„Hosszúnak, a Southern Cal korábbi úszójának igazából csak a világrekord hiányzott már. Ez már az előfutamban összejöhetett volna, de az utolsó ötven méterén lassult, talán a döntőre tartalékolt. Ahol aztán már nem lassult le újra, és könnyedén megjavította Je Si-ven londoni, 4:28.43-as világrekordját, amit a kínai doppinggyanú alatt úszott.”
A lap a 400 méter vegyes amerikai ezüstérmeséről, Maya DiRadóról megjegyezte, hogy visszavonul. A 23 éves úszó Atlantában kapott tanácsadói munkát, már Rio előtt felvállalta, hogy az eredménytől függetlenül nem sportolóként, hanem a civil szférában képzeli el a jövőjét. Korábban beszámoltunk róla: DiRado tisztában volt vele, hogy messze van Hosszútól, nem versenyezhet a magyarral, az ezüstérmét lenyűgözőnek találta.
„A női 400 m vegyes döntőjének a kérdése az volt, hogy az évek óta domináns Hosszú Katinka mennyivel javítja meg a világcsúcsot. Hosszú mindegyik fordulónál a korábbi világrekord részidején belül volt. 100 m-nél 1.3 mp-cel, 200-nál 3.34-gyel, 250-nél 4.91-gyel, 300-nál 5.25.tel, 350-nél 3.82-vel. Az a könnyedség, amellyel Hosszú táv közben repesztett, biztosan kérdéseket vet majd fel” – írta
a Sport Illustrated szakírója.
Brian Cazeneuve emlékeztetett arra, hogy Hosszú vitába keveredett a magyar szövetséggel. Indokként azt említi, hogy a felkészülési időszakban nem adott megfelelő tájékoztatást a hollétéről, ami a doppingtesztek miatt kötelessége lenne. A lap állításával szemben az úszónő és a szövetség közötti konfliktus ennél jóval összetettebb. Az pedig tudott volt, hogy hol edz, csupán azt halogatta az utolsó pillanatig, hogy mikor és hol versenyez. De legalább abban korrektek, hogy Hosszú a férje, Shane Tusup irányításával edz, nem pedig egy magyar edző készíti fel.
A Hosszú elleni doppingkampányban hónapokkal korábban élen járó Swimming World magazin ezúttal abszolút a tényekre hagyatkozik: Hosszú megdöntötte a 2012-ben úszott világrekordot. Minden további helyett inkább az ezüstérmes amerikaival foglalkoznak. Nem véletlenül. A 23 évesen Rio után visszavonuló DiRado 300 m-ig tartotta ugyan a londoni olimpián úszott világcsúcsos tempót, de végül három századdal elmaradt az amerikai rekordtól is.
„Hosszú a riói olimpián több mint két másodpercet faragott le a korábban megdönthetetlennek tartott világrekordból, amit az immár nem is jegyzett kínai Je Si-ven úszott a londoni olimpián” – írta
a yourswimlog.com.A cbssports.com Shane Tusup látványos performancáról készített gifről közelítette meg a az olimpiai aranyérmet hozó világrekordot. A cikk szerint az edző/férj gesztusaiból pontosan látható, hol tart és mit ért el tanítványa/felesége.
„A negyedik kísérlet hozta meg az olimpiai aranyat Hosszú Katinka számára – férje extázisba esett a lelátón. Hosszú végre megkapta a régóta várt olimpiai érmét a negyedik olimpiáján, ami arany lett. A magyar szupersztár már a rajt után a világrekordnál gyorsabban úszott, és több mint két másodperccel javította meg Je Si-ven óriási idejét” – írta
a sport1de.„Hosszú fenomenális: megdöntötte a 400 méter vegyes világrekordját” – írta címében
a repubblica.it.„Hosszú Katinka, a vaslady nedvesen sem rozsdásodott be – adott találó címet
a liberation.fr, és a folytatásban is hasonlóan szellemes maradt. – Ilyen az, amikor egy hal emberi lények között próbálkozik.”