Elöljáróban csak annyit: 17 percen múlt, hogy új mérkőzésidőcsúcsot mérjenek az US Open történetében. Igaz, bizonyos szempontból 27 perc hiányzott a rekordhoz, elvégre Nicolas Massú, az athéni olimpián egyesben és Fernando González oldalán párosban is aranyérmes chilei teniszező tíz percet egyszemélyes show-ra pazarolt, ennyi ideig pörölt az egyedi nevű Carlos Ramos főbíróval, majd - tovább feszítve a húrt - Alan Mills Grand Slam-supervisorral.
Az egyesben és párosban is olimpiai bajnok Nicolas Massú több mint ötórás mérkôzésen kapott ki
Az egyesben és párosban is olimpiai bajnok Nicolas Massú több mint ötórás mérkôzésen kapott ki
"Komolyan mondom, nincs észnél ez az ember. Annyit teniszeztem már, hogy a nyelvemen járok, erre van képe megbüntetni egy ütőcsapkodásért, ráadásul a mérkőzés lehető legfontosabb pillanatában. Többé nem akarom látni ezt a bírót!" - fakadt ki az időnként tényleg túlzásokba eső dél-amerikai. Lelkiállapotán nyilván sokat rontott a vereség, merthogy a frenetikus hangulatú, ötszettes maratonit végül ellenlábasa, a nem kimondottan jóvágású örmény Szargisz Szargszjan nyerte meg. Hogy Massú miért borult ki, nem tudni, hiszen számára nem kuriózum egy-egy hosszú, ötszettes csata, az olimpián éppenséggel több mint 24 órát töltött a pályán egy hét alatt, csak az egyes és a páros döntőjében hét és fél órát dolgozott. Meg aztán törődhetett volna a játékkal is, ha ugyanis az ötödik szettben kicsikarja a rövidítést, valószínűleg megdőlt volna az 5 óra 26 perces US Open-rekord, amelyet Stefan Edberg és Michael Chang hozott össze az 1992-es elődöntőben. Ha már itt tartunk, az innen továbbjutó Edberg utána a döntőt is megnyerte, négy szettben legyőzve Pete Samprast. Visszatérve a csütörtöki összecsapásra: a 31 esztendős Szargszjan pályafutása során negyedszer jutott be a legjobb 32 közé Flushing Meadowsban - de hogy továbbjut onnan, abban egyáltalán nem biztos. "Teljesen kimerültem. A legtöbb, amit tehetek, hogy imádkozom egy kis esőért…" - lihegte az örmény. A nyolcaddöntőbe jutásért a szupertehetséges francia Paul-Henri Mathieu lesz az ellenfele, aki szintén megdolgozott a sikeréért, bár neki elég volt négy szoros szett is a kellemes szerva-röpte teniszt játszó, Athénban bronzérmet szerző Taylor Denttel szemben. Apropó, érem! Az olimpiai bajnok Massú ugyebár kiesett, így járt a bronzérmes Dent és González, sőt az ezüstöt szerző Mardy Fish is - ha úgy vesszük, ebből egyenesen következik, hogy ezen a versenyen minőségi lesz a "leosztás" a végjátékban. A vegyes párosban pénteken bemutatkozó Mandula Petra ebben a műfajban is az első fordulóban esett ki, így a felnőttek között egyetlen magyar győzelmet sem könyvelhettünk el az idei US Openen - még a selejtezőben sem -, szettet is csupán egyet nyertünk, a Gubacsi Zsófia, Nagy Kyra kettős révén.
Tv: az Eurosport 17 órától élőben közvetíti az eseményeket ---- Tizenöt orosz indult női egyesben, közülük nyolc eljutott a harmadik fordulóig, azaz a legjobb 32 közé - viszont nincs már a mezőnyben a "küldöttség" első számú versenyzője, a Roland Garros-győztes Anasztaszija Miszkina, mert csütörtökön legyőzte őt Anna Csakvetadze. Aki egyébként szintén orosz, grúz papa és ukrán mama gyermeke. Róla aztán nem sokat hallani. Még. Tavalyelőtt a 756. helyen zárta a világranglistát, egy éve már a 374.-en, és már most, szeptemberben ott tart, hogy ez utóbbi helyezést csaknem "megfelezte", jelenleg a 175. Ráadásul még csak 17 éves. "Elég régóta járom a Grand Slam-tornák selejtezőit, úgyhogy pontosan tudom, iszonyú kemény harc folyik ott" - magyarázta a csütörtöki nap egyik hőse. Először élte túl a kvalifikációt - három meccset nyert meg -, hogy aztán élete első Grand Slam-tornáján legyőzze az osztrák Barbara Schettet, nem mellékesen 0:1-ről. Most meg Miszkinát vette ki a mezőnyből, aki ugyan tényleg sokat hibázott, de mégiscsak harmadik a világranglistán. "Az egy dolog, hogy érzem magamban azt a tudást, amely elegendő a legjobb tízbe kerüléshez a rangsorban - de ahhoz rengeteg munkára van szükség. Pokoli nehéz világ vár rám" - mondta elszántan Csakvetadze. Miszkina annak idején egy klubban játszott a legyőzőjével, volt tehát fogalma arról, kivel hozta össze a sors. "Rólunk beszélnek, holott már nem mi vagyunk az új hullám. Hanem például ő. Három éven belül ki kell derülnie, mire elég a tudása" - hívta fel a figyelmet az orosz női tenisz rohamos fejlődésére a Roland Garros bajnoknője. ---- AMERIKAI NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, US OPEN, FLUSHING MEADOWS (17 750 000 dollár, kemény pálya)