Holland blama, síró görög, vad hiba - csoportküzdelmeknek vége, avagy minden most kezdődik el?

2113961 21139612113961 2113961
Vágólapra másolva!
2012.06.20. 20:06
Mi lesz velünk este, hiszen ma szünnap van az Európa-bajnokságon? Kénytelenek leszünk megnézni a Barátok közt 6137. részét? Na, odáig azért...

Mi lesz velünk este, hiszen ma szünnap van az Európa-bajnokságon? Kénytelenek leszünk megnézni a Barátok közt 6137. részét? Na, odáig azért nem süllyedhetünk! Meccs ugyan nincs, de mivel véget értek a csoportküzdelmek, ebben a szusszanásnyi időben legalább van kis időnk kivesézni az eddig látottakat. A harmadik csoportkörben valamelyest romlott a gólátlag, s a nagy tét rányomta a bélyegét a meccsek színvonalára, de történt rengeteg érdekesség ebben a fordulóban is, s meglepetésekben sem szenvedtünk hiányt, így van miről fröcsögni beszélni. Lássuk a medvét!Mi lesz velünk este, hiszen ma szünnap van az Európa-bajnokságon? Kénytelenek leszünk megnézni a Barátok közt 6137. részét? Na, odáig azért nem süllyedhetünk! Meccs ugyan nincs, de mivel véget értek a csoportküzdelmek, ebben a szusszanásnyi időben legalább van kis időnk kivesézni az eddig látottakat. A harmadik csoportkörben valamelyest romlott a gólátlag, s a nagy tét rányomta a bélyegét a meccsek színvonalára, de történt rengeteg érdekesség ebben a fordulóban is, s meglepetésekben sem szenvedtünk hiányt, így van miről fröcsögni beszélni. Lássuk a medvét!

Rögtön kezdhetjük az A csoporttal, melyben úgy borult a papírforma, ahogy a Jenga szokott. Az biztos, hogy a roxforti Boszorkány- és Varázslóképzőben megbuknék jóslástanból, hiszen a kezdetekkor, de még a 3. csoportkör előtt is biztosra vettem az orosz, lengyel duó továbbjutását, ezzel szemben kéz a kézben pottyantak ki az EB-ről. Emlékezhetünk, az oroszok a nyitónapon milyen ferge… most figyeljetek: tegesen játszottak a csehek ellen, de már a lengyelek ellen porszem került a fogaskerekek közé, a görögök elleni meccs meg maga volt a bűn és bűnhődés katasztrófa. Az oroszok pedig lőttek mindenhonnan, mint annak idején a kommunizmus idején, de Szovjetunió néven sajnos sokkal jobban céloztak… A görögök azt a játékot nyújtották, amit a legjobban tudnak: ölték a focit, de ezt felsőfokon tették, a szbornajának talán egy-két kidolgozott helyzete, ha volt, egyébként a tizenhatoson belülre sem voltak képesek bejutni. Az orosz csapat kétségkívül jobb erőkből áll a görögnél, de képtelenek voltak mit kezdeni ezzel a védekezéssel; s itt szeretném megkövetni a görög válogatott szurkolóit és játékosait, amiért előző írásomban továbbjutási esélyeiket az Odüsszeiában szereplő Szkhüllával és Kharübdisszal szembeni túléléshez hasonlítottam – elég rendesen rám cáfoltak…

Hogy őszinte legyek, a csehek is megleptek, főleg azok után, ahogy az EB előtt ellenünk játszottak, illetve, ahogy az oroszok ellen június 8-án. Pedig a csehek első helyen abszolválták a csoportkört, kiejtve a házigazda lengyeleket, akiktől szerintem sokkal többet várt a közvélemény, s akiknél a kiesés után rögtön le is mondott a kapitány. Jómagam is azt hittem, hogy több van a dortmundi sztárokra épülő vendéglátókban, de tévedtem: az oroszok elleni döntetlen vállalható volt, ám a csehek elleni vereség nem fért bele (a görögöket kellett volna megverni az első körben emberelőnyben, bár utólag mindig okos az ember…)

