Párizs 2024: kajak-kenuban a nyolc egységünkből négy jutott tovább egyenes ágon

2024.08.06. 12:52
A női kajak négyesünk egyből a döntőbe jutott (Fotó: MTI)
A párizsi olimpián kedden hat szám előfutamaival, illetve reményfutamaival elkezdődnek a kajak-kenu versenyek. A hat számban összesen nyolc magyar egységnek szurkolhattunk, közülük négyen egyenes ágon továbbjutottak a következő fordulóba, négyen a délutáni reményfutamban szerepelhetnek.

TOVÁBBJUTÁSSAL KEZDTÜK A NAPOT FÉRFI K–4 500-ON

A kajak-kenu versenyek a férfi K–4 500 előfutamával kezdődtek és a magyar hajóban rögtön láthatunk egy olimpiai bajnokot, a Tokióban a programból azóta kikerült K–1 200-on aranyérmes, a harmadik olimpiáján induló Tótka Sándort. A tavalyi, duisburgi vb-n a most is vízre szálló Kuli István, Csizmadia Kolos, Nádas Bence, Tótka Sándor négyes ezüstérmet szerzett, most pedig magabiztos versenyzéssel egyből továbbjutott a két nap múlva esedékes középdöntőbe, a délutáni reményfutamban így nem kell eveznie. A magyar egység a szerbek mögött a 2. helyen ment tovább (az első két helyezett jut egyből tovább) futamából 1.20.99 perces idővel. Viszont a második futamból a németek (1:20.51) és a spanyolok is (1:20.60) jobb idővel jutottak tovább.

ÉRTÉKELÉSEK
Csizmadia Kolos: – Ez elég „elsőpályás” volt, úgy érezzük, hogy az utolsó száz méteren rengeteg maradt benne, nem igazán volt technikailag együtt az egység. Bejött egy olyan körülmény, amire nem számítottunk, szembe sütött a nap és ahogy a napszemüvegre felfröccsent a víz, nem láttuk a másik lapátját, hogy milliméterre együtt tudjunk evezni. Így iszonyú erőpazarlás történt, ezért nem tudtunk úgy jönni a végén, ahogy akartunk. A célunkat elértük, ráadásul a negyedik legjobb idő a miénk.

Kuli István: – Mindenképpen jók az előjelek, bár szerettünk volna erőt demonstrálni, de a csapat másik fele még párost is megy, nem lett volna jó, ha nem jutunk a középdöntőbe egyből és még egy pályát kell menni. Ez így rendben van, és még tudunk javítani.

Tótka Sándor: – A négyessel kellemesebb pályára számítottam, de elég puha a víz, és ilyenkor eléggé kidomborodnak a technikai hibák. Nem volt meg a kellő összhang, de az nem rossz, hogy rossz pályával is jó eredményt értünk el, ha csak a felét ki tudjuk javítani a hibáknak, akkor minden rendben lesz. A párosban most voltunk először vízen Bencével, így jött ki a lépés sajnos, ennek ellenére nagyon jó volt, a négyes után főleg. Szuperül ki tudtam hajtani magam, jobban vagyok, mint a négyest követően.

Nádas Bence: –  Formula-1-es hasonlattal élve, a négyesnél azért muzsikáltunk gyengébben, mert sokat fogyasztottunk, nem húzott kellően a motor. Ahogy Sanyi is mondta: jobb egy rosszabb pályával jót menni, mint jóval rosszat. Kicsit izgultam a nap előtt, mert mindig az első futam után dől el, ki mit hozott magával, hol tart. Úgy gondolom, mindkét egységünk jól áll, tudjuk mire vagyunk képesek, és a középdöntőben még jobb teljesítményre leszünk képesek. Teljesen megnyugodtam azzal kapcsolatban, milyen szinten vagyunk.

