Lionel Messi szerződése másfél év múlva, 2018. június 30-án lejár az FC Barcelonánál. Nem sok idő. A szerződéssel kapcsolatos kommunikáció igencsak „forró téma”, és folyamatos munkát ad a katalán klub vezetőségének.
Egy alkalmazottat – Pere Gratacóst – leváltottak pozíciójából egy rosszul időzített és a vezetőség szerint rossz szóhasználatú nyilatkozat miatt. A héten botrányt kavart egy Messivel „készített”, de hamisnak bizonyult és visszavont interjú, aláírt új szerződés nincs, sőt, a barcelonai Sport és a madridi Marca értesülései szerint a klubvezetés egyelőre nem kezd szerződéshosszabbítási tárgyalásokba az ötszörös aranylabdás argentin csillaggal. Igaz, a Sport szerint biztos, hogy lesz megegyezés, ezért oly kényelmes mindenki, míg a Marca szerint egyelőre nincs is konkrét hosszabbítási terv. A háttérben köröz a Manchester City, de azért ne kiáltsunk még Messi–Guardiola reuniont. Egy aknákkal teli kommunikációs helyzet mindenesetre kialakult.
MIÉRT FONTOS MÁR MOST MESSI SZERZŐDÉSE?
Szerződéses szempontból még semmi fenyegető nincs a kialakult helyzetben, ez a pont csak akkor következik el, amikor egy futballista kontraktusa utolsó fél évébe kerül. Ekkor már nagy esély van általában az eladásra, mivel a Bosman-szabály segítségével a játékos szabadon tárgyalhat kérőivel, majd állhat tovább nyáron. Ez azért még messze van. Más kérdés, hogy Lionel Messi szintjén már annak is van üzenetértéke, ha nincs hír szerződéshosszabbításról.
A hasonló, klubéletet meghatározó sztárok esetében a csapatok arra törekednek, hogy minél korábban elkötelezze magát a játékos – egy korai szerződéshosszabbítás szándéknyilatkozat, gesztus a szurkolóknak és jelzés a futballista iránt esetleg érdeklődő más csapatoknak is. Cristiano Ronaldo szerződése ugyanúgy 2018 nyarán járt volna le, mint Messié, a portugál végül november 6-án új, ötéves kontraktust írt alá a Real Madriddal, ezzel nyomatékosította, a spanyol fővárosban akar maradni, akár karrierje végéig.
Lionel Messi hasonló szituációban van, mint Ronaldo. Június 24-én tölti be a harmincat, tehát a mostani lehet az utolsó (bár inkább utolsó előtti) nagy szerződés, amelyet abszolút csúcson levő játékosként ír alá. A „fakulásnak” még nem mutatja jeleit, de 30 éven fölüli futballistáknak érthető módon ritkán kínálnak hosszú távú szerződéseket, a 32 felé közelítő Ronaldónak is „vívnia” kellett az ötéves megállapodásért.
Szintén ez lehet az utolsó nagy lehetőség arra, hogy a Barcelonához ezer szállal kötődő, klubszimbólummá és a csapat arcává vált Messi még pályafutása delelőjén váltson, és gigaszerződést kapjon egy másik csapatnál. Kérdés, erre van-e akarat – kérőkről mindig jöttek hírek, Messi azonban mindig hűséges maradt. A professzionális kalandvágy és kíváncsiság sarkallhatja leginkább arra, hogy kifelé nézelődjön – több pénzt kaphat ugyan, de magasabb szintre aligha kerülhet, leginkább egy új közeg megismerése és saját maga próbára tevése motiválhatná egy klubcserére.
MIT NYILATKOZTAK A BARCELONA VEZETŐI?
A Messi szerződéshosszabbításával kapcsolatos nyilatkozatok sorát Oscar Grau ügyvezető kezdte, aki kijelentette, a La Ligában alkalmazott fizetési plafon miatt a Barcelonának „ésszerűen kell eljárnia.” A spanyol élvonalban a klubok legfeljebb büdzséjük 70 százalékát költhetik bérekre – a Barcelonáé a liga legmagasabb átlagos bérköltsége, Messi mellett pedig Luis Suárez és Neymar is hatalmas fizetést húz.
„A Barcelonának hideg fejjel és józan ésszel kell elemeznie ezt a szituációt. A Barca nem költhet költségvetése 70 százalékánál többet bérekre, és biztosítanunk kell, hogy a számok rendben lesznek. A legjobb játékosokat akarjuk a klubnál, de priorizálnunk is kell. A klub meg akarja tartani a világ legjobb játékosát. Meg szeretném nyugtatni az aggódó klubtagokat és szurkolókat, ám a józan ész szabályai szerint kell eljárnunk” – közölte Grau.
A nyilatkozat nem szült jó vért. A Barcelona sztárjai közül Luis Suárez csak annyit reagált Grau szavaira, Messivel egy teendő van: nem józan ésszel gondolkodni, hanem elé tenni egy új szerződést, hogy szignálja azt.
