AZ ELSŐ SZUPERSZTÁR
Sonja Henie (Norvégia)
(műkorcsolyázó, 1924, 1928, 1932, 1936)
A családi vagyonnak hála emellett előkelő körökben forgott, rajongói közé tartozott Adolf Hitler is (akit a berlini játékokon a kűrje előtt egy elegáns karlendítéssel köszöntött, bár utólagos védekezése szerint azt sem tudta, mi az, hogy náci), és számtalan amerikai hírességgel volt viszonya a bokszoló Joe Louistól a színészlegenda Tyrone Powerig. Emellett páratlan üzletasszony is volt: eleve gazdag családból származott, amelyben hétéves korától arra készítették fel, hogy híres műkorcsolyázó lesz: még az iskolából is kivették, helyette legendás korisok és orosz balerinák csiszolgatták a mozgását. Miután pedig befutott, nemcsak versenyzett, hanem bemutatókat is tartott, amelyeken nem ritkán a rendőrségnek kellett féken tartania a tömeget, és nemcsak híressé, hanem még gazdagabbá is vált: a „Norvég jégkirálynő” és a „Fehér hattyú” becenév mellett ő volt „A kis pénzeszsák” is, aki korát megelőzően váltotta dollárszázezrekre a hírnevét – még a saját nevét viselő ruhamárkát is létrehozott. Végül 57 évesen, sokszoros milliomosként hunyt el egy repülő fedélzetén leukémiában. Temetésén a norvég királyi család is megjelent.
SÖTÉT ALAK A KÖDBEN
Jean-Claude Killy (Franciaország)
(alpesi sí, 1964, 1968)
CSODA A JÉGEN
Az amerikai hokiválogatott
(jégkorong, 1980)
Az Egyesült Államokban azt tartják minden idők legnagyobb sportpillanatának, amikor a legendás kommentátor, Al Michaels visszaszámol a Lake Placid-i olimpia szovjet-amerikai hokimeccsének végén: „Már csak öt másodperc! Hisznek önök a csodákban? IGEN!” – és annál a 4–3-as amerikai győzelemnél kevés esemény áll közelebb a csodához. A szovjetek nyerték meg a megelőző négy olimpiát, 29 meccsből csak egyet elveszítve, Tretyjakkal, Harlamovval, Krutovval, Fetyiszovval, Makarovval felállva 1980-ban – olyan hokilegendákkal, akiknek le sem kell írni a keresztnevét. Az amerikaiak eközben csak amatőr hokisokat küldhettek csatába, Herb Brooks edző 21 éves átlagéletkorú csapata gyakorlatilag egyetemistákból állt, akiket a tréner kegyetlen kiképzésnek vetett alá, hogy fel tudják venni a versenyt a szovjetekkel. Így is történt: a harmadik harmadban még 3–2-re vezetett a Vörös Hadsereg, de az amerikaiak fordítani tudtak, a meglepett ellenfél pedig már hiába hajtott az egyenlítésért.
Az Egyesült Államok amatőr csapata a hazai közönség tombolása mellett legyőzte a legyőzhetetlen Szovjetuniót, ráadásul a hidegháború, a szovjet-amerikai ellentét csúcspontján. Az amerikaiak egyébként nem ezzel a győzelemmel lettek olimpiai bajnokok, merthogy a hokitornát ekkortájt körmérkőzéses rendszerben rendezték, hanem a következő, a finnek elleni 4–2-es diadallal, 2–1-es hátrányból fordítva a harmadik harmadban. Az utolsó szünetben Brooks edző csak annyit mondott nekik: „Ha most kikaptok, azt a kurva sírotokig magatokkal cipelitek majd.” Nyertek – és a csapatkapitány, a szovjetek elleni győztes gólt szerző Mike Eruzione például sosem játszott többet rendes meccset, mondván, ennél többet úgysem érhet el.
