A CAS csütörtöki döntése irányadó lehet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) számára, amely jövő keddig dönt az orosz sportolók teljes kizárásáról a riói olimpián. A NOB végrehajtó bizottsága kedden rendkívüli ülést tartott azután, hogy hétfőn a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) nyilvánosságra hozta a 2014-es szocsi téli játékokkal kapcsolatban lefolytatott vizsgálatának eredményeit, és államilag irányított doppingolással vádolta meg Oroszországot. A NOB hangsúlyozta, hogy megvárja a CAS határozatát, ezen kívül figyelembe fogja venni a WADA-kódex és az Olimpiai Charta vonatkozó szabályait is.
Az IAAF november 15-én függesztette fel a VFLA tagságát szisztematikus doppingolás miatt, majd június 17-én meghosszabbította a kitiltást. Ezért fordultak az orosz atléták és az ország ötkarikás szervezete a CAS-hoz.
A riói olimpiáról lemaradó atléták között komoly éremesélyesek is voltak, mint például a női rúdugrás világcsúcstartója, Jelena Iszinbajeva, vagy a 110 méter gát világbajnoka, Szergej Subenkov.
Az Oroszországon kívül készülő Klisinához hasonlóan semlegesként állhat rajthoz az IAAF július 1-jei döntése alapján a 800-as futó Julija Sztyepanova – ő nem volt a 68 fellebbező között –, akinek férje, Vitalij 2014-ben egy német televíziós csatornának nyilatkozott az országban folyó szervezett doppingolásról.
Első reakciójában Vitalij Mutko orosz sportminiszter megalázónak és példátlannak nevezte a CAS döntését:
„Ez a példátlan ítélet megalázza az egész sporttársadalmat. Politikai döntés született, jogi megalapozottság nélkül. Nem hagyjuk ennyiben a dolgot."
A kétszeres olimpiai bajnok Iszinbajeva az atlétika temetéséről beszélt, míg az egyik parlamenti képviselő, Igor Lebegyev leszögezte, méltó választ kell adniuk erre a pofonra.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője sajnálatát fejezte ki, és hangsúlyozta, elfogadhatatlannak tartják a kollektív felelősség elvét.
„Annyi bizonyos, hogy nem fontolgatunk bojkottot" – erősítette meg Alekszandr Zsukovnak, az Orosz Olimpiai Bizottság elnökének a szerdai állásfoglalását.
Sebastian Coe IAAF-elnök megköszönte a CAS-nak, hogy támogatta az atlétikai világszervezet korábbi döntését.
„Ez ugyanakkor nem a diadalmas nyilatkozatok napja. Nem azért vállaltam el a feladatot, hogy atlétákat gátoljak meg a versenyzésben. Mi befogadni és nem kizárni akarunk" – tette hozzá.