A Barca címvédése ellen nem hatott a Mou-mágia

KRASZ EMILKRASZ EMIL
Vágólapra másolva!
2011.06.07. 08:53
Címkék
Az élvonalbeli spanyol labdarúgó-bajnokság (Primera División) 2010–2011-es kiírását a Barcelona nyerte meg. Pep Guardiola együttese favoritként védte meg címét és szerezte meg a klub 21. bajnoki aranyérmét. A szezon nagy versenyfutása végül elmaradt, a tavaly nyáron érkező José Mourinho nem tudott csodát tenni a Real Madriddal, a remény a trónfosztásra november 29-ig élt. Nem tovább...

A bajnokságban és a BL-ben sem volt ellenszere a madridiaknak a Barcelona ellen (Fotó: Action Images)
A bajnokságban és a BL-ben sem volt ellenszere a madridiaknak a Barcelona ellen (Fotó: Action Images)
A bajnokságban és a BL-ben sem volt ellenszere a madridiaknak a Barcelona ellen (Fotó: Action Images)
A bajnokságban és a BL-ben sem volt ellenszere a madridiaknak a Barcelona ellen (Fotó: Action Images)
A bajnokságban és a BL-ben sem volt ellenszere a madridiaknak a Barcelona ellen (Fotó: Action Images)

A spanyol aranyérmet hozó dél-afrikai világbajnokságot követően Guardiolára az a nem kis feladat várt, hogy edzőként fizikailag felkészítse és motivációt nyújtson kulcsemberei többségének. A katalánok kicsit nehezen rázódtak vissza a hétköznapokba, a második fordulóban jött korai pofon – a Camp Nouban 2–0-s vereség az újonc Hérculestől – még éppen idejében jött. Onnantól kezdve beindult a gépezet, és sorozatos győzelmekkel a 9. fordulót követően máris ott lihegett Real Madrid nyakán.

CRISTIANO RONALDO 40 GÓLJA (2010–2011-ES SZEZON)

KÜLÖNDÍJAK
TROFEO ALFREDO DI STÉFANO (a legjobb mezőnyjátékos)
1. Lionel Messi (argentin, Barcelona) 34
2. Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid) 23
3. Xavi (Barcelona) 15
4. David Villa (Barcelona) 2
TROFEO PICHICHI (gólkirály)
1. Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid) 41 gól
2. Lionel Messi (argentin, Barcelona) 31
3. Álvaro Negredo (Sevilla) és Sergio Agüero (argentin, Atlético) 20-20
5. David Villa (Barcelona) Giuseppe Rossi (olasz, Villarreal), Fernando Llorente (Athletic Bilbao) 18-18
TROFEO ZAMORA (a legjobb kapus)
1. Víctor Valdés (Barcelona) 16 gól/0.5 meccsenként
2. Iker Casillas (Real Madrid) 32/0.94
3. Daniel Aranzubia (Deportivo) 36/1.13
4. Diego López (Villarreal) 44/1.16
5. Ricardo López (Osasuna) 46/1.21
TROFEO ZARRA (a legeredményesebb spanyol játékos)
1. Álvaro Negredo (Sevilla) 20 gól
2. David Villa (Barcelona) és Fernando Llorente (Athletic Bilbao) 18-18
4. Roberto Soldado (Valencia) 17
5. Pedro Rodríguez (Barcelona) 13
TROFEO MIGUEL MUNOZ (a legjobb edző)
1. José Mourinho (portugál, Real Madrid) 72 pont
2. Pep Guardiola (Barcelona) 66
3. Juan Carlos Garrido (Villarreal) 63
A LEGDRÁGÁBB ÉRKEZŐK
1. David Villa Valencia/Barcelona 40 (millió euró)
2. Ángel di María (argentin) Benfica/Real Madrid 25
3. Javier Mascherano (argentin) Liverpool/Barcelona 22
4. Mesut Özil (német) Werder/Real Madrid 15
5. Sami Khedira (német) VfB Stuttgart/Real Madrid 14

