Született: 1997. október 8., Buochs, Svájc |
Állampolgársága: svájci |
Sportága: alpesi sí |
Bemutatkozása a világkupában: 2016. március 19. |
Kiemelkedő eredményei: olimpiai bajnok (2022, Peking: óriás-műlesiklás), 2x világbajnok (2023, Courchevel: lesiklás, óriás-műlesiklás), 2x összetett világkupagyőztes (2022, 2023), 3x szakági világkupagyőztes (2022, óriás-műlesiklás; 2023, óriás-műlesiklás, szuper-G) 24x világkupaverseny-győztes (14x óriás-műlesiklás, 10x szuper-G) |
„Minden kész, nem is kell többé síelnem” – mondta vigyorogva az alpesi sízés aktuális csodagyereke, Marco Odermatt a svájci közszolgálati televízió (SRF) kihelyezett stúdiójában február 12-én, miután a franciaországi Courchevelben megnyerte a lesiklás világbajnoki aranyérmét, begyűjtve ezzel pályafutása tulajdonképpeni egyetlen hiányzó címét. Persze esze ágában sem volt visszavonulni.
Olyannyira nem, hogy öt nap múlva óriás-műlesiklásban is diadalmaskodott, tovább csiszolva az egyébként is a tökéletességet súroló 2022–2023-as versenyszezonját. És a világkupaidény záró futamain sem úgy állt rajthoz, mint aki a sikerektől jóllakottan már csak azért csatol lécet, mert éppen nincs jobb ötlete: az évad utolsó 10 versenyéből ötöt megnyert, kettőn dobogón végzett, és mivel két műlesiklóversenyen eleve el sem indult, voltaképpen csak az andorrai vk-döntő lesiklófutamán elért 15. helyezése lóg ki a sorból. Az egész szezon alatt hasonló fölénnyel kalapálta el a riválisokat, az összetett világkupa impozáns kristálygömbje, két szakági vk (óriás-műlesiklás, szuper-G) első helyezése, több mint egymillió dollárnyi pénzdíj, no meg néhány fantasztikus rekorddöntés és -beállítás is a neve mellé került.
A 25 esztendős Marco Odermatt zseniális, mondhatni, páratlan teljesítményt nyújtott a mögöttünk hagyott évadban, és ezzel a szűken vett szakma és az alpesi sízés minden rajongója tisztában van. Ám hogy a „lejtőkön túli” világ talán nem az értékének megfelelő polcra helyezi Nidwalden kanton szeme fényét (a sportoló büszkén viseli sisakján a kanton címerét, mint ahogy azt is úton-útfélen hangoztatja: családja több mint hatszáz éve van otthon Nidwaldenben), abban alighanem Mikaela Shiffrin „csúcsdöntése” a ludas. Az Ingemar Stenmark megdönthetetlennek gondolt rekordját (86 vk-győzelem) felülmúló (88-nál tart) egyesült államokbeli versenyző hőstette ugyanis minden mást elhomályosított.
Ettől függetlenül nem árt rögzíteni: Odermatt „kilóra” ugyanolyan sikeres idényt futott, mint Shiffrin, sőt a részletek szétszálazása után kiderül, valamivel talán erősebbet is. De ami a lényeg, mindketten megnyerték az összetett világkupát (az amerikai karrierje során ötödször, az Odinak becézett svájci 2022 után másodszor), itt is, ott is két-két szakági világkupa-elsőség tette teljesebbé a boldogságot.
Odermatt 13 futamgyőzelmet aratott az idény során, Shiffrin eggyel többet, s különbség még, hogy amíg a férfimezőnynek mattot adó, megszületése óta Buochsban élő „hegyimenő” csupán két szakágban tudott diadalmaskodni, addig a 28 esztendős coloradói „síistennő” három műfajban is befűzte legalább egyszer az oktatófilmet. Odermatt lehúzhatta végre a bakancslistájáról a világbajnoki aranyérmet – Shiffrin ellenben már a hetediket nyerte meg a franciaországi viadalon (ám először óriás-műlesiklásban), s így már azzal (is) elbüszkélkedhet, hogy hat egymást követő vb-n állhatott fel a dobogó tetejére. A két „kristálygömbös” klasszis szezonbeli keresete is majdhogynem azonos: a női győztes 1.04 millió dollárt, Marco Odermatt 1.01 millió dollárt keresett – érdekesség, hogy ők az elsők, akik átlépték a bűvös hétszámjegyű határt.
