Pap Bianka megismételte a tokiói diadalt, Párizsban is paralimpiai bajnok lett!

2024.09.06. 18:22
Pap Bianka nagyszerű úszással lett paralimpiai bajnok (Fotó: Szabó Miklós)
Az egy nappal korábban egy másik versenyszámban bronzérmes Pap Bianka pénteken már a dobogó tetejére állhat a párizsi paralimpián: a magyar úszó első lett 100 méter háton (S10-es sérültségi kategória)!

Pap Bianka csütörtökön bronzérmet szerzett 400 méter gyorson (S10), majd péntek délelőtt már kedvenc távján, 100 méter háton versenyzett, és címvédőhöz méltón a legjobb idővel (1:08.60) jutott be a fináléba. Ott aztán a Vasas 24 éves úszója hatalmas csatát vívott amerikai és francia riválisával, fél távnál elsőként fordult, de nagyon kicsi volt az előnye; aztán a delfinezést követően megint volt mit ledolgoznia – azonban remekül hajrázott, és délelőtti idején jócskán javítva, bár a tokióitól elmaradva, ő lett az olimpiai bajnok (1:07.97).

Pap – akinek szombaton még lesz egy száma – a harmadik paralimpiáján versenyez, eddig összesen két arany-, három ezüst- és két bronzérmet gyűjtött. Az úszó a magyar küldöttség tizedik párizsi érmét szerezte.

„Most valamiért a tokiói formát nem sikerült elérnem. Nem tudom, miért, egyszer sem sikerült 1:08-as 100 hátat úsznom, lehet, hogy el is fáradtam egy kicsit – mondta a célba érkezés után Pap Bianka. – A tömeget most hallottam a legjobban, bár éreztem, hogy két franciával a mezőnyben nem nekem drukkolnak… Az amerikait láttam, hogy jön, hajtottam, nehogy utolérjen, a lelkem vitt már előre, szinte leszakadt a lábam, de ezt a számot meg akartam nyerni, nem akartam neki odaadni. A taktikám az volt, hogy az elején elmegyek, nem tudom, mennyire sikerült, elég közel éreztem mindenkit, még a fordulónál is, eddig nem nagyon tapasztaltam ilyet, sosem volt még ilyen szoros a száz hát. A korábbi bronzérem hatalmas löketet adott, egy kicsit megkönnyebbültem, az indulás előtt simogattam az érmet, hogy adjon energiát, és szerencsére adott!”

Pénteken rendezték meg a női 400 méteres gyorsúszás döntőjét az S6-os sérültségi kategóriában – ebben a versenyszámban a kevés induló miatt nem voltak előfutamok. Száraz Evelin a kettes pályán úszott, de nem tudta megközelíteni a nevezési idejét (5:44.15), és 5:57.98 perccel a 8. helyen végzett.

A Párizsban két paralimpiai aranyat nyerő Konkoly Zsófia címvédőként a második helyen végzett 100 méter pillangón a pénteki program későbbi részében, így immár tizenegy érem található a magyar küldöttség mérlegében: 4 arany, 4 ezüst és 3 bronz.

PARALIMPIA, PÁRIZS
ÚSZÁS
Nők
100 m hát (S10)
Paralimpiai bajnok: Pap Bianka (Magyarország) 1:07.97, 2. Alexandra Truwit (Egyesült Államok) 1:08.59, 3. Emeline Pierre (Franciaország) 1:09.44