„Senki sem várhatja el tőlünk, hogy megnyerjük a Bajnokok Ligáját” – mondta a Barcelonát szerda estig irányító Ronald Koeman a múlt héten, a Dinamo Kijev elleni 1–0-s győzelem előtt. Néhány éve elképzelhetetlen lett volna, hogy a katalán klub vezetőedzője ilyet nyilatkozzon, csakhogy a csapat meggyengült, és valójában egyik fronton sem számít esélyesnek, mást ne említsünk, az idény összes fontos mérkőzését elveszítette eddig. A Bajnokok Ligájában a Bayern Münchentől és a Benficától egyaránt 3–0-ra, a La Ligában az Atlético Madridtól 2–0-ra, a Real Madridtól pedig 2–1-re kapott ki. Persze a hanyatlásnak már korábban is voltak jelei, elég a Bayern München elleni, tavaly augusztusban 8–2-re elveszített BL-negyeddöntőt említeni, holott azon a meccsen még Lionel Messi és Luis Suárez is a csapat tagja volt. Talán akkor bizonyosodott be végleg, hogy a Barcelona jócskán leszakadt az európai topcsapatoktól, jóllehet ez a folyamat valójában már régebben elkezdődött.
ROSSZ ÁTIGAZOLÁSOK
Ebből a szempontból kulcsfontosságú volt Neymar 2017-es távozása. Akkoriban senki sem számított arra, hogy a brazil csatár elhagyja az akkor még csúcsközelben lévő Barcelonát, ám a PSG kifizette érte a 222 millió eurós kivásárlási árát, ami azóta is rekord a futballpiacon. A Barcelona pedig nem tehetett semmit azon kívül, hogy a többi európai topklubhoz hasonlóan próbált tanulni az esetből. Ma már a legtöbb ígéretes labdarúgó kivásárlási ára több százmillió euró, Ansu Fatié és Pedrié történetesen egymilliárd euró, ami nyilvánvalóan abszurd.
Az ATM és a Real után a Rayo – újabb madridi csapattól kapott ki a Barca! |
Gránátvörös-fék – Bodnár Zalán jegyzete |
Ugyanakkor fontos megemlíteni, Neymar távozása nem járt volna automatikusan a csapat fokozatos meggyengülésével. Átgondolt, racionális átigazolási politikával, hosszú távra tervezve még erősebbé is lehetett volna tenni a keretet, ám nem ez történt. A klubvezérkar rengeteg pénzt költött olyan futballistákra, akik közül sokan már ott sincsenek, de a többiekre is igaz, hogy nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Ilyen persze minden klubnál előfordul, ám ebben az esetben túl sok volt a balul elsült igazolás. A Barcelona még 2017 nyarán 135 millió euróért szerződtette Ousmane Dembélét, negyvenmillióért Paulinhót, 35.7 millióért pedig Nélson Semedót, majd a télen újabb 135 milliót adott Philippe Coutin-hóért. Bár Coutinho és Dembélé még mindig a csapat tagja, egyelőre egyikük sem tudott húzóemberré válni, sőt, előbbi alapemberré sem. Az is árulkodó, hogy Josep Bartomeu exelnök tíz legdrágább igazolása közül csak Frenkie de Jong tudott megragadni a kezdőcsapatban. Ezen a listán Coutinho és Dembélé mellett ott van még Antoine Griezmann (120 millió euróért igazolták), Miralem Pjanic (60 millió), Malcom (41 millió), Arthur (31 millió), Paulinho, Semedo és a még 2016-ban igazolt André Gomes (35 millió).
De nem csak az a probléma, hogy az új igazolások nem váltak be. Legalább ekkora gond, hogy a 2015-ben BL-t nyerő korábbi kulcsemberek (Javier Mascherano, Andrés Iniesta, Ivan Rakitic) kiöregedtek vagy távoztak. Elméletileg még az MSN-ként emlegetett trió is együtt lehetne, ám Neymar után Luis Suárezt méltatlan körülmények között elküldték (és utána bajnok lett az Atléticóval...), az idén nyáron pedig Lionel Messi is a PSG-hez igazolt. Az uruguayi csatár azóta is felemlegeti, hogy Ronald Koeman kicsinyes, gyáva módon közölte vele, hogy nem számít rá. Ráadásul élő szerződése ellenére ingyen engedte el a Barcelona.
