Csapatépítés versus sztárok üldözése − miben rejlik a Barca sikere?

Vágólapra másolva!
2009.06.07. 19:47
Vajon miben rejlik a Barcelona 2008−09-es idényben elért fantasztikus sikere, és miért vallott szégyent ebben a szezonban a Real Madrid? A triplázó katalánokat vezető Josep Guardiola nagyszerű csapatot épített, míg a „királyi gárda” csaló elnöke, Ramón Calderón és a labdarúgókorában (sokkal) szebb napokat megélő Predrag Mijatovics átigazolási politikája a futballpályán és azon kívül is válságba vezette a madridi klubot. Sorozatunkban a topligák mögöttünk álló idényét vesszük górcső alá. Értékelésünk sok helyen szubjektív, de a tényeket sem hallgatja el. Már biztos kitalálták, hogy a negyedik részben a Primera Divisiónról lesz szó.
Josep Guardiola (balra) igazi karmesterként építette fel a Barcelonát, míg Ramón Calderón válságba vezette a Real Madridot a klub elnökeként
Fotó: Action Image (archív)
Josep Guardiola (balra) igazi karmesterként építette fel a Barcelonát, míg Ramón Calderón válságba vezette a Real Madridot a klub elnökeként
Josep Guardiola (balra) igazi karmesterként építette fel a Barcelonát, míg Ramón Calderón válságba vezette a Real Madridot a klub elnökeként
Fotó: Action Image (archív)
Josep Guardiola (balra) igazi karmesterként építette fel a Barcelonát, míg Ramón Calderón válságba vezette a Real Madridot a klub elnökeként

Előre elnézést kérek a Sevilla, az Atlético Madrid, a Villarreal, a Valencia és a „kisebb” spanyol csapatok szurkolóitól, hogy idényvisszapillantó írásom a Primera División két nagyágyújára, a Barcelonára és a Real Madridra fókuszál. Az elmúlt tíz idény eredményei azonban igazolják a két csapat dominanciáját: négy alkalommal a „királyi gárda”, háromszor pedig a katalán együttes végzett az élen 2000 óta.

Mondhatnánk, hogy nincsen semmi különleges a Barcelona 2008−09-es szezonban aratott sikerében, vagy azt, hogy az egy évvel korábban a katalánokat 18 ponttal megelőzve nyerő Real Madridnak nem kell szégyenkeznie az idei második hely miatt. Ám ennél jóval összetettebbek a spanyol bajnokság végeredményének okai.

REAL MADRID − ELEVE ELRENDELT KUDARC

SZALAI ÁDÁM A REAL MADRID SÜLLYESZTŐJÉBEN

Szalai Ádám személyében magyar játékosa is van a Real Madridnak, igaz, légiósunk eddig még nem kapott szerepet a felnőttek között. A spanyol harmadosztály hatodik helyén végző Castilla támadója jó idényt zárt, 16 góljával a „királyi gárda” fiókcsapatának egyik legeredményesebbje volt.
Ráadásul Szalai Ádámot nagy megtiszteltetés érte január végén: a Real Madrid A-listáján benevezték a Bajnokok Ligája tavaszi mérkőzéseire.
Ám sajnos a fenti tények ellenére szinte biztos, hogy a magyar futballistának nem lesz esélye arra, hogy a Real nagycsapatában bizonyítson. És ez nem csak az én véleményem: volt szerencsém beszélni a madridi As napilap egyik újságírójával, Carlos Forjanesszel, aki egyik cikkében a Castilla magyar Ibrahimovicának nevezte Szalait. A Real Madrid utánpótlásának ügyeire jó rálátással rendelkező zsurnaliszta mégis úgy vélekedett, a fiatal magyarnak szinte lehetetlen bekerülnie a sztárok alkotta nagycsapatba.
Persze ez az idény mindenképpen nagy előrelépés volt Szalai számára, nem is meglepő, hogy több klubbal is hírbe hozták. Úgy gondolom, a 21 éves játékos pályafutása szempontjából az lenne a legkedvezőbb, ha a következő idényt már nem a Real Madrid fiataljai között kezdené meg.
Nem állítom, hogy tavaly nyáron nagy összegben fogadtam volna arra, hogy a Real Madridnak gyengén sikerül majd a 2008−09-es idénye, de utólag megvizsgálva már az átigazolási időszakban megpecsételődött a „királyiak” sorsa. Valószínűleg mindenki emlékszik arra a szappanoperára, ami Cristiano Ronaldo esetleges Realba igazolása körül folyt a holtszezonban (és kezdődött újra megint). A fővárosi klub vezetői mindent feltették a portugál sztár megszerzésére, majd elbuktak.