Utóbbiak a nyári szezon talán legnagyobb igazolásaként ezúttal nem elsősorban játékosban gondolkodtak – bár az Ángel di María, Mesut Özil, Sami Khedira trió szerződtetése nem értékelhető melléfogásnak, és valahogy nagy nehezen csak sikerült elkölteni 78 millió eurót –, hanem edzőben. A galaktikusokban gondolkodó klubelnök, Florentino Pérez a kispadra fogott egy igazi húzónevet, az olasz Interrel friss BL-győztes José Mourinho személyében, aki két közönségkedvenc, Guti és Raúl kiebrudalásával indított. A madridi bizakodás egészen a 13. fordulóig tartott, akkor a Camp Nouban a Barcelona 5–0-val valósággal lefutballozta a pályáról az önmagát alulmúló Real Madridot. Az élen megtörtént a váltás, a szezon lefújásáig pedig már nem történt csere. Néhol nőtt, aztán csökkent a különbség a felek között, de a tavaszi visszavágóhoz érve a madridiaknak már győzelmük esetén is kis esélyük maradt a bajnoki címre. Az 1–1-es döntetlennel pedig lényegében el is szállt... Na nem, mintha akkor még a saját kezükben lett volna a sorsuk. A tavaszi négymeccses el clásico-sorozaton jellemzően a bajnoki bírt a legkisebb téttel...

JOSÉ MOURINHO KIBEKKELTE A KUPAGYŐZELMET ÉS A BL-BÚCSÚT

A két gigász ugyanis a spanyol Király-kupa valenciai döntőjében és a BL-elődöntőben is megmérkőzött egymással. Előbbit Cristiano Ronaldo hosszabbításban szerzett góljával a madridiak nyerték meg, ám a rangosabb sorozatnak számító nemzetközi kupában a katalánok mentek tovább, akik aztán meg sem álltak a végső győzelemig. A bajnokságban 102 gólig jutó, lendületes és kiváló támadóinak köszönhetően rendkívül attraktív Real Madridot a tavaszi négy el clásicóra Mourinho majdnem megfojtotta a taktikával. Abban a csapatban, amelyben Cristiano Ronaldo, Gonzalo Higuaín, Özil, Di María vagy éppen Kaká adta a fazont, ott egy Pepe nevű – a klub szimpatizánsai számára is inkább megtűrt, mintsem kedvelt – rettentően indolens játékos állt a madridi hadak élére, és vált központi figurává. Előbb egy személyben ütközte le a katalán tikitaki-gépezetet, majd a BL-elődöntő első, madridi meccsén 0–0-nál kiállíttatta magát a 61. percben.

Ezzel lényegében ki is tárgyaltuk a spanyol élvonal legfontosabb részét. Eldöntendő, bár kevésbé lényeges kérdések már csak ezen túlmenően maradtak. A két nagy és az üldözők közötti távolság a korábbi évekhez képest is nagyságrendileg nőtt meg. A riválisok ellen megszerezhető 108 pontból – az egymás elleni eredményeket nem vettük figyelembe – a Barcelona 16, a Real Madrid 17 pontot veszített mindössze. Előbbi csapat +74-es, utóbbi +69-es gólkülönbséggel zárt. Mögöttük lényegében egy második bajnokság zajlott, a bronzéremért, a nemzetközi kupahelyekért és a kiesés elkerüléséért. A dobogó alsó fokáért a gazdasági okokból erősen megkarcsúsított, kulcsembereitől – többek között a vb-aranyat nyerő David Villa, David Silva, Carlos Marchena triótól – megfosztott, de így is jól összerakott, elég kiegyensúlyozott Valencia és a szomszédvár Villarreal futott egymással versenyt – a 16. fordulótól kezdve már csak ezt a két csapatot találtuk ezekben a pozíciókban –, amelyet előbbi nyert meg.

BARCELONA–REAL MADRID 5–0


Mourinho jött, látott, és nem hazudtolta meg önmagát
Mourinho jött, látott, és nem hazudtolta meg önmagát

HÚSZ ÉV UTÁN LA CORUNA-I KIESÉS

Olyan meghatározó klub, mint az Athletic Bilbao, az Atlético Madrid és a Sevilla közepes félszezon után a hajrára talált magára, és szerzett jogot az Európa-ligában való részvételre, letaszítva onnan a legnagyobb vesztesnek számító Espanyolt, amely féltáv magasságában BL-indulásban is reménykedhetett.