  1. Csehország 3 2 - 1 4-5 6
  2. Görögország 3 1 1 1 3-3 4
  3. Oroszország 3 1 1 1 5-3 4
  4. Lengyelország3 - 2 1 2-3 2

A halálcsoportnak titulált B jelű kvartett a végeredmény alapján talán nem tűnik halálosnak, pedig tényleg az volt, ráadásul egy meccsen sem volt egy gólosnál nagyobb különbség a csapatok között. A németek soha nem jutottak még tovább a csoportból három győzelemmel, most ezt is kipipálhatják, bár nem mindig voltak meggyőzőek – persze, a megszerzett kilenc pontot aligha kell megmagyarázni… A portugál-hollandon megvolt az esélye a németalföldi együttesnek, hogy belekapaszkodjon az utolsó fűszálba, de nem tette – s nekem úgy tűnt, nem is nagyon akart vele élni. Fűbe még kapaszkodhatnak, de annak semmi köze nem lesz az EB-hez. Kétségkívül az egyik legerősebb kerettel a hollandok érkeztek a tornára, de szinte egytől egyig mindannyian pocsékul játszottak, ez alól kivétel talán Van der Vaart, aki gólja mellett egy zúgó kapufát is lőtt a portugáloknak. Sneijder nem tudott vezér lenni, Robben megint önző volt, Huntelaar észrevétlen maradt, a védelemre pedig egyenesen nincsenek szavak. Bert van Maarwijkot személy szerint nem sajnálom, mert a holland trénert azóta semmibe nem veszem, mióta lefitymálóan beszélt a magyarokról, hogy ő bizony egy magyar focistát sem ismer. Halkan jegyzem meg, akkortájt a holland liga legjobbját bizonyos Dzsudzsák Balázsnak hívták, s Fehér Csaba és Babos Gábor is meghatározó alakjai voltak az elmúlt években a holland ligának… A két évvel ezelőtt még vb ezüstérmes együttes leszerepelt, pont nélkül kulloghat haza, pedig nagyjából ugyanez a keret volt jelen Dél-Afrikában is. Sok mindent át kell gondolni, kapitánycserére is szükség lehet, valamint a játékosok arcából is le kell faragni – persze, távol álljon tőlem, hogy tippeket adjak, lévén szeptemberben világbajnoki selejtezőt játszunk velük, nyalogassák csak nyugodtan a sebeiket… Hogy a hollandoknak mekkora az egója, s mennyire is tisztelik a szövetségi kapitányt, egy eset is alátámasztja: amikor Maarwijk Robbennek taktikai utasítást akart adni meccs közben, a bunkó flegma holland kiszólt neki, hogy „fogd be a pofád, épp nyerni akarunk.” No comment…

A portugálok játékát öröm volt nézni, az Oranje ellen végleg bebizonyították, hogy ott a helyük a legjobb nyolc között. A németek ellen sem érdemeltek vereséget, a dánokkal nagyot küzdöttek, de ez volt a legjobb meccsük eddig. Cristiano Ronaldo is megérkezett a tornára, még éppen idejében… A dánok sem lógtak ki ebből a csoportból, pedig sokan erre számítottak; ám a portugálok elleni hajrá, a 87. percben kapott gól sok(k)ba került Hamletéknek Bendtneréknek.