A JÁRVÁNY TETÉZTE A BAJT
A járványhelyzet miatt kialakuló gazdasági visszaesés szinte az egész európai futballban éreztette hatását, elég csak a Real Madridot említeni, amely a 2020–2021-es idényben egyetlen eurót sem költött igazolásra, s az idén nyáron sem szórta a pénzt, egyetlen sztárigazolás sem érkezett. Sok klubnál hasonló a helyzet, ám a Barcelonát az átlagosnál sokkal rosszabbul érintette a pandémia. Nehéz megmondani, ha nincs, gazdaságilag mennyire lenne most nehéz helyzetben, de az biztos, hogy nem lenne ekkora a baj. A klub adóssága meghaladja az egymilliárd eurót, a játékosok fizetését jelentősen csökkentették, Messinek is a pénzügyi anomáliák miatt kellett távoznia, továbbá ezért nincs esély jelenleg arra, hogy igazán nagy futballistát szerződtessen a Barcelona.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, a borzalmas üzleti modellnek is nagy szerepe van a hanyatlásban. A 2018–2019-es idény után 990 millió euró volt a klub teljes bevétele, ám a Covid-helyzet után a Barcelona is veszteséggel zárt, miközben a költségek nem csökkentek, és a futballisták többsége még a topligák szintjén is kiemelkedőn keresett. És ehhez még hozzájön a stadionfelújítást is magában foglaló Espai Barca projektre felvett hitel.
„A problémát a Covid okozta, de nem annyira súlyos a helyzet, amilyennek megpróbálják beállítani – nyilatkozta nemrégiben a Mundo Deportivónak a tavaly októberben lemondó elnök, Josep Bartomeu. – A baj kétezerhúsz márciusában kezdődött, amikor egyik napról a másikra rohamosan csökkentek a bevételek, és a játékosok fizetésének rendezésére sem volt elég fedezet. A lezárások után nem volt jegyértékesítés, bérleteladás, bezártak a boltok és a múzeum. A bevételeink negyven százalékát elveszítettük. Kétezerhúsz márciusa és kétezerhuszonegy júniusa között csaknem ötszázmillió euró bevételkiesésünk volt. Számításaink szerint a járványhelyzet nélkül csak ötvenmilliót buktunk volna. Sokan kritizálták a magas béreket, de a járványhelyzetig ez fenntartható volt. Több volt a bevételünk, ennek megfelelően a játékosok többet is kereshettek.”
A gazdasági összeomlás értelemszerűen a játékoskereten is érezteti hatását, sőt a szurkolóknak itt mutatkozik meg leginkább, mekkora a baj. Beszédes a Marca nemrégiben megjelent cikke, amely arról szól, hogy a Covid előtti el Clásicóhoz képest a múlt hét végén felálló kezdőcsapat százmillió euróval kevesebbet ért. Igaz, a visszafogott költekezésnek hosszú távon lehet előnye is: a klub ismét teret ad a tehetséges fiataloknak, és tudatos, türelmes építkezéssel megpróbál visszakapaszkodni az elitbe.
Az egységes spanyol élvonal 1929-es rajtja óta már a 91. kiírást játsszák a csapatok. A Barcelona rögvest bajnoki címmel nyitott, s azóta még 25-ször hódította el a trófeát, további 39 alkalommal zárt a dobogón (26 ezüst, 13 bronz), azaz az idények több mint 70 százalékában az első háromban volt. Ám ez nem jelenti azt, hogy ne lettek volna a klub történetében mély hullámvölgyek. Az alapító Joan Gamper halála után (és kicsivel már előtte is) a politika szólt közbe, a spanyol polgárháború idején a klub a megszűnés szélére sodródott, elnökét meggyilkolták, 1938-ban bombatámadás érte a székházát, támogatói köre néhány ezer főre apadt, a játékosok jó része pedig külföldre menekült, míg 1940-ben kevés híján kiesett az élvonalból. A hatvanas években, a Kubala László nevével fémjelzett korszak után újabb visszaesés következett: a Barcelona 14 éven át nem tudott a csúcsra jutni a bajnokságban. Igaz, három kupagyőzelem ekkor is kompenzálta a relatív eredménytelenséget. A következő évtized az újjászületés, a katalán és a holland futballiskola fúziójának jegyében telt Rinus Michels (jobbra) vezetésével, aki 1974-ben újabb bajnoki aranyhoz segítette a csapatot, nem mellékesen Barcelonába csábította a játékosként, edzőként, majd tanácsadóként a következő ötven év gondolkodásmódját meghatározó Johan Cruyffot (középen.) A sztárigazolások mellett a sokáig hiányzó szisztematikus rendszert, a korábbi katalán-holland futballfúzió beteljesedését Johan Cruyff 1988-as visszatérése hozta el. Az újabb KEK-trófeát követően sorozatban négy bajnoki címmel (1990–1994), valamint a Ronald Koeman góljával 1992-ben megnyert BEK-döntővel járatta csúcsra edzőként a csapatot. Bár akadtak visszaesések – Cruyff 1996-os távozása is méltatlanra sikeredett –, a lendület egészen a centenáriumi idényt követő 1999–2000-es évadig kitartott. A spanyol polgárháború, a hatvanas évek, majd a hetvenes évek második felének viszonylagos eredménytelensége után újabb három, dobogó nélküli idény (4., 4., 6. hely) következett a La Ligában, mielőtt Frank Rijkaard (balra) letette a 2006-ban újra BL-t nyerő csapat alapjait. Érdemes megjegyezni, a 2000-es évek elejének krízise ugyanúgy elnöki válsággal párosult – Josep Lluís Núnez 22 éves regnálása ért véget –, mint a jelenlegi. A kilábalást pedig egy eleinte bukdácsoló holland edző melletti kiállás hozta el... A történelem ezen a szinten már biztosan nem ismétli önmagát. |
A MEGFELELŐ EDZŐ HIÁNYA
Luis Suárez fogalmazta meg: az az egyik legnagyobb baj a jelenlegi Barcelonával, hogy nincs hiteles vezére a pályán. Ebben van igazság, és fontos hozzátenni, hogy a klub évek óta nem találja a megfelelő vezetőedzőt a kispadra.