A legkomolyabb nyári igazolás így Rafael van der Vaart volt, miközben két brazil, Robinho és Júlio Baptista is távozott. Pedig a madridi vezetők már májusban azt ígérték, hogy a 2008-as Európa-bajnokság kezdetéig meglesznek a szükséges nyári erősítések. Ehhez képest a spanyol klubnál az átigazolási időszak utolsó pillanatáig kivártak, de ahelyett, hogy sikerült volna megszerezni bárkit is a hajrában, csak elengedni „sikerült” Robinhót.

Nagy kérdés, hogy ki a felelős az elszúrt átigazolási időszakért. A decemberben menesztett Bernd Schuster elbocsátása után hónapokkal úgy nyilatkozott, szívesen megvette volna David Villát, Cesc Fabregast vagy Daniel Alvest is Ronaldo helyett, de nem kapott rájuk pénzt a vezetőktől. Bevallom, én hiszek neki. Melyik edző ne örült volna nyáron például az újdonsült Európa-bajnok Villa érkezésének. Tény, akkoriban a Valencia támadója többször elmondta, hogy nem távozik csapatától, de biztosan lett volna az a pénz, amennyiért Madridba költözött volna.

Az átigazolási időszakot tehát Ramón Calderón elnök és Predrag Mijatovics sportigazgató rontotta el, akik Schuster menesztésével, valamint Lassana Diarra és Klaas-Jan Huntelaar téli megszerzésével (az összesen 56 percet játszó Julien Faubert átigazolását jobb nem említeni) megpróbálták oltani a tüzet, de a nagy menetelés Juande Ramosszal már későn kezdődött. A „királyiak” szurkolóinak jó hír, hogy már Calderón és Mijatovics sem dolgozik a madridi csapatnál, ám az már kevésbé, hogy előbbi morális válságba is sodorta a klubot, miután csalással fogadtatta el javaslatait a Real Madrid decemberi közgyűlésén.

Kérdés, mire lesz képes Florentino Pérez és „sleppje”. Nincs kétségem afelől, hogy az újdonsült elnök nagyszerű játékosokat igazol majd − Kakát talán már meg is szerezte −, de abban nem vagyok biztos, hogy Manuel Pellegrini igazi csapatot tud majd kovácsolni a sztárokból, pedig kemény kezű, komoly szakembernek tűnik. Talán ha olyan spanyol játékosokat (is) igazolnak, mint a nehéz anyagi helyzetben lévő Valencia játékosai, David Villa vagy David Silva, akkor a következő idényben megelőzhetik a Barcelonát.

BARCELONA − ÉSSZERŰ CSAPATÉPÍTES=BAJNOKI CÍM

Most tekintsük meg a másik oldalt, a BL-győzelem és spanyol Király-kupa-diadal mellett a Primera Divisiónt rekordot rekordra halmozva megnyerő Barcelona sikerének titkát. Josep Guardiola edzőként szinte a semmiből érkezve vette át a katalán csapat irányítását az utolsó két idényében már nem túl sikeres Frank Rijkaardtól. Igaz, a Barca korábbi nagyszerű játékosa a 2006−07-es szezonban feljutatta a fiókcsapatot a harmadosztályba.

A MAGYAR(OK)

A Primera División jelenleg egyetlen magyar játékosa, Vadócz Krisztián nyári Osasunába igazolása üde hír volt a magyar szurkolók számára. Légiósunk egyelőre azonban nem tudott a pamplonai csapat alapemberévé válni, de emiatt nem kell szégyenkeznie: a holland élvonal után előrelépés, hogy a világ egyik legerősebb bajnokságában szerepelhet.
Vadócz összesen 20 bajnoki mérkőzésen játszott, és 1091 percet töltött a pályán. Kétszer volt eredményes: első találatát a meccs hajrájában beállva a Bilbao ellen szerezte a 12. fordulóban, majd tavasszal az Atlético Madrid elleni bravúros siker során is gólt szerzett. Nem lesz könnyű dolga a következő idényben sem, ha a pamplonai csapat alapembere akar lenni, de minden esélye megvan ennek elérésére.

