Itt a vége, Josep Maria Bartomeu az FC Barcelona elnökségének keddi ülése után benyújtotta a lemondását – írta elsőként a Sport, valamint több mértékadó spanyol sajtótermék. A klub első emberével együtt a jelenlegi igazgatótanács tagjai is otthagyják pozíciójukat.
Bartomeu a Sport beszámolója szerint azok után döntött a lemondás mellett, hogy a katalán kormány (Generalitat de Catalunya) nem járult hozzá az ellene indított bizalmatlansági szavazás elhalasztásához, amelyre november első két napján kellett volna sort keríteni. Erre válaszul Bartomeu inkább lemondott, mondván, a klub pártoló tagjainak átlagéletkora 58 év – sőt, több mint 40 ezer klubtag 60 év feletti –, és a járványhelyzet kellős közepén nem szeretné kockára tenni az egészségüket azzal, hogy a szavazóurnákhoz rendeli őket.
Marcal Lorente, a Mundo Deportivo újságírója – aki a Barca Tv-nél is bedolgozik – úgy tudja, Bartomeu lemondásában az is közrejátszott, hogy belátta, az egyesület stabilitását kockáztatja azzal, ha továbbra is marad a posztján. A keddi elnökségi ülésen a vezetőségi tagok egyhangúlag döntöttek a távozás mellett.
Bartomeu kedd este online sajtótájékoztatóján megerősítette a lemondását, valamint azt is, hogy vele együtt az igazgatósági tagok is távoznak posztjukról.
„Megfontolt, higgadt döntést hoztunk, amellyel minden kollégám egyetértett – idézi a Sport Bartomeut, aki ellentmondásosnak és felelőtlennek nevezte a katalán kormány illetékeseit, amiért nem engedték elhalasztani a bizalmatlansági szavazást. – Ugyanezek az emberek szigorító intézkedéseket hoznak, hétvégére kijárási tilalmat rendelnek el és az otthoni munkavégzést javasolják. Nekünk felelősségteljesen kellett cselekednünk, nem írhattuk ki a referendumot. Nem választhattunk a szavazás és az egészség között.”
„Miért nem mondtunk le korábban? Miután kiestünk a Bajnokok Ligájából, a legkönnyebb lett volna távozni, de döntéseket kellett hoznunk, amit egy korlátozott felelősségű sportvezető nem tehetett volna meg. Ki írta volna alá az új vezetőedző szerződését? Ki képviselte volna a klubot abban, hogy Lionel Messi nálunk folytassa?” – tette fel a költői kérdést a leköszönő elnök.
Bartomeu elmondta, az emberek és a sajtó sokszor tiszteletlenül bánt velük, megengedhetetlen stílusban kritizálták a munkásságukat és hamis vádakkal illeték őket, de számára mindvégig megtiszteltetés volt a klubot szolgálni. Bartomeu azt is elárulta, anyagi érdekekből elfogadták a sztárklubok által megálmodott új versenysorozatban, az Európai Szuperligában való indulás feltételeit, valamint rábólintottak a klubvilágbajnokság új lebonyolítási formátumára is, ám ezt a döntést a következő elnökségnek még jóvá kell hagynia.
„A keret átalakítását már hónapokkal ezelőtt meg kellett volna kezdeni – folytatta Bartomeu. – Változtatnunk kellett a csapat dinamikáján, és ez meghatározó játékosok távozását vonta maguk után, akiknek ezúton is köszönöm a klubért tett erőfeszítéseiket. Beépítettük az első csapatba a Barca B fiataljait és a jövő tehetségeit. Ezekkel a döntésekkel volt összhangban Koeman kinevezése is.”
Bartomeu végezetül sok sikert kívánt utódjának, az FC Barcelona leendő első emberének.
„Ideje volt már. Végre megnyílt az út a Barca átalakításához. Éljen a Barca!” – kommentálta Bartomeu lemondását a Twitteren Joan Laporta, a klub korábbi elnöke, aki jövőre valószínűleg ismét harcba száll a megüresedő posztért.
Bartomeu 2014 óta dolgozott az FC Barcelona elnökeként, előtte 2010 és 2014 között, még Sandro Rosell elnöksége idején a klub alelnökeként ténykedett. Regnálása alatt a labdarúgócsapat többek között négy bajnoki címet és egy Bajnokok Ligáját, a női futballisták három bajnokságot, a kézilabdázók egy BL-t nyertek. Bartomeu az utóbbi időben – több hónapra visszamenőleg – rengeteg kritikát kapott a klub nem megfelelő irányítása miatt, a Lionel Messi távozásával kapcsolatos hercehurca már csak olaj volt a tűzre.