Amióta a klub történetének legjobb saját nevelésű játékosa, Lionel Messi bemutatkozott, szinte évről évre előkerül valaki, aki a Barcelona akadémiáján, a La Masián pallérozódva jut el a felnőttcsapatig, s rögtön kikiáltják hatalmas ígéretnek, majd nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Legutóbb a még mindig csak 20 éves Ansu Fati feltűnése hozott izgalomba mindenkit, s bár ő még mindig a klub játékosa (kölcsönben van), már másról zengenek ódákat a szurkolók: a 16 esztendős Lamine Yamalról. Hogy belőle valódi szupersztár válik-e vagy a túlzó elvárások, netán a sérülések derékbe törik a karrierjét, a jövő zenéje, most viszont egymás után írja át a rekordokat, s a teljesítménye több mint ígéretes.
A katalán klub rajongói jó ideje tudják, ki az a Lamine Yamal, mert az egyesület utánpótlásában régóta sztárnak számít, a nagyközönség viszont csak áprilisban ismerte meg, amikor hét percre beállt csereként a Real Betis elleni (4–0-ra megnyert) bajnokin, s mindössze 15 évesen a spanyol élvonal történetének legfiatalabb pályára lépő játékosa lett. Yamal abban az időszakban négy egymást követő fordulóban került be a Barcelona keretébe, főleg az együttest megtizedelő sérülések miatt, de az, hogy Xavi pályára is küldte, már jelezte, nem akárkiről van szó. Nyáron aztán jött az U17-es Európa-bajnokság, amelyen bár a spanyolok nem jutottak el a döntőig, Yamal 4 találattal társgólkirály lett. A Spanyolországban született, de egyenlítői-guineai és marokkói felmenőkkel is büszkélkedő La Masia-nevelés nyáron már végig a felnőttcsapattal tréningezett, s nem volt kérdéses, hogy a 2023–2024-es idény nagy részét Xaviékkal tölti...
1. Lamine Yamal (Barcelona) – 16 éves | 25 millió euró |
1. Endrick (Palmeiras/Real Madrid) – 17 éves | 25 millió |
3. Warren Zaire-Emery (Paris SG) – 17 éves | 20 millió |
4. Leny Yoro (Lille) – 17 éves | 10 millió |
4. Ben Doak (Liverpool) – 17 éves | 10 millió |
MÁR MOST FONTOS LÁNCSZEM
De jóval több lehetőséget kap, mint arra számítani lehetett, a BL-keretbe is bekerült, majd elkezdte a rekordok halmozását. Ő lett a legfiatalabb gólszerző a Barcában és a La Ligában is, a BL-ben pedig a legfiatalabb pályára lépő és kezdő egyaránt. Hol bekerül a kezdő tizenegybe, hol nem, de eddig a Barcelona mind a kilenc bajnokiján pályára lépett, lehetőséget kapott csapat a két Bajnokok Ligája-mérkőzésén is, gyakorlatilag már most fontos láncszemnek számít, pedig még alig több mint 16 éves... A Transfermarkt 25 millió euróra becsüli az értékét, amivel kiemelkedik kortársai közül. De miért, mitől ennyire különleges?
Yamal eredeti posztja jobbszélső, itt is játszatják a legtöbbször Barcelonában, de a pálya mindkét oldalán feltalálja magát, ha támadásról van szó. Rendkívül gyors és robbanékony, könnyedén, hatékonyan veri meg védőit egy az egyben, tud befelé húzni, de a vonal mellett, tükörszélsőként is jól érzi magát. Nem vállal sok lövést, de amikor próbálkozik, jó pozícióból tüzel, ráadásul helyzetkialakításban sem rossz – a gólja mellett már két asszisztja is van. Felsorolt tulajdonságai és a korához képest mutatott taktikai érettsége miatt Xavi hiába szeretné lassabban beépíteni, muszáj neki hétről hétre lehetőséget adnia. Ráadásul a csapat legtöbbször jobban működik vele, mint a múlt nyáron közel 60 millió euróért szerződtetett, egyébként jó teljesítményt nyújtó brazil válogatott Raphinhával.
A határ tehát a csillagos ég, Yamal játéktudásának potenciálja hatalmas, a vele készített interjúk alapján fejben is rendben van, érettebb a koránál, így a fő kérdés az lesz, mennyire sérülékeny. Korábban Ansu Fati sérülései is a túlzott terhelés következményei voltak, manapság Pedri és Gavi is emiatt kerül sokszor partvonalon túlra. Egy ilyen fiatal szervezet ritkán bírja, hogy ezen a szinten kell lejátszania 50-60 meccset egy idényben, így ha a Barca azt szeretné, hogy Yamal legyen az új katalán messiás, fenn kell tartania a mágikus egyensúlyt a terhelése és a pihentetése között.
A BL történetének legfiatalabban pályára lépő játékosa A BL történetének legfiatalabb kezdőjátékosa A La Liga történetének legfiatalabb gólszerzője A Barcelona történetének legfiatalabb pályára lépő játékosa a La Ligában A Barcelona történetének legfiatalabb bajnoki gólszerzője A spanyol válogatott legfiatalabban pályára lépő játékosa A spanyol válogatott legfiatalabb gólszerzője |
XAVI LEHETŐSÉGET AD A FIATALOKNAK
Bár néhányan már Ronald Koeman irányítása alatt lehetőséget kaptak, Xavi vezetőedzői tevékenységére jellemző, hogy megpróbál minél több saját nevelésű fiatalt a csapatba építeni – amit persze a Barca nem épp fényes anyagi helyzete is indokol. Pedri és Gavi már a világ legjobb középpályásai közé tartozik, pedig előbbi 20, utóbbi 19 éves, de a szintén 19 esztendős Alejandro Baldéból is kulcsember lett balhátvéd poszton. Lamine Yamal is ezen az úton halad, egyre több játéklehetőséget kap.
Ugyanakkor, ha valakit bedobtak a mély vízbe, de nem vált be, megpróbálnak neki máshol helyet találni: Ansu Fati kölcsönben szerepel a Brightonnál, Riqui Puig az Egyesült Államokban próbál szerencsét, Nico González a Portóhoz szerződött – mindhárman nagy ígéretnek számítottak a La Masián, de nem voltak elég jók ahhoz, hogy beférjenek a Barcelona kezdő tizenegyébe.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. október 14-i lapszámában jelent meg.)