A spanyol másodosztályban is szerepel egy magyar légiós: Balogh Bélát az MTK adta kölcsön a Real Murciának egy évre tavaly nyáron. A kilencszeres válogatott védő szörnyű idényt zárt: mindössze hat bajnokin lépett pályára, valamint egy kupameccset végigjátszott, és összesen 509 percet futballozott. Kicsi az esélye, hogy a másodosztályú bajnokság 13. helyén álló együttes a következő szezonban is igényt tart Baloghra.
Guardiola az első perctől kezdve megmutatta, hogy ki az úr a háznál, és már az első sajtótájékoztatói egyikén tudatta a nagyérdeművel: nyáron meg akar szabadulni Ronaldinhótól, Decótól és Samuel Eto’ótól. A három sztárjátékos közül végül a kameruni támadó a felkészülési időszakban meggyőzte edzőjét, hogy érdemes őt megtartani, és 34 gólt szerzett az elmúlt idényben. A nagytakarítás azonban folytatódott: távozott többek között Gianluca Zambrotta, Giovani dos Santos és Edmílson.

Nem volt kétséges, Guardiola jól kidolgozott terv alapján építette újra a két sikertelen idényt záró együttest, és erre összesen 90 millió eurót kapott Joan Laporta elnöktől és a klub vezetőitől. Olyan futballistákat vásárolt, mint Daniel Alves, Seydou Keita, Alekszander Hleb, Martín Cáceres vagy Gerard Piqué. Talán az utóbbi, a Manchester Unitedtól 5 millió euró ellenében visszatérő védő volt a legjobb befektetés − aki tavasszal góllal mutatkozott be a nagyválogatottban −, de Hlebet leszámítva mindegyik új szerzemény jó szezont tudhat maga mögött. Nem is lepődött meg senki, hogy a már ősszel nagyszerű menetelésbe kezdő Barcelona télen egyetlen fillért sem költött új futballistára.

Ha összehasonlítjuk a már bemutatott Real Madrid nyári és téli átigazolásait a Barcelona tudatos csapatépítésével, akkor arra jutunk, hogy a katalánok mindössze 15 millió euróval költöttek többet, mint a „királyi gárda”. Azt hiszem, nyugodtan állíthatjuk, nyereséges volt a befektetés.

Persze a katalánoknál már megvolt a kiváló alapanyag, amelyre építeni lehetett. Jelen esetben nem Lionel Messire gondolok, aki természetesen az egyik legjobbja volt a katalánoknak, és összesen 38 góllal járult hozzá a sikeres idényhez. Nekem leginkább mégis a Barca középpályája tetszett. Hihetetlen az, amit Xavi és Andrés Iniesta művel. Az Európa-bajnok spanyol válogatottban már bizonyítottak, de a katalán együttesben is fantasztikus munkát végeztek. Szerintem ezt legjobban a Manchester United ellen megnyert BL-döntő mutatja, amelyen például a legjobbnak választott Xavi 93 százalékos (!) pontossággal passzolt, és úgy tartották meg Iniestával középen a labdát, hogy az angol együttes játékosai egyszerűen tehetetlenek voltak az első kapott gól után. Persze ezzel a véleményemmel nem vagyok egyedül, a spanyol sajtóban többször is a selecciónhoz hasonlították a Barcelona történetének egyik legjobb csapatát.

És a jövő építése már elkezdődött Katalóniában. Josep Guardiola idén sem cécózik sokat. Kicsit kegyetlennek éreztem a mestert, amikor kiderült, hogy a BL-döntőben szintén jó teljesítményt nyújtó Sylvinhóval öt év után nem hosszabbít, ám ha azt nézzük, hogy a brazil védő már 35 éves, akkor érthető a tréner döntése. Ami talán még meglepőbb, hogy Eto’o ismét nem kívánt személy lett a csapatnál, hiába lett a bajnokságban az együttes házi gólkirálya. De a kameruni esetében is igazolható Guardiola döntése, mivel Eto’o finoman szólva nem tartozik a könnyen kezelhető futballisták közé, márpedig Barcelonában mindent a csapategységnek rendelnek alá, és ez megalapozhatja a sikert a következő idényre is.