A férfi kajak négyesünk középdöntőbe jutott (Fotó: MTI)

NŐI K–4 500-ON MEGVAN A DÖNTŐ

A második versenyszámban, női K–4 500-on az előző három olimpián győztes magyar hajó a második futamában volt érdekelt. A magyar hajóban Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara és Gazsó Alida ül. Közülük csak Csipes volt korábban tagja olimpiai bajnok négyesnek. Nem sikerült jól a rajt a mieinknek, a németek, a kínaiak és az ausztrálok is elénk kerültek, de a táv második felében sikerült előznünk és végül a németek mögött a 2. helyen rögtön döntőbe jutott a magyar hajó. Ebben a számban ugyanis az első három egyből a fináléba kerül, a többiekre középdöntő vár. A mieink összességében a negyedik időt érték el (1.33.42) az előfutamban, a leggyorsabb a német hajó volt (1:32.34), de az első futamban az új-zélandiak (1:32.40) és a spanyolok (1:32.92) is gyorsabbak voltak a mieinknél.

C–2 500 MÉTEREN MÉG VÁRNI KELL A TOVÁBBJUTÁSRA

Férfi C–2 500 méteren az olasz és az orosz kettős jutott tovább az első két helyen, az Adolf Balázs, Hajdu Jonatán alkotta magyar kettős a 4. lett futamában, így délután reményfutamra kényszerül.

Női C–2 500-on az olimpiai újonc, Európa-bajnok Kiss Ágnes, Nagy Bianka kettős következett a 2. futamban, az ötös pályán. A mieink gyengén rajtoltak, és végül a futamgyőztes kanadaiak és a 2. spanyolok mögött a 3. helyen végeztek, így nem jutottak egyből a középdöntőbe, délután reményfutam vár a magyar kettősre.

K2–500 MÉTER: A FIÚK TOVÁBBJUTOTTAK, A HÖLGYEKRE REMÉNYFUTAM VÁR

A folytatásban K–2 500 méter következett, a férfiaknál és a hölgyeknél is két magyar egység érdekelt, egy futamból az első két helyezett jut a középdöntőbe. Az első futamban a Nádas Bence, Tótka Sándor kettős végig továbbjutó helyen haladva lett második a német egység mögött és került be a középdöntőbe. A 2. futam lengyel, spanyol továbbjutást hozott. A folytatásban a Kopasz Bálint, Varga Ádám kettős (Tokióban K–1 1000 méteren ők végeztek az első két helyen) is 2. lett (az ausztrál hajó mögött) és továbbjutott futamából.

ÉRTÉKELÉSEK

Kopasz Bálint: – Nagyon jónak értékelem a teljesítményünket, ez volt az első pályánk együtt nemzetközi mezőnyben, fontos kiindulópont volt ez a nap. Örülök, hogy a legerősebb egység, az ausztrálok ellen versenyezhettünk, végül magabiztosan nyerték meg a futamot, de ez érthető, évek óta együtt versenyeznek. Szerintem elég jól helytálltunk ahhoz képest, hogy csak az elmúlt négy hétben kezdtünk el edzeni Ádámmal. Teljesen más a technikánk, egyesben a csapásszámunk is, de párosban ezzel szerencsére nem volt gond. Ádám hátulról remekül adta az erőt, én pedig úgy érzem, jól sztrókoltam.
Varga Ádám: – Mindenképpen pozitívan értékelem az első futamunkat, kicsit zsákbamacska volt, mit tudunk. Persze otthon néztük az időket, de más egy éles pálya. Sikerült egyből továbbjutni és versenyeztünk az egyik legesélyesebb egységgel. Érzésre is minden rendben volt, nem akadtak szétesések.

A hölgyeknél először a Csipes Tamara, Gazsó Alida kettős volt érdekelt és a 3. lett az új-zélandiak, illetve a belgák mögött, így a reményfutamban szerepelhet délután. Akárcsak a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős, amely a német és a lengyel kettős mögött lett 3. futamában nagy versenyben.

A délutáni reményfutamokból mindegyik egységünk továbbjutott.

PÁRIZS 2024

KAJAK-KENU A KEDDI PROGRAM
Előfutamok
9.30: férfi K–4 500 (Kuli István, Csizmadia Kolos, Nádas Bence, Tótka Sándor): a magyar hajó a futamában 2 lett, középdöntőbe jutott
10.00: női K–4 500 (Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida): a magyar hajó futamában 2. lett, bejutott a döntőbe
10.30: férfi C–2 500 (Adolf Balázs, Hajdu Jonatán): 4. lett futamában, a reményfutambam folytathatja
11.00: női C–2 500 (Kiss Ágnes, Nagy Bianka): a magyar egység futamában 3. lett, a reményfutamban folytathatja
11.30: férfi K–2 500 (Nádas Bence, Tótka Sándor és Kopasz Bálint, Varga Ádám): mindkét magyar egység 2. helyen jutott tovább
12.10: női K–2 500 (Pupp Noémi, Fojt Sára, és Csipes Tamara, Gazsó Alida): mindkét magyar egység 3. lett futamában, reményfutamban folytathatja
Reményfutam
13.10: férfi K–4 500
13.20: női C–2 500: a Kiss Ágnes, Nagy Bianka kettős futamgyőztesként jutott be a középdöntőbe
13.50: férfi C–2 500: az Adolf Balázs, Hajdu Jonatán kettős 2. helyen jutott be a középdöntőbe
14.10: női K–2 500  a  Csipes Tamara, Gazsó Alida 1., a Pupp Noémi, Fojt Sára kettő s 4. helyen jutott tovább a középdöntőbe
14.30: férfi K–2 500

A  KAJAK-KENU TOVÁBBI PROGRAMJA

AUGUSZTUS 7., SZERDA

09.30–11.40: előfutamok: női K–1 500 (Csipes Tamara, Gazsó Alida), férfi K–1 1000 (Kopasz Bálint, Varga Ádám), férfi C–1 1000 (Adolf Balázs, Fejes Dániel)
13.30–14.40: reményfutam: női K–1 500 (Csipes Tamara, Gazsó Alida ?), férfi K–1 1000 (Kopasz Bálint, Varga Ádám ?), férfi C–1 1000 (Adolf Balázs, Fejes Dániel ?)

AUGUSZTUS 8., CSÜTÖRTÖK

10.30: női C–1 200 (Kiss Ágnes, Takács Kincső) előfutam
11.20–12.00: középdöntők: férfi C–2 500 (Adolf Balázs, Hajdu Jonatán ?), női K–4 500 (Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida ?), férfi K–4 500 (Kuli István, Csizmadia Kolos, Nádas Bence, Tótka Sándor ?)
12.40: középdöntő: női C–1 200 (Kiss Ágnes, Takács Kincső ?)
13.30: férfi C–2 500 DÖNTŐ (Adolf Balázs, Hajdu Jonatán ?)
13.40: női K–4 500 DÖNTŐ (Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida ?)
13.50: férfi K–4 500 DÖNTŐ (Kuli István, Csizmadia Kolos, Nádas Bence, Tótka Sándor ?)

AUGUSZTUS 9., PÉNTEK

10.30–11.40: középdöntők (női C–2 500 (Kiss Ágnes, Nagy Bianka ?), női K–2 500 (Pupp Noémi, Fojt Sára és Gazsó Alida, Csipes Tamara ?), férfi K–2 500 (Nádas Bence, Tótka Sándor és Kopasz Bálint, Varga Ádám?), férfi C–1 1000 (Adolf Balázs, Fejes Dániel ?)
12.50: női C–2 500 DÖNTŐ (Kiss Ágnes, Nagy Bianka ?)
13.10: női K–2 500 DÖNTŐ (Pupp Noémi, Fojt Sára és Gazsó Alida, Csipes Tamara ?)
13.30: férfi K–2 500 DÖNTŐ (Nádas Bence, Tótka Sándor és Kopasz Bálint, Varga Ádám?)
13.50: férfi C–1 1000 DÖNTŐ (Adolf Balázs, Fejes Dániel ?)

AUGUSZTUS 10., SZOMBAT
10.30–11.50: középdöntők (női K–1 500 (Csipes Tamara, Gazsó Alida ?), férfi K–1 1000 (Kopasz Bálint, Varga Ádám ?), női C–1 200 (Kiss Ágnes, Takács Kincső ?))
13.00: női K–1 500 DÖNTŐ (Csipes Tamara, Gazsó Alida ?)
13.20: férfi K–1 1000 DÖNTŐ (Kopasz Bálint, Varga Ádám ?)
13.50: női C–1 200 DÖNTŐ (Kiss Ágnes, Takács Kincső ?)