  1. Németország 3 3 - - 5-2 9
  2. Portugália 3 2 - 1 5-4 6
  3. Dánia 3 1 - 2 4-6 3
  4. Hollandia 3 - - 3 2-5 0

A C csoportot megnyerte Spanyolország, másodikként pedig továbbment Itália. Én nem erre számítottam, de a futball sokszor kegyetlen tréfát űz azokkal, akik azt hiszik, hogy értenek hozzá... S ahogy egy barátom fogalmazott nagyon helyesen: ha az olaszok túlélik a csoportkört, onnan már bármi megtörténhet. És igen, most már nem intézhetjük el egy kézlegyintéssel az azzurrikat, ott vannak a legjobb nyolc között, s már senki ellen nem esélytelenek. Végül azzal mentek tovább, hogy egy nem túl éhes spanyol válogatottal ikszeltek az első meccsen – igaz, a horvátok sem egy kiéhezett Vörös Fúriával találkoztak, de nekik nem sikerült a pontszerzés. Nem láttunk jó meccseket a záró körben ebből a csoportból, pedig az írek elleni gála után szerintem sokan azt gondolták, hogy a horvátok ellen is fesztivált rendez majd Vicente del Bosque legénysége. Hát nem így lett, a meccs olyan volt, mint a spanyolok meze: nézhetetlenül csúnya és kék színű… Sőt, volt a meccsnek egy pillanata, mikor a hispán szurkolókat a frász kerülgethette: Rakitics fejesénél ugyanis Casillas bravúrjára és szerencsére is szükség volt, különben bajba került volna a címvédő. Hogy végül csoportelső lett a spanyol válogatott, azt Jézusnak köszönhetik: nem, nem átvitt értelemben, hanem szó szerint, mert góljukat a cserejátékos, Jesus Navas szerezte. A horvátoktól bravúrt vártam ezen a tornán, s hogy ez nem így lett, nem csak az ő hibájuk: nem kerültek túl könnyű csoportba a délszlávok. A horvátok 88 percig egészen parádésan védekeztek, nehezebb volt a spanyolok számára a helyzetbe kerülés, mint tárgyfelvételkor a Neptunba való bejelentkezés, de aztán egy villanás megpecsételte a sorsukat.

Az írek meglepték az olaszokat, az első 20 percben jobban játszott Leslie Nielsen Giovanni Trappattoni együttese, ám a csipkerózsika álomból ébredezve aztán az olaszok is elkezdtek focizni, s elég hamar kiderült, hogy melyik is a jobb csapat. Góljaikat ráadásul az eddig sokat bírált Cassano és Balotelli szerezték, választ adva talán a kritikusoknak. Az írek nagyot küzdöttek, de erejükből ennyire futotta – akik előtt azonban jár a kalapemelés, azok a szurkolóik, akik mindhárom meccsen eredménytől függetlenül csodálatos lelkesedéssel buzdították a „nemzeti hősöket”.

  1. Spanyolország3 2 1 - 6-1 7
  2. Olaszország 3 1 1 1 4-2 4
  3. Horvátország 3 1 1 1 4-3 4
  4. Írország 3 - - 3 1-9 0

A D csoportban sem borult a papírforma – pontosabban egy kicsit talán mégis. Azok az angolok lettek a csoportelsők, melyek még a továbbjutásban sem feltétlenül reménykedtek az EB előtt; volt baj náluk bőven Rooney eltiltásától kezdve a sérüléseken keresztül az új kapitány kinevezéséig. Aztán a svédek elleni bravúros győzelemmel elhitték magukról, hogy lehet keresnivalójuk a tornán, s ha nem is fiesztát rendezve, öt órai teadélutános hangulatban, de a visszatérő Rooney góljával megverték és kiejtették az ukránokat. Akik a meccs nagy részében egyébként jobbak voltak a szigetországiaknál, de ez az EB többek között arról is szól, hogy az angolok kihasználják kevés helyzetüket; ezúttal sem történt másképp. A mérkőzés krónikájához tartozik sajnos, hogy Kassai Viktor és segítői egy hibájukkal döntően befolyásolták a találkozó végeredményét: Devic lövését Terry már láthatóan a gólvonalon túlról halászta vissza a mezőnybe. Kassai Viktornak nem feltétlenül kellett ezt észlelnie, ugyanakkor pár méterre az esettől tartózkodott Vad II István, aki gólbíró minőségében ki kellett, hogy szúrja ezt; ha pedig nem látta, a közeljövőben látogasson el egy urulógushoz szemészhez. Ez szó szerint vad hiba volt, s félő, Kassaiék ezután csak álmukban fognak EB döntőt vezetni… Idén biztos, mert eldőlt, hogy utaznak haza, de őszintén remélem, Kassai rangját és tekintélyét ezzel nem vesztette el. Ahogy Collina fogalmazott: „A bírók is emberek.”