Luis Enrique 2017 márciusában távozott kétszeres bajnokként, BL-győztesként. Bár őt is rengeteg kritika érte, utólag kijelenthető, azóta senki sem tudott karakteres, meghatározó edzővé válni a klubnál. Igaz, az őt követő Ernesto Valverde sem végzett rossz munkát, nyert egymás után két bajnoki címet, volt 23 és 29 mérkőzést számláló veretlenségi sorozata, és három év után BL-elődöntőbe vezette a Barcelonát. Ám vele sem voltak maradéktalanul elégedettek, mert a nemzetközi porondon ő sem tudott bizonyítani, és a nevéhez fűződik a Roma és a Liverpool elleni kínos BL-kiesés is.
Őt követte 2020 januárjában Quique Setién, aki csak augusztusig maradt, és egyetlen trófeát sem nyert. Az ő kinevezése elhibázott döntés volt, és az is érthető, hogy három nappal a Bayern München elleni 2–8 után bejelentette lemondását.
Az utána érkező Ronald Koeman rengeteg kritikát kapott, sokan őt hibáztatták a gyenge szereplésért, holott a probléma jóval összetettebb. Neki sem lehetett könnyű jelentősen meggyengült kerettel dolgozni, miközben a szurkolók elvárásai még mindig nagyok. Az is tény, hogy neki köszönhető több tehetséges fiatal beépítése a csapatba, noha ez részben kényszerűségből történt.
Viszont ő mondta, hogy nincs szüksége Luis Suárezre, majd a jelenlegi idényben arra panaszkodott, hogy gyors és minőségi támadók nélkül nem lehet eredményes futballt játszani. Emellett képtelen volt megtalálni a kerethez legjobban illő taktikát (erről részletesen alább – a szerk.), csapata legtöbbször látszólag elképzelés nélkül játszott. A gyenge, szervezetlen védekezés mellett vérszegény volt a támadójáték is. Sokan egyébként azt vallják, még ebből a meggyengült keretből is sokkal többet ki lehetne hozni. A holland menesztésének lehetősége hetek óta téma volt, végül a Vallecano elleni szerda esti vereség hozta el a búcsút. Sokak szerint elsősorban azért maradhatott eddig is, mert a vezetőség nem talált olyan szakembert, akivel hosszú távon tervezhetne, és aki el is vállalná a feladatot (az szinte biztos, hogy Xavi egyszer a Barcelona edzője lesz).
A Barca mélyre jutott... Ne legyenek kétségeink, innen is talpra áll, a kérdés az, meddig tart ez a folyamat.
1. Real Madrid | 10 | 6 | 3 | 1 | 24–11 | +13 | 21 |
2. Sevilla | 10 | 6 | 3 | 1 | 17–7 | +10 | 21 |
3. Betis | 11 | 6 | 3 | 2 | 19–12 | +7 | 21 |
4. Real Sociedad | 10 | 6 | 3 | 1 | 14–9 | +5 | 21 |
5. Rayo Vallecano | 11 | 6 | 1 | 4 | 18–12 | +6 | 19 |
6. Osasuna | 11 | 5 | 4 | 2 | 14–13 | +1 | 19 |
7. Atlético Madrid | 9 | 5 | 3 | 1 | 13–8 | +5 | 18 |
8. Athletic Bilbao | 10 | 4 | 5 | 1 | 10–6 | +4 | 17 |
9. Barcelona | 10 | 4 | 3 | 3 | 15–11 | +4 | 15 |
10. Espanyol | 11 | 3 | 5 | 3 | 11–11 | 0 | 14 |
11. Valencia | 11 | 3 | 4 | 4 | 16–17 | –1 | 13 |
12. Mallorca | 11 | 3 | 4 | 4 | 10–16 | –6 | 13 |
13. Villarreal | 10 | 2 | 6 | 2 | 13–10 | +3 | 12 |
14. Celta Vigo | 10 | 3 | 1 | 6 | 10–12 | –2 | 10 |
15. Elche | 11 | 2 | 4 | 5 | 8–13 | –5 | 10 |
16. Alavés | 10 | 3 | – | 7 | 5–13 | –8 | 9 |
17. Cádiz | 11 | 1 | 5 | 5 | 10–18 | –8 | 8 |
18. Granada | 9 | 1 | 4 | 4 | 7–13 | –6 | 7 |
19. Levante | 10 | – | 5 | 5 | 9–18 | –9 | 5 |
20. Getafe | 10 | – | 2 | 8 | 3–16 | –13 | 2 |