A következő tisztségviselő, aki „elnyilatkozta magát” a szervezeti kapcsolatokért felelős igazgató, Pere Gratacós volt. Ártatlannak tűnő kommentje: „Leo a csapat egyik legfontosabb láncszeme. De Neymar, Suárez, Piqué és Iniesta nélkül nem lenne ennyire jó játékos. Viszont tény, ő a legjobb.”
A Barcelona ezt követően villámgyorsan elmozdította pozíciójából Gratacóst, arra hivatkozva, hogy olyan magánvéleményt nyilvánított ki, amely nem egyezett meg a klub álláspontjával. Az egykor a Barcelona B-t irányító (így az ifjú Messit is edző, az argentint Frank Rijkaardnak beajánló) Gratacós a La Masia 360 projekt gazdájaként a klub alkalmazásában marad – de az, hogy egy ilyen, vállalhatónak is minősíthető kijelentés után repült posztjáról, két dologra utalhat. Vagy tényleg nagyon érzékeny a klub arra, ki és mit kommunikál Messivel kapcsolatban, vagy ürügy kellett Gratacós eltávolítására, és ez pont kapóra jött.
A kommunikációs bakik alighanem alapos fejfájást okoztak Josep Maria Bartomeu elnöknek, aki a Barcelona–Las Palmas mérkőzés előtt a TV3 stúdiójában kijelentette: „Messi szerződésének meghosszabbítása elengedhetetlen a klub számára. Megbeszéléseket folytattam Messi családjával és embereivel annak érdekében, hogy itt folytassa. Ha lesz hír, tudatom.”
Az elnök közölte, a Barcelona mindent megtesz az új szerződés összehozása érdekében, happy endnek kell lennie a tárgyalások végén. A klubnál nincs idegesség, csak nyugalom és munkájukat felelősen ellátó emberek – ez mondjuk a kommunikációból nem feltétlenül tűnik így...
Ezek után nyilván nem tett volna rosszat egy kis nyugalom, de jött a Coach brit online magazin interjúja. Illetve „interjúja.” Ebben Messi szájába a következő szavakat adták.
„Mindig is mondtam, hogy a Barcelona adott nekem mindent, és addig leszek itt, amíg csak akarják.”
A probléma ezzel „mindössze” annyi volt, hogy a Coachnak vissza kellett vonnia az anyagot, lévén annak autentikussága megkérdőjeleződött. Olyannyira, hogy az uruguayi újságíró, Diego Jokas – akinek a neve alatt az anyag megjelent – jelezte, ő bizony nem készített interjút Messivel.
A Barcelona és Messi édesapja is kijelentette: a megjelent cikk kamu, az argentin világklasszis nem adott interjút a Coachnak. Messi menedzsmentje hivatalos közleményben tudatta ugyanezt. Jonas a Twitteren tudatta, nem hogy nem készített ilyen interjút, de soha nem is dolgozott a Coach magazinnak, mi több, az Usain Bolttal és Cristiano Ronaldóval az ő neve alatt megjelentetett anyag sem az ő munkája.
Kellemetlen közjátékból és PR-balesetből ez bőven elég a hétre, nézzük, mit mond a Barcelonához jól „bekötött” katalán Sport a hosszabbítási mizériáról. A barcelonai lap biztos abban, hogy Messi meg fogja hosszabbítani szerződését, vélhetően 2022-ig szóló új megállapodást kínál neki a klub, megemelt fizetéssel – adózás előtt évi 50 millió eurót is elérhet az argentin bére.
Hivatalos egyeztetések még nem voltak (ugyanerről írt a madridi Marca is – vicces módon a két újság egymásnak teljesen ellentmondó messis címlapsztorival jelent meg), mivel a Barcelona az MSN trióból előbb Neymar, aztán Suárez hosszabbításával foglalkozott. A klub meg van győződve arról, hogy Messi körül hiába „keringenek” más klubok – mint a kimeríthetetlen kincsesládával és Pep Guardiolával „felfegyverkezett” Manchester City –, az argentin marad. Messi eddig minden csábításra egyértelmű nemmel felelt – élvezi a játékot Barcelonában, és nem gondolja, hogy máshol jobb helyen lenne. Így aztán mindenki nyugodt, és biztos abban is, hogy megegyezik a két fél a közeljövőben – mindenesetre a tárgyalásokkal nem sietnek.
A Sport szerint annyira különleges jelentőségű Messi hosszabbítása, hogy a végső tárgyalást négyszemközt folytatja Bartomeu klubelnök az argentin csillaggal. A klubelnöknek márpedig különösen presztízskérdés lesz a megegyezés tető alá hozása: ha az argentin elmegy, Bartomeunak örökre „az ember, aki elengedte Messit” lesz a ragadványneve.
Addig azért lesz megoldandó kérdés bőven. A klub részéről: milyen konstrukcióban tudják a fizetési plafon alá beszorítani Messi megemelt járandóságát? Kell-e ehhez játékosokat eladni, vagy sikerül más módon növelni a költségvetést? Messi részéről pedig: ragaszkodik-e a Barcelonához, „egyklubos” játékosnak kötelezi el magát, vagy vállal-e új kihívást, más országban?
Az első válaszok minden bizonnyal hónapokon belül megérkeznek.