Brazília: vb-káosz vagy káosz-vb?

SZABADOS GÁBORSZABADOS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2014.06.11. 16:06
Az már teljesen helytállónak tűnik, ha az idei labdarúgó-világbajnoksággal kapcsolatban a „káosz” szót használjuk – a későn elkészülő stadionok, a megvalósulatlan közlekedési fejlesztések, a megmagyarázhatatlan költségnövekedések, na és a vb-ellenes tüntetések mind érdemessé teszik Brazíliát erre a jelzőre.

A kérdés már csak az, hogy amit látunk, az vb-káosz vagy káosz-vb?

Azaz: a vb miatt van káosz Brazíliában, vagy Brazília miatt van káosz a vb-n?

Meggyőződésem, hogy a második eset áll fent, vagyis nem az okozza a brazilok problémáit, hogy a futball-világbajnokság rendezése egy rossz, nem kifizetődő gazdasági projekt, hanem a vb problémás amiatt, hogy a braziloknak egy jó projektet sikerült bűn rosszul végrehajtaniuk.

Nincs az a finom étel, amelyet egy csipetnyi szarral ne lehetne elrontani – ugyanez igaz a gazdasági programokra is.

Nincs az a jó gazdasági program, amelyet ne lehetne rosszul csinálni és akár katasztrófába fordítani.

Műkedvelő gazdasági elemzők tucatjai próbálják a brazil példán keresztül (is) bizonyítani, hogy a kiemelt sportesemények (azaz futball-vb, Eb és olimpia) rendezése nem éri meg, nem jár társadalmi haszonnal, Brazília mellé rendszeresen felemlegetve a 2004-es athéni olimpiát, amely valóban lökött egyet a szakadék szélén álló görög gazdaságon. Nem szoktak viszont példálózni a 2006-os németországi vb-vel vagy a két évvel ezelőtti londoni olimpiával – merthogy azok sikeres gazdasági projektnek tekinthetőek.

Tehát van egy gazdasági program, amelyet az angolok és a németek jól csináltak, a görögök és a brazilok rosszul – hol lenne itt a meglepetés?! Mindez nem magát a programot minősíti, hanem csakis a rendező országokat.

Minden ilyen sportmegaprojektnek két kulcstényezője van, amely eldönti, hogy sikeres volt-e a rendezés: az utóhasznosítás és a finanszírozás.

Vagyis, egyrészt mennyire tudja a rendező ország/város az esemény után használni, hasznosítani a kiépített infrastruktúrát, a sportlétesítményeket, a közlekedési fejlesztéseket stb. – ugyanis az egész rendezésnek ez az értelme, a fő célja: az infrastruktúrateremtés! (Tehát nem az, hogy a turisták vb alatti költéséből megtérüljön a beruházás.) Másrészt nyilván az is kérdés, hogy mennyire tudja vállalni a rendező az egész beruházás terhét, milyen magán és állami források, hitelkonstrukciók állnak rendelkezésre.

Mindkettő szempontnak jól kell működnie ahhoz, hogy sikeres lehessen a rendezés.

Márpedig Brazília esetében egyből látszanak a gondok. A stadionok utóhasznosítása felettébb kérdéses, több városban még élvonalbeli csapat sincs. Csak összehasonlításul: Németországban egyedül a lipcsei stadion épült Bundesliga-klub nélkül. A volt NDK területének bevonása ott ugyanúgy presztízskérdés volt, mint a braziloknak az északi országrészek részvétele, de a németek megelégedtek egy gócforrással. (A lipcsei stadion ugyanakkor elősegítette a Red Bull szerepvállalását a helyi csapatban, így egy-két éven belül már ott is lesz élvonalbeli futball – kérdéses, hogy Amazóniában és a többi térségben lesz-e hasonló fejlemény.) A további infrastrukturális fejlesztések közül sok el sem készült, mint ahogy a területrendezés, városrehabilitáció sem valósult meg, amely például a londoni olimpia egyik nagy vívmánya az East Enden.

Ami pedig a finanszírozást illeti... a brazíliai költségek szemmel láthatóan túlkalkuláltak (a sajtó egybehangzó véleménye szerint a mindent átszövő helyi korrupció miatt), és a tüntetések azt üzenik, hogy a brazil kormány egyéb népjóléti költéseihez és a nemzet teherbíró képességéhez mérten is túlzóak.

A precizitás és a határidők betartása megint csak a görögökkel tereli egy táborba a brazilokat, hiszen akárcsak 2004-ben, most is izgulni kell, hogy a megnyitóra minden kész legyen. Brazília esetében persze ez sem újdonság: az előző, 1950-es brazíliai világbajnokságon a nyitó meccsre „csak" 82 ezer nézőt tudtak beengedni a 200 ezresnek szánt Maracana-stadionba, mert az aréna nem volt még teljesen kész... (Sőt, a szomszédban, Uruguayban az 1930-as vb-n még rosszabb volt a helyzet: az első meccseket más stadionokba kellett vinni, mert a tornára épített Centenario nem készült el, emiatt a házigazda mérkőzéseit el is kellett tolni pár nappal, hogy ők már az új, nagy stadionban játszhassanak...)

A precizitás és a pontosság ilyen szintű hiányában kétségtelenül nagy a szerepe vannak, hogy a brazilok gyakorlatilag verseny nélkül nyerték el a rendezést (a vb mindenképpen Dél-Amerikának járt, más ország pedig nem indult a kontinensről), és a „pályázás" során kialakult kényelmesség a megvalósítás idejére is megmaradt. Ezt az egyet legalább a FIFA a földrészek rotációjának eltörlésével ki tudta iktatni, de amint látható, maradt gond bőven.

És hogy milyen lesz így ez a vb?

Itthonról, a fotelből nézve bizonyosan tökéletesnek tűnik majd minden a stadionokban, erről a FIFA várhatóan gondoskodni fog – a többit pedig mi már nem látjuk...

SZABADOS GÁBOR

Legfrissebb hírek

Hosszabbíthat, de két évre el is tilthatják Vinícius Júniort

Spanyol labdarúgás
19 órája

Gianni Infantino is elbúcsúzott Ferenc pápától

Minden más foci
2025.04.21. 20:23

Golovin Vlagyimir: Folyamatosan zárkózunk az elithez

Kézilabda
2025.04.17. 14:43

Három kontinentális szövetség vezetője is ellenzi a 64 csapatos vb ötletét

Minden más foci
2025.04.15. 16:15

NB III: az MLSZ után a FIFA-hoz fordult az FC Dabas Tamás Kornél átigazolása miatt

Labdarúgó NB II
2025.04.14. 22:35

Kovács István bekerült a nyári klubvilágbajnokság játékvezetői keretébe

Minden más foci
2025.04.14. 20:27

Nem szólhat a bírókról a klub-vb – szemináriumokat tartott a FIFA a játékvezetőknek

Minden más foci
2025.04.08. 20:42

Ceferin: Az oroszok elleni szankciók fennmaradnak, amíg a fegyveres konfliktus nem zárul le

Minden más foci
2025.04.04. 12:48
Ezek is érdekelhetik