Az újonc Hércules szintén a hajrára fogyott el, más kérdés, hogy az alicantei gárdának újoncként olyan nagy megrázkódtatást a nyári erősítések és a biztató kezdet után sem okozhatott. A másik két tavalyi újonc, a Real Sociedad és a Levante viszont megkapaszkodott. Az Almería ellenben gyakorlatilag csont nélkül pottyant ki, különösebb emlékképet sem hagyva maga után.

A szezon másik nagy vesztesen a Deportivo La Coruna, a közelmúlt egyik meghatározó alakulata, amely még a nemzetközi porondon is letette a névjegyét, 1991 óta szerepelt megszakítás nélkül az első osztályban. Egészen 2011-ig. Közben nyert bajnokságot (2000), spanyol Király-kupát (1995, 2002), spanyol Szuperkupát (1995, 2000, 2002) és Intertotó-kupát (2008), járt a BL-elődöntőben (2004).

REAL MADRID–BARCELONA 1–1

A három kieső helyére egyelőre a Betis és a Rayo Vallecano jelentkezett be, a kiegyenlített mezőnyben nem indulnak különösebb hátránnyal. A még kiadó egyetlen pozícióért másodosztályú rájátszás zajlik, az első körben az Elche–Valladolid, Granada–Celta Vigo párharccal, de jegyezzük meg a Barcelona-tartalék bravúros harmadik helyét.

Messi győzelemre vezette övéit
Messi győzelemre vezette övéit
MAGYARJAINK
Vadócz Krisztián (Osasuna) már a harmadik szezonját húzta le a spanyol élvonalban, az eddigi 20-20 bajnokival szemben ezúttal 31 találkozón kapott lehetőséget.
Pintér Ádám (Zaragoza) első külföldön töltött idénye nem volt sétagalopp, az MTK-tól érkező játékos kilenc bajnokin lépett pályára, és csak egyszer volt kezdő. A spanyolországi magyar légiósokról itt olvashat részletesen!

Visszatérve az élvonalra: a Málaga már az előző idényben is kardélen táncolt, ezúttal a hajrá előtt tudott gyorsítani, a Pintér Ádámot foglalkoztató Zaragozának viszont csak az utolsó fordulóban sikerült elkerülnie a kiesést. Vadócz Krisztián klubja, az Osasuna sem lehetett túl nyugodt ebből a szempontból, az alsóházra jellemző többugrásos gyors cserét a szezon zárása előtt oldották meg. A nyolcadik Espanyol és a 17., még pont bentmaradó Mallorca között mindössze öt pont volt a differencia. Előbbiről ugye már ejtettünk szót, mégpedig a BL-kvóta kapcsán. Ebből kiindulva színvonalasnak is nevezhetjük a Primera Divisiónt, amelyből viszont kimagaslik a két állócsillag. Nagy fordulatokra ezt követően sem számíthatunk.

VALENCIA–REAL MADRID 3–6

Az idényben mindössze hét csapatnál váltottak edzőt – igaz, az Almeríánál kétszer is –, a legkorábban, az ötödik fordulóban Antino Álvareznek (Sevilla) kellett mennie, a legtovább Esteban Vigo (Hércules) húzta, őt a 29. fordulóban állították fel. Érdekesség, a liga mindkét, magyar légióst foglalkoztató együttesénél váltottak trénert, ami bizonyítja, nem volt kifejezetten kiegyensúlyozott a szezonjuk.

CRISTIANO RONALDO REKORDOT ÉRŐ ŐRÜLT GÓLTERMÉSÉTŐL A BARCELONAI MVP MENNYBE MENETELÉIG

Az egyéni teljesítményeket értékelve az élre kívánkozik Cristiano Ronaldo 40 (a Marca szerint 41) gólos termése, amellyel kettővel megdöntötte a vonatkozó statisztika spanyol rekordját, egyben saját maga számára piszok magasra emelte az eddig sem alacsonyan lévő lécet.

Cristiano Ronaldo (7) a gólkirályi címmel vigasztalódott
Cristiano Ronaldo (7) a gólkirályi címmel vigasztalódott

A Real Madrid portugál szélsője az aranylabdát a télen ismét kiérdemlő Lionel Messit előzte meg – a hajrában négy meccsen szerzett tizenegy találatot, amikor már a különösebb téttel nem bíró összecsapásokon a társak is rendesen „aládolgoztak" –, a Barcelona 31 találatig jutó argentin klasszisa egy ideig szomorkodott, hogy a BL-döntőre készülve a hajrában Guardiola kicsit jegelte, de aztán a Wembleyben a BL-serleggel vigasztalódott.