A svédek bebizonyították, hogy sokkal jobbak annál, mint amit eddig nekünk elővezettek. A két egygólos vereségükkel ideje korán búcsúztak, ám a franciák ellen nem úgy álltak neki a meccsnek, mint akiknek már mindegy, milyen eredmény születik: a becsületük a tét, már pedig becsületből megverték a franciákat, nem is akármilyen gólokkal. Persze, ez csak vigaszdíj, de RESPECT a svédeknek azért, mert komolyan vették a meccset. A gallok nem játszottak jól, a továbbjutás kiharcolása, amennyiben ikszeltek, vagy nyertek volna az ukránok, keményebb meló lehetett volna, mint tetőtéri szobánkban 40 fokos hőségben vizsgára készülni – de mivel a házigazda kikapott, nem volt miért izgulniuk. A franciák így csak második helyen mentek tovább, amivel véletlenül sem jártak jól, hiszen a címvédő spanyolokkal találkoznak majd a negyeddöntőben.

  1. Anglia 3 2 1 - 5-3 7
  2. Franciaország3 1 1 1 3-3 4
  3. Ukrajna 3 1 - 2 2-4 3
  4. Svédország 3 1 - 2 5-5 3

A negyeddöntőben cseh-portugál, német-görög, spanyol-francia és angol-olasz meccseket rendeznek majd. Az EB beharangozóban is megtettem, most is vállalom a véleményem: német-angol és spanyol-portugál párosítást várok az elődöntőben. Amennyiben nem így lesz, s mondjuk a görögök kigolyózzák unalmas és csak a védekezésre épülő futballjukkal a németeket, s a tornát is megnyerik, nos, akkor legalább négy évig nem fogok EB-t nézni… A spanyoloktól sokkal több kell, mint amit a horvátok ellen nyújtottak, érdekes lehet Benzema párharca majd madridi csapattársaival.

Tegnap egész este azért szorítottam, hogy lőjön valaki szebbet Balotelli góljánál, mert nem igazán csípem azt a srácot (persze, ami szép, az szép). Imáim meghallgatásra találtak, mert Ibrahimovics vágott egy még nagyobbat a franciáknak, így övé a legszebb találat a fordulóból (más kérdés, hogy ő sem tartozik kedvenceim közé, de ilyen megmozdulásai után csak csettinteni lehet…)

A forduló jelenetének, ne kövezzetek meg érte, de Devic meg nem adott gólját választottam. Nem akarok bíróink ellen szólni, sőt tanúm is van rá, mennyire elszomorított ez a hiba, de úgy vélem, sokat, nagyon sokat fognak még erről a szituációról beszélni. Minden bizonnyal többet, mint az általam eredetileg kigondolt „forduló jelenetéről”. Amikor a görög-orosz meccsen Karagounis buktatásáért, színészkedésért a görög csapatkapitány kapott sárga lapot, kikelve magából vetette magára a kereszteket és szinte sírt, mint egy kisgyerek (ekkor jegyezte meg a kedves riporter bácsi, hogy „Zeuszra esküszik, hogy ez büntető volt”. Köszönjük a nagy semmit!!!) Csak halkan jegyzem meg, hogy ezzel a jogtalan sárgával Karagounis lemarad a negyeddöntőről – ez is bírói baki, de aligha lesz téma, sőt, talán már el is felejtették, szemben Kassai esetével…

A forduló válogatottja nehezen állt össze, mert kiemelkedő teljesítmény Ronaldón kívül nem igazán volt. Többnyire gólszerzők kerültek a csapatba, illetve Isakssonnak voltak nagy védései a franciák ellen (a túl oldalon Lloris is nagyon jól védett, de nem akartam egy két gólt kapó, vesztes csapatból kapust favorizálni).

Isaksson (Svédország) – Bender (Németország), K. Papadopulosz (Görögország), M. Olsson (Svédország), F. Coentrao (Portugália) – Jirácek (Csehország), Karagounis (Görögország), Pirlo (Olaszország), Gerrard (Anglia)– C. Ronaldo (Portugália), Ibrahimovics (Svédország)

Most következik egy szünnap, a csütörtök esti cseh-portugál kezdetére talán a blogomat is sikerül végigolvasni. Már csak hét meccs, s vége – ez pont néggyel több annál, mint ahányszor még jelentkezem EB írással. Jó szórakozást továbbra is Mindenkinek!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik