszönetet mondott a sportolóknak, edzőiknek és a sportvezetőknek. – Olyan eredményt értünk el, amelyre méltán lehetünk büszkék, olimpikonjaink a határon innen és túl tizenötmillió magyarnak szereztek örömet. Döcögősen indult, de fantasztikusan ért véget az olimpia, többek között a Grand Palais-ban, az uszodában, a kajak-kenu pályán és a Versailles-i kastélyban is felejthetetlen pillanatokat éltünk át. Az elmúlt százhuszonnyolc évben mindig hoztunk aranyat a nyári olimpiáról, amikor részt vettünk rajta. Az éremtáblázaton és a ponttáblázaton elfoglalt helyezésünk mutatja, mennyire sikeres a magyar sport.”
A közönség segítségével külön szólították az érmeseket: a vezetéknevüket a műsorvezetők, a keresztnevüket a szurkolók mondták – vagyis inkább kiabálták. Olimpiai ezüstérmes kalapácsvetőnk, Halász Bence köszöntésénél dobszólót is hallottunk, és az utolsó párizsi aranyérmünket szerző Gulyás Michelle-t is népes szurkolótábor éltette, alighanem ő volt a legfáradtabb a színpadon.
Végezetül az edzőket, orvosokat, gyúrókat, táplálkozási tanácsadókat és pszichológusokat, vagyis azokat a szakembereket ünnepelték, akik a háttérben segítették a sportolók párizsi felkészülését. Noha nem voltak reflektorfényben az elmúlt két és fél hétben, ők is ugyanolyan tapsot kaptak, mint a versenyzők, akik az ünnepélyes köszöntés után a szurkolókkal is találkoztak, beszélgettek.
A számok sohasem hazudnak. Hat arany, hét ezüst, hat bronz, vagyis 19 érem, 14. hely az éremtáblázaton. És ami mögötte van: emberfeletti teljesítmények, örömkönnyek, különleges történetek, emlékezetes pillanatok. Párizs tényleg megért egy misét.
Az olimpikonokkal együtt Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár is hazatért Párizsból, az ünnepélyes köszöntés után lapunknak összegezte a játékokat. „Felemelő volt megélni az olimpiát – hangsúlyozta Schmidt Ádám. – Köszönettel tartozom minden sportolónak, az őket felkészítő szakembereknek, kluboknak, szövetségeknek, a sportot a nehéz időszakokban is támogató családoknak. Nagy büszkeség és kiváltság volt magyarnak lenni Párizsban, mikor meglátták a Hungary-feliratot a pólónkon, tisztelettel és szeretettel közelítettek felénk. Ebből adódóan büszkék lehetünk arra, hogy van egy olyan szegmens, amelyben Európában a hatodik, a világon a tizennegyedik legsikeresebbek vagyunk. Sokatmondó, hogy a tizenkilenc érem mellett huszonkét pontszerző helyet szereztünk, egy érmet leszámítva megismételték a sportolók a tokiói teljesítményt, ami elismerésre ad okot.” |
„A kinti klubjuk edzője megkereste a magyar szövetséget, megkérdezték, indulhatnának-e a lányok magyar színekben. Akkor még nem látszott, hogy belőlük később olimpiai bajnok lehet, de az igen, hogy nagyon tehetségesek. Öt éve befogadtuk őket, azóta folyamatosan észrevehető volt rajtuk a fejlődés. Jó kapcsolat alakult ki a madridi klub és a magyar szövetség között” – mondta Márton Zsolt Krisztián a Márton ikrekről.
„Szerencsés helyzetben vagyunk, mert sok fiatal, feltörekvő versenyzőnk van. Sokan vannak Vivianáék mögött, akik szeretnének kijutni. Érdemes megjegyezni, hogy ez hosszú évek folyamata, munkája volt” – tette hozzá a szövetség elnöke.
A teljes beszélgetést IDE KATTINTVA hallgathatja meg!
Az alábbi fotót Hector Vivas készítette: a 18 éves Márton Viviana örömében nagyot üvölt az olimpiai döntő megnyerése után, s az erről készült fotót a világhírű mulató, a Moulin Rouge oldalfalára vetítették ki a döntő után.
Jazmin Felix-Hotham, az új-zélandi rögbicsapat tagjaként olimpiai bajnok lett Párizsban. Pihenésnek a budapesti Sziget Fesztivált választotta helyszínnek.
A 30 éves sportoló Tokióban aranyérmes volt ebben a versenyszámban, valamint egyéniben a dobogó harmadik fokára is felállhatott. Korábban Londonban és Rióban is egy-egy bronzérmet nyert, így a párizsi játékokkal lett teljes az éremkollekciója.
„Nagyon szürreálisnak tűnik ez az egész” – mondta Daley, majd hozzátette, nagyon ideges volt Párizsban, mivel tudta, hogy ez lesz az utolsó olimpiája, éppen ezért hatalmas volt rajta a nyomás, hogy jól szerepeljen.
„A torony tetején végül nagyon megható volt, tudva, hogy ez az utolsó versenyem. De egy ponton meg kell hoznom ezt a döntést, és most úgy tűnik, ez a megfelelő pillanat” – zárta gondolatait a British Vogue-nak Daley, aki négy világbajnoki és öt Európa-bajnoki címet nyert pályafutása során, előbbiből 2017-ben, utóbbiból 2021-ben egyet-egyet Budapesten.