ORVOSILAG LEHETETLEN
Eric Heiden (Egyesült Államok)
(gyorskorcsolya, 1980)
A MEXIKÓI HERCEG
Hubertus von Hohenlohe (Mexikó)
(alpesi sí, 1984-2014)
Ugye nyilvánvaló, hogy Mexikó alpesisí-életének emblematikus alakját csak Hubertus Rudolph von Fürstenberg-von Hohenlohe-Langenburg hercegnek hívhatják? A valóban mexikói születésű herceg (aki annak köszönheti állampolgárságát, hogy apja egy ottani Volkswagen-gyár első embere volt, egyik nagyanyja pedig félig mexikói, és a nemesi család mindig szeretett volna egy mexikói sarjat) Spanyolországban, majd Ausztriában nevelkedett, és 1981-ben alapította meg a mexikói síszövetséget – saját magának. Nem minden alap nélkül, mert az átlagnál jobb síző egyébként.
Indult 17 világbajnokságon, emellett első olimpiáján, még 1984-ben 26., négy évre rá 30. lett műlesiklásban, 1992-ből van egy 38., 1994-ből egy 48. helye lesiklásban. Ráadásul 2010-ben, 51 évesen visszatért az ötkarikás lejtőkre, és szerzett egy 46. és egy 78. helyett műlesiklásban és óriás-műlesiklásban, effektíve megelőzve más versenyzőket – nem rossz egy öreg világfi hercegtől, aki emellett gyalázatos popzenész, de egész jó fotós és képzőművész is! Sajnos 2014-ben már kiesett műlesiklásban, Pjongcsangba pedig nem jutott ki – hiányozni fog.
A TÖKÉLETES TÁNCOS PÁR
Nagy-Britannia legnagyobb sztárjainak kűrjét pályájuk csúcsán 24 millióan nézték a brit tévében, és sosem feledték, amit láttak: a varázslatos jégtánckettős az 1984-es szarajevói játékokon Ravel Bolerójának zenéjére mutatta be a tökéletes gyakorlatot, minden bírótól maximális 6.0-s pontszámot kapva a művészi hatásra, és a technikai kivitelezést is csak néhány 5.9 rontotta le – hát persze hogy aranyat nyertek!
Persze a könyvelő Torvill és a rendőr Dean akkor már az 1980-as világbajnokság óta az összes versenyén győzött, úgyhogy Szarajevó után tíz évre profinak is állt, hatalmas sikerrel. De a lillehammeri játékokon, 1994-ben ismét elindultak, és 36 évesen bronzérmesek lettek.
JÉG VELÜK
A jamaicai bobcsapat
(bob, 1988)
Ugyan a Jég veled! című, az eredeti történetet kiszínező és átdramatizáló filmmel vonultak be a populáris kultúrába, de tény, hogy az 1988-as calgaryi olimpián felbukkanó jamaicai bobcsapaté jó történet. És alig reklámszagú: az ötlet egy amerikai üzletember fejében fogant meg, aki a jamaicai turisztikai hivatallal karöltve finanszírozta az ország hadseregéből toborzott négy önkéntes felkészítését.
Calgaryban aztán egyikük három nappal a verseny előtt megsérült, és az egyik csapattárs épp ott lévő testvére ugrott be, aki még sosem ült bobban addig... A mókás történetre (meleg égövi, vicces-laza legények egy téli sportban!) persze az amerikai média is felfigyelt, és a jamaicaiakból sztárok lettek – ha pedig az utolsó futamban nem borulnak fel, még nem is zártak volna feltétlenül az utolsó helyen.
EDDIE, A SAS
Michael „Eddie” Edwards (Nagy-Britannia)
(síugrás, 1988)
A komikusan bajuszos, a síszemüveg alatt egy hagyományosat is hordó figura persze egyből népszerű lett (meg nyilván utolsó is, hiszen a nagysáncon 71 métert ugrott, amúgy nem vállalhatatlan technikával, amikor a győztes Matti Nykänen csaknem 120-at), és bár utána egy sikeres sajtóturnét is lehozott, a szabályokat úgy megszigorították miatta, hogy a következő két olimpiára már hiába próbált kijutni.
CSODAGYEREK
Toni Nieminen (Finnország)
(síugrás, 1992)
Csodagyerek volt, és az is maradt: a finn síugró, Toni Nieminen 16 évesen minden idők legfiatalabb férfi olimpiai bajnoka lett, amikor a csapatversenyben és a nagysáncon is megszerezte az aranyérmet (a kisebbiken meg harmadik lett). Az élete első felnőtt versenyszezonjában induló kissrác már az azóta elterjedt technikával, léceit V-alakban tartva ugrott, miközben a mezőnyből a legtöbben még párhuzamos lécekkel repültek. (Aligha véletlen, hogy hasonlóan ugró osztrák Martin Höllwarth három ezüstöt nyert Albertville-ben – ő meg 17 éves volt akkor.)
Ahogy azonban a riválisok felzárkóztak a technikájához, Nieminen már nem tudta megismételni korábbi sikereit, az olimpiai aranya után egy hónap alatt még nyert négy világkupaversenyt, majd a következő 12 évben, visszavonulásáig már csak egyet. És azóta sem találta meg a helyét, tavaly egy jótékony ismeretlennek kellett kiváltania minden idők második legeredményesebb finn ugrójának a zálogházba tett olimpiai érmeit. Nieminen volt emellett az első síugró, aki 200 méter fölé repült: 1994-ben a planicai óriássáncon ugrott 203 méterre. Jellemző módon egyetlen napig volt az övé a rekord.
A HIBÁTLAN HŐS
Björn Daehlie (Norvégia)
(sífutás, 1992, 1994, 1998)
Norvégia egyik legnagyobb hőse minden idők második legsikeresebb téli olimpikonja nyolc arany- és négy ezüstéremmel. 1988-ban még csak figyelni és tanulni ment ki első olimpiájára, de a következő hármon sorra nyerte az érmeket. Még az ezüstjei és élményszámba mentek (a lillehammeri csapatversenyben, saját közönsége előtt sprintelte le az olasz Silvio Fauner), a parádés győzelmei pedig még inkább. Az egy dolog, hogy élete bevallottan legnehezebb futásán, az 1998-as 50 km-es versenyen alig nyolc másodperccel nyert, majd összeesett a célban, de a 10 km-es aranya után húsz percet csúszott az eredményhirdetés, mert bevárta újdonsült barátját, a tökutolsó Phillip Boit kenyai versenyzőt, aki „megérdemelte a biztatást”, és aki később Daehlie-ről nevezte el a gyermekét is.
Hősünk pályafutásának egy szerencsétlen görsíbaleset utáni hátsérülés utóhatásai vetettek véget, pedig 34 évesen még megcélozta ötödik olimpiáját: 2001 márciusi visszavonulása szinte nemzeti gyásznap volt. Azóta sikeres üzletember saját sportmárkával és ingatlanbefektetésekkel, emellett gyakori tévészereplő és jótékonykodó emberbarát is.
EGY ÜTÉS A TÉRDRE
Tonya Harding, Nancy Kerrigan (Egyesült Államok)
(műkorcsolya, 1994)
AZ IGAZI TERMINÁTOR
Hermann Maier (Ausztria)
(alpesi sí, 1998, 2006)
Ahhoz képest, hogy 15 éves korában hazazavarták a schladmingi síakadémiáról, és elment téglát rakni, Hermann Maier elég szép karriert futott be, de hát tényleg a kitartás volt a legerősebb oldala. Élete első olimpiáján, Naganóban lesiklásban horrorisztikusat esett, a fején landolt, majd többször átpördülve, két kerítést átszakítva állt meg – napokkal később a szuper óriás- és az óriás-műlesiklást is megnyerte.
Egyből világszerte megismerték, elpusztíthatatlansága miatt megkapta a Herminator becenevet, és még amerikai tévéshow-kban is szerepelt, az egyikben magával az eredeti Terminátorral, honfitársával, Arnold Schwarzeneggerrel. Legendája csak tovább növekedett, amikor 2001-ben csaknem halálos kimenetelű motorbalesetet szenvedett, jobb lábát térdtől lefelé kis híján amputálni kellett, ám helyette egy titániumrudat építettek bele, amitől még terminátorosabb lett. Másfél évvel később Maier visszatért, szinte azonnal megnyerte a történelmi kitzbüheli világkupaversenyt, majd 2004-ben az összetett világkupát is. És még a 2006-os torinói olimpián is szerzett egy ezüstöt és egy bronzot.
VÉR, CSIGOLYÁK, BUKÁSOK
Steven Bradbury (Ausztrália)
(rövid pályás gyorskorcsolya, 1994, 1998, 2002)
MINDEN IDŐK LEGJOBBJA
Ole Einar Björndalen (Norvégia)
(sílövészet, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014)