Milák Kristóf a legjobb idővel döntős 100 méter pillangón, Kós Hubert nem jutott tovább

2024.08.02. 20:28
Milák Kristóf, akárcsak délelőtt, az esti középdöntőben is a legjobb időt úszta 100 pillangón (Fotó: Árvai Károly)
Fontos középdöntőt rendeztek péntek este a párizsi olimpia úszóversenyein: 100 méter pillangón Milák Kristóf a legjobb idővel száguldott be a szombati fináléba, Kós Hubert, a 200 hát olimpiai bajnoka viszont nem jutott tovább, a 16. helyen végzett. Három döntő is lement: Léon Marchand a férfi 200 vegyest is megnyerte, a franciák klasszisa már négy aranyéremnél tart az idei ötkarikás játékokon, míg férfi 50 gyorson az ausztrál Cameron McEvoy, 200 női háton honfitársa, Kaylee McKeown diadalmaskodott.

FÉRFI 100 M PILLANGÓ – KÖZÉPFUTAM

„Bőven egyéni csúcs kell” – adta fel magának a leckét péntek délelőtt Kós Hubert, aki a 200 háton szerzett olimpiai aranyának másnapján, összesen három óra alvás és még hat-hét órányi, édes nyugtalanságban töltött forgolódás után tizennegyedikként vívta ki a középdöntőbe jutást 100 pillangón.

Kós igazi örömúszásra készült. „Bármi történik, olimpiai bajnok vagyok” – fogalmazott napközben lapunknak, és ez a felszabadultság látszott is rajta este kilenc óra környékén, amikor az első futam előtt szólították az egyes pályára. Miután a 21 esztendős úszó beérkezett, tett még néhány bemelegítő mozdulatot, végül igazított még egyet az úszószemüvegén, amely a 200 hát középdöntőjében már megtréfálta, és rajthoz állt.

Kós az egyes pályán úszott, jól kezdett, de végül 52.22-vel csak a nyolcadik helyen végzett, így nem lesz ott a döntőben – friss olimpiai bajnokunk teljesítménye ebben a versenyszámban a 16. helyre volt elég. A francia Maxime Grousset (50.41) nyerte meg a futamot a nem sokkal korábban az 50 gyors döntőjében a negyedik helyen végző Josh Liendo (50.42) és a holland Nyls Korstanje (50.59) előtt; mint később kiderült, innen hármukon kívül más nem is jutott be a döntőbe – az ötödik helyen végző Caeleb Dressel (51.57) sem.

A második futamban következett Milák Kristóf, nagyszerűen kezdett, jobb idővel (23.29) fordult, mint délelőtt, és bár a finisben ráúsztak, 50.38 másodperccel az első helyen végzett – és a legjobb idővel lesz ott a fináléban! A svájci Noe Ponti (50.60) lett a második, a kanadai Ilya Kharun (50.68) a harmadik, az ausztrál Matthew Temple (50.95) a negyedik, a japán Mizunuma Naoki (51:08) az ötödik, ők öten mind ott lesznek a döntőben.

„Ez egy örömúszás volt, az éjjeli háromórás alvásom után napközben sem tudtam pihenni, persze azért nekimentem, ahogyan csak tudtam. Teljesen mindegy, az olimpiai arany megvan, ez a lényeg. Alapvetően az volt a célom, hogy ebben a számban is bizonyítsak, ezért megpróbáltam regenerálódni az elmúlt huszonnégy órában, sajnos nem sikerült, egyszerűen arra az érzésre nem lehet felkészülni, amikor az ember olimpiát nyer” – nyilatkozta a vegyes zónában Kós, aki az édesanyjánál helyezte biztonságba az aranyérmét.

A vegyes zónában ezúttal is csendben végigsétáló Milákkal kapcsolatban Kós megjegyezte, bízik abban, hogy a csütörtöki aranyérmével kicsit segíteni tudta honfitársát, akivel egyelőre holtversenyben állnak az olimpiai bajnoki címek tekintetében.

„Lehet, hogy ez szombat este megváltozik” – jósolta Kós.

Péntek délelőtt történt:

A két magyar ugyanabban az előfutamban úszott délelőtt: Milák Kristóf a legjobb idővel (50.19), Kós Hubert (51.58) a 14. helyen került be a középdöntőbe.

Megvan Léon Marchand negyedik párizsi aranyérme

Léon Marchand negyedszer is olimpiai bajnok Párizsban! A 200 mell, a 200 pillangó és a 400 vegyes után a péntek esti 200 vegyest is megnyerte a franciák világklasszisa, és bár a világcsúcstól kevéssel elmaradt, az olimpiai rekord péntek estétől immár az övé (1:54.06).

Cameron McEvoy az első ausztrál olimpiai érmet nyerte férfi 50 gyorson, mindjárt aranyat (21.25), a brit Benjamin Proud (21.30) jött be másodiknak. A Léon Marchand-maszkos szurkolók után ma a Florent Manaudou (21.56) arcmását viselő franciák is megjelentek a La Défense Arénában, kedvencük bronzérmével adta meg az este alaphangját – a helyszínen örült ennek Emmanuel Macron köztársasági elnök is.

Ausztrál aranyérem született az este egyetlen női döntőjében is: Kaylee McKeown a 100 után a 200 hátat is megnyerte (2:03.73) – ő immár ötszörös olimpiai bajnok –, az amerikai Regan Smithnek megint ezüst jutott, harmadikként a kanadai Kylie Masse ért a falhoz