A gyorsan csúszó léceknél és a mindent beborító havas lejtőknél csak a nyári tengerparti ejtőzést jobban kedvelő Marco Odermatt ugyanakkor sikerei fölényével írta át a sportág történelemkönyvét. A hazájában már Roger Federer sportágára gyakorolt hatásához mért Odermatt minden korábbi győztesnél nagyobb fölénnyel utasította maga mögé ellenfeleit. (Pályatársa, a 42 évesen is aktív francia Johan Clarey úgy fogalmazott, Odermatt a sízés Roger Federerje, míg az egyik svájci lapban „Roger ki?” címmel jelent meg róla írás, amelynek csak a felütése provokáló, valójában azt boncolgatja, hogy a zseniális teniszező visszavonulását követően a világ első számú svájci sportolója válhat belőle – ha már most nem ő az.) Huszonhat világkupaversenyen indult el a szezonban, tizenhármat megnyert, huszonkettőn (!) dobogóra állt, s a fennmaradó négyből kétszer is a legjobb tízben végzett, s csak egyszer, Kitzbühelben esett ki. Az összetett versenyt 2042 ponttal zárta (702 ponttal gyűjtött többet a másodikként végző Aleksander Aamodt Kildénél...), amivel megdöntötte Hermann Maier 2000 pontos csúcsát – a Herminátornak becézett osztrák az 1999–2000-es kiírásban érte el az addigi egyetlen kettessel kezdődő pontszámot, igaz, neki ez 30 versenyrészvételből jött össze. Egyébként a női mezőnyben sem gyakori a „kétezres csúcs” meghódítása, mostanáig csupán két vk-győztesnek sikerült: a szlovén Tina Maze a 2012–2013-as idényben 2414, Mikaela Shiffrin a 2018–2019-es évadban 2204 pontot ért el.
1. Marco ODERMATT (svájci, 2022–2023) | 2042 pont |
2. Hermann MAIER (osztrák, 1999–2000) | 2000 pont |
3. Marcel HIRSCHER (osztrák, 2015–2016) | 1795 pont |
4. Stephan EBERHARTER (osztrák, 2001–2002) | 1702 pont |
5. Hermann MAIER (osztrák, 1997–1998) | 1685 pont |
A szezonbeli tizenhárom futamgyőzelem szintén csúcs, azaz csúcsbeállítás, korábban csak Ingemar Stenmarknak (1978–1979-es szezon), Hermann Maiernek (2000–2001) és Marcel Hirschernek (2017–2018) „jött össze” ennyi. Lenyűgöző a két kedvenc számában, vagyis az óriás-műlesiklásban és a szuper-G-ben nyújtott fölénye: óriásban kilenc versenyből hetet megnyert, a fennmaradó kettőn második, illetve harmadik lett, ezzel a megszerezhető pontok 93.3 százalékát zsebelte be, ami abszolút rekord a világkupák történetében. De az örökranglista második helye is az övé, lévén szuper-G-ben csak hajszállal ért el „rosszabbat”: nyolc futam, hat győzelem, egy második és egy harmadik helyezés az idénybeli mérlege, mindez a megszerezhető pontok 92.5 százalékának begyűjtésével.
És mivel a junior-világbajnokságokról hat aranyérme, a 2022-es pekingi ötkarikás játékokról pedig olimpiai bajnoki címe is van, Marco Odermatt valóban nehezen talál majd újabb kihívást karrierje hátralévő részében. De ne feledjük, a talán minden ellenfelénél bátrabban és kockázatosabban, ennek ellenére pompás stílusban síelő svájci imádja a „mesterségét”, abban nem reménykedhetnek a vetélytársai, hogy mostanság szögre akasztja a léceit.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. április elsejei lapszámában jelent meg.)