„Szörnyű dolgokat kezdett csinálni, egészen a szexuális visszaélésekig, és 15 éves koromban megerőszakolt. Életemben ekkor ért hozzám először férfi” – mondta el a volt sportoló a L'Obs internetes portálon közzétett videóban az Un si long silence (Oly hosszú hallgatás) című kötete megjelenése alkalmából.„Szörnyű dolgokat kezdett csinálni, egészen a szexuális visszaélésekig, és 15 éves koromban megerőszakolt. Életemben ekkor ért hozzám először férfi” – mondta el a volt sportoló a L'Obs internetes portálon közzétett videóban az Un si long silence (Oly hosszú hallgatás) című kötete megjelenése alkalmából.
Az 1978-ban országos bajnokságot nyert Gilles Beyert vádolta meg Hélene Godard is azt állítva, hogy 13 és 14 éves kora között erőszakolta meg rendszeresen. A volt korcsolyázónő Jean-Roland Racle-t is szexuális visszaélésekkel gyanúsította meg. Anne Bruneteaux és Béatrice Dumur egy másik edzőről, Michel Lotzról állítja, hogy az 1980-as években, amikor 13 évesek voltak, szexuális visszaéléseket követett el a sérelmükre.
Valamennyi edző tagadja a vádakat és nem kívánt a sajtómegkeresésekre reagálni.
Nem ezek az első vádak szexuális visszaélésekről a francia sportéletben.
A múlt év végén a We report elnevezésű független újságírócsoport „súlyos működési zavarokról” írt a sportszövetségekben, klubokban, önkormányzatoknál és állami szinten is, azt állítva, hogy 28 különböző sportágban 77 ügyben legalább 276, többségében 15 évnél fiatalabb sértettről tudnak.
A szerdán nyilvánosságra hozott esetekre reagáltak a kormány tagjai.
Marlene Schiappa, a nők és férfiak közötti egyenlőségért felelős államtitkár üdvözölte, hogy megszólaltak a volt korcsolyázónők és „feltételen támogatásáról” biztosította őket. Roxana Maracineanu sportügyi miniszter pedig „elengedhetetlen és üdvözítő” kezdeményezésnek nevezte a leleplezéseket, jelezve, hogy február 20-ára nemzeti tanácskozást hív össze a szexuális erőszak megelőzéséről a sportvilágban.
Sarah Abitbol egyébként megerősítette, hogy miután visszavonult a versenyzéstől, elmondta az akkori sportminiszternek, Jean-Francois Lamournak, mit tett vele Gilles Beyer.
„Igen, egy teljes dossziénk van róla, de szemet hunyunk” – idézte a volt sportoló az egykori kormánytagot, aki a L’Obs internetes portálnak azt mondta, hogy nem emlékszik erre a beszélgetésre.
„Megértettem, hogy szervezett hallgatással állok szemben. Valójában mindenki azt mondta nekem: vedd be a bogyóidat és fogd be! Én pedig engedelmeskedtem: bevettem a bogyóimat és hallgattam” – mondta a volt műkorcsolyázó.
A L’Équipe sportlap szerint Gilles Beyer ellen, aki a francia válogatott igazgatója és edzője, majd a Francois Volant párizsi klub menedzsere volt, a Párizshoz közeli Créteil ügyészsége a 2000-es évek elején eljárást indított, és a sportminisztériumban is vizsgálták az ügyét. Ez utóbbi vizsgálat nyomán 2001. március 31-én megfosztották sporttechnikai tanácsadói tisztségétől, ám a párizsi klubban folytathatta a pályafutását és a Jégsportok Francia Szövetsége végrehajtó bizottságának is tagja maradt.