EMBERBŐL VAN I.
José Mourinho, amint azt sejteni lehetett, a Realnál is alaposan felkavarta az állóvizet, ami speciel Madridban mindig folyik. Ütközött játékos miatt a spanyol sajtóval (Pedro León kevés játéklehetőségéről kérdezték a sajtósok), az általános igazgatóval (borítékolható volt, hogy Jorge Valdanóval összekülönbözik, miután a tréner forró drótot kért a klubelnökhöz, kihagyva felettesét), a klubelnökkel (miután a téli átigazolás időszakban sajnálta a pénzt egy minőségi centerre), szurkolóival (nem drukkolnak kellő intenzitással), majd legvégül a BL-búcsú kapcsán össztüzet zúdított a Barcelonára, Pep Guardiolára, az UEFA-ra és az UNICEF-re is. Gyakorlatilag senkit sem hagyott ki a sorból...

A gólszerzést tekintve a bajnokság a barcelonai MVP-től volt visszhangos. Messi 31 találata mellett a nyáron, friss világbajnoki címmel szerződtetett David Villa 18-cal hármas holtversenyben az ötödik helyen végzett, Pedro Rodríguez pedig 13-ig jutott, és lett szintén hármas holtversenyben a 11.

Messi góljai mellett az előkészítésben is jeleskedett, ebben a mutatóban 19-ig jutott, eggyel megelőzve az összesített gólpasszlistán – bajnokság, BL, spanyol Király-kupa – legjobb európainak bizonyulóMesut Özilt, aki egy év alatt nemcsak igazolta kivételes képességeit, hanem gyorsan és remekül beilleszkedett a Real Madridba.

A szezonban Sergio Agüero (Atlético Madrid), Fernando Llorente (Athletic Bilbao) és Giuseppe Rossi (Villarreal) gólerős játékkal bizonyította, a mostani csapatában kitűzött céloknál magasabb terheket is képes elbírni. Ők erősen kinőtték mostani lehetőségeiket, más kérdés, az anyagiak mennyire szabnak gátat előrelépésüknek és fejlődésüknek. A szezon legsportszerűbb csapata a Barcelona lett, a Real Madrid viszont a középmezőnyben végzett.

REAL MADRID–ALMERÍA 8–1

EMBERBŐL VAN II.
Éric Abidalnál, a Barcelona francia hátvédjénél március közepén májdaganatot diagnosztizáltak, amelyet gyorsan meg is műtöttek. Társain kívül a spanyol élvonal és fél Európa támogatásáról biztosította. A légiós két hónap múlva visszatért a pályára, a BL-döntőben jelképesen a csapatkapitányi karszalagot is megkapta, így ő emelhette magasba a trófeát elsőként.

Még egy apró fricska... És még kettő: Víctor Valdésé lett a legjobb kapusnak járó Zamora-díj (16 kapott gól, meccsenként 0.5), második helyre szorítva a Real Madrid és a spanyol válogatott egyesét, Iker Casillast. Messi meg begyűjtötte – sorozatban harmadszor – a legjobb mezőnyjátékosnak járó Di Stéfano-trófeát, Cristiano Ronaldo előtt...

Érdekesség, a Manchester United által Edwin van der Sar pótlására kinézett David de Gea csupán a hatodik lett a kapusok rangsorában, ettől eltekintve még mindig Iker Casillas első számú utódjának tekintendő hazája válogatottjában, no nem a közeljövőben...

Barcelonai waka-waka, Shakirával és rendhagyó tánckarral
Barcelonai waka-waka, Shakirával és rendhagyó tánckarral
A PRIMERA DIVISIÓN 2010–2011-ES IDÉNYE SZÁMOKBAN
Mérkőzés380
Összes gól1042 (2.74 meccsenként)
A legnagyobb különbségű hazai győzelemReal Madrid–Málaga 7–0 (2011. március 3.)
Real Madrid–Almería 8–1 (2011. május 21.)
A legnagyobb különbségű idegenbeli győzelemAlmería–Barcelona 0–8 (2010. november 20.)
A legtöbb gólt hozó mérkőzésValencia–Real Madrid 3–6 (2011. április 23.)
Real Madrid–Almería 8–1 (2011. május 21.)
Leghosszabb győzelmi sorozat16 mérkőzés (Barcelona)
Leghosszabb veretlenségi sorozat31 mérkőzés (Barcelona)
Leghosszabb nyeretlenségi sorozat11 mérkőzés (Sporting Gijón)
Leghosszabb vereségsorozat7 mérkőzés (Almería)
Legmagasabb nézőszám98 000 (Barcelona–Real Madrid)
Legalacsonyabb nézőszám5000 (Almería–Villarreal, Almería–Mallorca)
Átlagnézőszám29 099
A szezon első góljaFernando Llorente (Athletic Bilbao) az Hércules ellen 2010. augusztus 28-án, a 46. percben (45:54 p)
A szezon első érvényesített büntetőjeRubén Suárez (Levante) a Sevilla ellen 2010. augusztus 28-án, a 9. percben (8:57 p)
A szezon leggyorsabb góljaDavid Barral (Sporting Gijón) az Hércules ellen 2011. január 15-én, az első percben (23 mp)
A szezon legkésőbb született góljaRoberto Soldado (Valencia) a Deportivo La Coruna ellen, 2011. május 21-én a 96. percben (95:17 p)
Legtöbb gól egy játékostól egy meccsen4 – Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid) a Racing Santander és a Sevilla ellen, Roberto Soldado (Valencia) a Getafe ellen
Mesterhármasok14 – 6: Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid), 2: Lionel Messi (argentin, Barcelona), 1-1: Luís Fabiano (brazil, Sevilla), Roberto Soldado (Valencia), Diego Costa (brazil, Atlético Madrid), Gonzalo Higuaín (argentin, Real Madrid), Emmanuel Adebayor (togói, Real Madrid), Sergio Agüero (argentin, Atlético Madrid)
A leggyorsabb mesterhármasRoberto Soldado (Valencia) a Getafe ellen 19:51 perc alatt
A BAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE
1. Barcelona38306295–21+7496
2. Real Madrid382954102–33+6992
3. Valencia38218964–44+2071
4. Villarreal381881254–44+1062
5. Sevilla381771462–61+158
6. Athletic Bilbao381841659–55+458
7. Atlético Madrid381771462–53+958
8. Espanyol381541946–55–949
9. Osasuna381381745–46–147
10. Sporting Gijón3811141335–42–747
11. Málaga381371854–68–1446
12. Santander3812101641–56–1546
13. Zaragoza381291740–53–1345
14. Real Sociedad381432149–66–1745
15. Levante381291741–52–1145
16. Getafe381281849–60–1144
17. Mallorca381281841–56–1544
18. Deportivo3810131531–47–1643
19. Hércules38982136–60–2435
20. Almería386122036–70–3430
HAZAI TABELLA
1. Barcelona19162146–10+3650
2. Real Madrid19161261–12+4949
3. Villarreal19133333–14+1942
4. Athletic Bilbao19121632–20+1237
5. Osasuna19106328–14+1436
6. Valencia19105434–21+1335
7. Espanyol19112633–22+1135
8. Real Sociedad19112627–21+635
9. Sevilla19104535–27+834
10. Atlético Madrid19103635–20+1533
11. Sporting Gijón1996423–16+733
12. Mallorca1994625–19+631
13. Levante1994625–20+531
14. Getafe1993733–26+730
15. Santander1986525–21+430
16. Deportivo1986522–19+330
17. Zaragoza1993726–27–130
18. Hércules1975727–270 26
19. Málaga1973929–290 24
20. Almería19310623–35–1219
IDEGENBELI TABELLA
1. Barcelona19144149–11+3846
2. Real Madrid19134241–21+2043
3. Valencia19113530–23+736
4. Atlético Madrid1974827–33–625
5. Sevilla1973927–34–724
6. Málaga1964925–39–1422
7. Athletic Bilbao19631027–35–821
8. Villarreal1955921–30–920
9. Santander19441116–35–1916
10. Zaragoza19361014–26–1215
11. Sporting Gijón1928912–26–1414
12. Levante19351116–32–1614
13. Getafe19351116–34–1814
14. Espanyol19421313–33–2014
15. Deportivo1927109–28–1913
16. Mallorca19341216–37–2113
17. Osasuna19321417–32–1511
18. Almería19321413–35–2211
19. Real Sociedad19311522–45–2310
20. Hércules1923149–33–249
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik