A szakágat, amely fél évtizedes múltra tekint vissza, az osztrákok találták ki, s itt is rendezték az első versenyeket. Később azonban meghonosodott előbb Közép-Európa más országaiban – Szlovéniában, Szlovákiában, Olaszországban –, aztán Oroszországban, Törökországban, Örményországban és Grúziában is voltak már Európa és World Tour-tornák. A pálya mérete és a háló magassága megegyezik a strandröplabdáéval, csak homok helyett hóban zajlanak a meccsek, a játszmák is rövidebbek, és természetesen az öltözet sem fürdőruha, sőt, a játékosok stoplis cipőben lépnek pályára.
Kezdetben a strandröplabdához hasonlóan két játékos alkotott egy csapatot, még ebben a lebonyolításban rendezték meg az első Európa-bajnokságot is 2018-ban Wagrainban, ám Pjongcsangban a háromfős változatot mutatták be, és 2019-től így is zajlanak a viadalok.A magyar versenyzők gyakorlatilag kezdettől fogva részt vesznek a tornákon, az eddigi egyetlen Eb-n (a tavalyit a koronavírus-járvány miatt törölni kellett) a hatszoros strandröplabdabajnok Lutter Eszter, illetve Győri Panna, valamint a férfiaknál ugyancsak bajnoki címig jutó Bán Viktor és Soós Izsák képviselte színeinket, s végeztek egyaránt a 9. helyen 24-24 induló közül, míg az Európa Tour-versenyeken ugyanők negyedikek lettek férfi és női vonalon.
A hétvégén visszatér a mezőny az első Eb helyszínére, Wagrainba, ahol három magyar csapat is elindul. A nőknél a már említett Győri Panni és Lutter Eszter a teremröplabdában Eb-résztvevő Villám Lillával és Szombathelyi Szandrával (utóbbi négyszer nyert már strandröplabda ob-t is) egészült ki, mert a szettek között cserére is van lehetőség.
A másik magyar női együttest is komoly nevek alkotják, hiszen az Exatlon Hungary tavalyi harmadik helyezettje, a háromszoros ob-ezüstérmes és két ob-fordulót is nyerő Szabó Dorottya, valamint a 2017-es Survivor egyik főszereplője, a két éve strandröplabda ob-fordulón döntőt játszó Czene Adrienn is indul, kiegészülve az egyik legtehetségesebb magyar versenyzővel, a mindössze 16 évesen háromszoros korosztályos bajnok, és már a felnőttek között is ob-forduló-érmet szerző Gubik Hannával.„Magyarországon nem nagyon van lehetőség arra, hogy havon készüljünk, ezért az elején biztosan meg kell szoknunk a talajt és a stoplis cipőt – mondta el Szabó Dorka. – Szerencsére mindhárman indultunk már ilyen versenyen, úgyhogy nem leszünk teljesen tapasztalatlanok. Jobb híján homokon készülünk a versenyekre, mert azért a mozgást és a taktikát így is lehet gyakorolni.”
Kevesen tudják, hogy Magyarországon jelenleg két fedett strandröplabda-létesítmény van, amelyben télen is lehet strandröplabdázni: az egyik a Petőfi híd budai oldalán, a BME sporttelepén, a másik a Hűvösvölgyben, a MESE teniszcentrumban.Czene Adriék előbbiben készülnek.
„Edzőnk az az Adrian Pricop, aki a tavalyi strandröplabdabajnok Vaida Beáta és Vecsey Fanni trénere is – mesélte el lapunknak az egykor Survivor-sztár. – Adriannak komoly tapasztalata van ezeken a versenyeken is, hiszen Beával román színekben nyertek is két tornát Törökországban. Ő, mármint Bea sajnos még nem indulhat magyar színekben, mert még zajlik a honosítási eljárása. De tanácsaikkal mindketten nagyon sokat tudnak segíteni nekünk, és remélem, hogy ez majd az eredményeken is meglátszik.”
A most hétvégi ausztriai tornán a nőknél nyolc induló lesz, a mieinken kívül a házigazda osztrákok, a csehek, az olaszok, a litvánok és a törökök is indítanak csapatot. A férfiaknál – ahol színeinket három fiatal, Dóczi Domonkos, Petik Csanád és Udvarhelyi Márton képviseli – ennek éppen a duplája a létszám. Itt belgák, franciák, németek, lengyelek, oroszok, svájciak és ukránok is szerepelnek a mezőnyben. Egy héttel később ugyanott rendeznek egy másik viadalt is, ahol ugyancsak szerepelnek majd csapataink (ott a férfiaknál a Marton Tamás, Molnár Gábor, Molnár Zoltán, Pető Levente összeállítású együttes szerepel, a lányok viszont ugyanebben a felállásban utaznak), s oda már 15 és 22 nevezés érkezett.
Ilyen a hóröplabda