A NAGYOK ÁRNYÉKÁBAN

IZGALMAS HARC A GÓLKIRÁLYI CÍMÉRT

Néhány héttel ezelőtt sorozatot indítottunk a topligák gólkirályjelöltjeiről. Nekem jutott a spanyol bajnokság. Akkor − utóbb kiderült felelőtlenül − szinte odaadományoztam a sokáig élen álló Samuel Eto’ónak a Trofeo Pichichit és az európai Aranycipőt. Diego Forlán azonban „kiszúrt velem”, és nagyszerű teljesítményt nyújtva megelőzte a harmincszor eredményes kameruni támadót a listán 32 góljával. Bár az Atléticónak az idény hajrájában is tétmeccsei voltak, és Forlán öt találatát büntetőből szerezte, míg Eto’o csak két tizenegyesgólt lőtt, minden elismerésem az uruguayi klasszisé, aki karrierje során második alkalommal lett a Primera División gólkirálya.
Bár a cikk elején azt írtam, nem vagyok egyik spanyol csapat szurkolója sem, mégis be kell vallanom, hogy az idény elején annak szorítottam, hogy a megerősödött keretű Atlético Madridnak legyen esélye megszorongatni a két nagycsapatot. Csalódnom kellett, a madridiak még a Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik helyről is majdnem lemaradtak. Nem is lepődött meg senki Javier Aguirre vezetőedző leváltásán, akinek a helyére a csapatot a következő idényben is vezető Abel Resino került. Kellemes meglepetés(?) volt viszont Diego Forlán tavaszi idényben nyújtott teljesítménye. A gólkirályi címet 32 találatával megszerző uruguayi támadónak sokat köszönhet az Atlético a BL-indulás szempontjából.

Elismerésre méltó a nyáron több kulcsfontosságú játékosát elengedni kényszerülő Sevilla harmadik helyezése a ligában, valamint minden tiszteletet megérdemel a Valencia, amely a klub szörnyű anyagi helyzete ellenére az Európa-liga-indulást érő hatodik helyen zárt. Igaz, aligha tudja megtartani sztárjait: David Villát és David Silvát.

NAGY IZGALMAK A TÁBLÁZAT ALJÁN

A spanyol bajnokság 2008−09-es idényében a Barcelona győzelme hamar nyilvánvalóvá vált, de rendkívül izgalmasan alakult a kiesés elől menekülő csapatok sorsa. Az utolsó fordulóig kiélezett harcból a Vadócz Krisztiánt is foglalkoztató Osasunát szeretném kiemelni, amely két fordulóval a szezon vége előtt még kilátástalan helyzetben volt: kieső helyen tanyázott, és a Real Madriddal, valamint a Barcelonával kellett összecsapnia. Ám sikerült megnyernie a nagycsapatok számára már tét nélküli meccseket, míg riválisai hibáztak, így az együttest az idény közben átvevő José Antonio Camacho bennmaradt a csapattal. Vadócz ezeken a találkozókon már nem kapott szerepet. A két gólig jutó magyar légiós nem tudott a pamplonai együttes alapemberévé válni, de talán jövőre több szerepet kap a továbbra is élvonalbeli Osasunában.

PRIMERA DIVISIÓN 2008–2009 – SZÁMOK ÉS TÉNYEK

  • Bajnok lett a Barcelona, BL-főtáblás a második Real Madrid és a harmadik Sevilla. BL-selejtezőben indulhat a negyedik Atlético Madrid, az Európa-liga selejtezőjébe kvalifikálta magát az ötödik Villarreal és a hatodik Valencia, valamint a Király-kupa-döntős Bilbao.
  • Búcsúzott az élvonaltól a Betis, a Numancia és a Recreativo Huelva. A feljutásért még folyik a harc a másodosztályban.
  • Magasan a legtöbb gólt lőtte a Barcelona (105) és a legkevesebb találatot is a bajnokcsapat kapta (35).
  • Diego Forlán lett a gólkirály 32 találatával, megelőzve a 30 gólig jutó Samuel Eto’ót, valamint a 28-szor eredményes David Villát.
  • A bajnok Barcelona kapusa, Víctor Valdés védett a leghatékonyabban: 35 mérkőzésen 31-szer vették be a kapuját (0.89 kapott gól meccsenként).
  • Minden, amit a szezonról tudni kell.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik