Hogy mennyit jelent a teniszezők számára egy-egy fontosabb verseny megnyerése, arra felhozhatnánk példaként a legendás Ivan Lendl esetét: négy Grand Slam-döntőt bukott el, mire az 1984-es Roland Garroson elhódította első GS-trófeáját, amelyet aztán további hét követett. Vagy hogy ne menjünk túl messzire, megemlíthetnénk a jelenlegi világelsőt, Roger Federert, aki profiként ötből ötször kikapott a kiváló képességű, de vele azért nem egy szinten "mozgó" argentin Nalbandiantól, majd miután először legyőzte, átszakadt benne a gát, és később ismét megverte, méghozzá simán.
Kiss Sebô pályafutása elsô nemzetközi tornagyôzelmét aratta vasárnap(Fotó: Mti)
Kiss Sebô pályafutása elsô nemzetközi tornagyôzelmét aratta vasárnap(Fotó: Mti)
Nekünk itt van most Kiss Sebő. Remek fizikumú, rendkívül tehetséges, amolyan ösztönösen játszó teniszező, ráadásul balkezes, ami mindenképpen előnyt jelent neki a sok jobbkezessel szemben. Huszonegy esztendősen a 646. a világranglistán - holott nem ott helye. Egyébként meg nem is lesz ott sokáig, miután vasárnap - szabadkártyásként - megnyerte a budapesti Park Teniszklubban megrendezett, 10 000 dollár összdíjazású salakpályás future-tornát, a Raiffeisen GP idei első versenyét.
Nem rangos ATP-torna volt, világsztárok sem léptek pályára, de akkor is, Sebő ellentmondást nem tűrve győzött, toronymagasan kiemelkedve a mezőnyből: öt mérkőzésen 23 gémet veszített, szettet csupán egyet, azt is az első helyen kiemelt izraeli Levy ellen, aki néhány éve a 30. volt a világranglistán. Azt az elbukott játszmát (6:7) leszámítva megszorongatni sem tudták Sebőt, jellemző, hogy a legszorosabb szettje 6:3-as volt - abból is csak egy akadt…
"Nagyon készültem erre a versenyre, sőt az egész évre is, egy hónapos alapozáson vettem részt - mondta pályafutása első nemzetközi tornagyőzelme másnapján a Tordas SE versenyzője. - Igazából nem volt rossz napom, minden összejött. Tudom, hogy nem lesz ez mindig így, de törekszem arra, hogy minél kevesebb rossz napom legyen."
Lássuk be, a képességeit ismerve nem most, 2005 tavaszán illett volna megnyernie az első nemzetközi tornáját, de hát eddig nem volt nála összhangban a kéz, a láb és az agy működése, utóbbi bizony sokszor cserbenhagyta. A tavalyi ob döntőjében eleinte - nem túlzás - világszínvonalon teniszezett Balázs György ellen, virtuóz játékkal nőtt riválisa fölé, de egy idő után szép lassan kicsúszott a talaj a lába alól. Elfáradt, legalábbis pszichikailag, és végül kikapott.
"Igen, ez sok problémát okozott. Hogy túl sokat akartam, meg hogy olyan szituációban vállaltam el kockázatos ütést, amikor nem lett volna szabad. Megviselt egy-egy rontás a meccsek kritikus pillanataiban, nem tudtam magam túltenni rajtuk. Nos, ezúttal más volt a helyzet, és úgy érzem, végleg lezártam magamban azt az időszakot. Érettebb lettem, és ezáltal jobb teniszező is. Sokat segített ebben Davis-kupa-kapitányunk, Kiss Sándor, illetve a kondiedzőm, Farkas Tibor, bár ahhoz, hogy ennyire lenyugodjak, saját magamra volt a legnagyobb szükség - magyarázta Kiss Sebő, majd egy kicsit távolabbra tekintett: - Az év végére szeretnék bekerülni az első háromszázba a világranglistán, és ennek érdekében mindent meg is fogok tenni, mindazonáltal nem szabad türelmetlennek lennem. Apránként is lehet lépegetni, future-tornákon, majd challengertornákon. Várom a jó folytatást."
Arra nem kell sokat várnia: ezen a héten a miskolci future-versenyen alkothat maradandót, aztán a hódmezővásárhelyin, majd a római-parti challengertornán. ---- Mondani sem kell, Kiss Sándor Davis-kupa-kapitány rendkívül boldog volt Kiss Sebő parádés menetelése, no meg a többi magyar teniszező játéka láttán. A nemzetközi szinten egyelőre rutintalan, 17 éves Lukács Dénes a nyolcaddöntőben óriási csatában kapott ki (5:7, 7:5, 6:7) az első kiemelt Levytől, akit egy fordulóval később Balázs György is megszorongatott (6:0, 5:7, 4:6).
"Jó volt nézni a srácokat, bátrak voltak - ez a kulcsszó. Sajnos jellemző a magyar teniszezőkre, hogy a szoros meccseket elveszítik, ezt saját tapasztalatból is mondhatom: itthon jó játékosnak számítottam, de a nemzetközi hadszíntéren kiderült, nem vagyok jó versenyzőtípus. Sebő az lehet. Eddig is játszott remek gémeket és szetteket - most pedig remek meccseket, az egész mezőnyből kiemelkedett. Mintha belátta volna, hogy hiába a félelmetes, őrületes erejű tenyerese, ha nem tudja beütni a fontos pillanatokban. Ezúttal mindent jól csinált, a kisebb-nagyobb hullámvölgyekből is szépen kilábalt, sebességben pedig egy-két lépéssel az ellenfelei előtt járt - értékelt Kiss Sándor, aki természetesen a válogatottban is gondolkodik: - Semmit sem szeretnék elkiabálni, de jó csapatunk lehet. Jönnek a fiatalok, és ott van még Bardóczky Kornél is, aki a hosszú és makacs sérülését kiheverve játszott ismét. Most az a legfontosabb, hogy egészséges legyen, illetve hogy meccsrutint szerezzen a különböző tornákon. Az már most látszik rajta, hogy nagyon megerősödött." ---- FÉRFITORNA ATP-TORNA, A MESTERSOROZAT 4. ÁLLOMÁSA, RÓMA (2 082 500 dollár, salak). 1. forduló: Roddick (amerikai, 1. kiemelt)-Rusedski (brit) 6:4, 6:2; Henman (brit, 4.)-Kuerten (brazil) 6:3, 6:3; Agassi (amerikai, 6.)-Di Mauro (olasz) 7:5, 6:2; Verdasco (spanyol)-Davigyenko (orosz, 14.) 6:3, 7:5; Th. Johansson (svéd, 16.)-F. López (spanyol) 6:3, 6:2; Hrbaty (szlovák)-Mello (brazil) 6:4, 6:3; A. Costa (spanyol)-Montanes (spanyol) 6:4, 6:4; Grosjean (francia)-Carlsen (dán) 6:3, 6:2; Almagro (spanyol)-Andrejev (orosz) 3:6, 6:4, 6:1; Hanescu (román)-Melzer (osztrák) 6:4, 3:6, 6:3; Ferrer (spanyol)-Saulnier (francia) 6:1, 6:3; Monaco (argentin)-Söderling (svéd) 6:3, 6:2; Gasquet (francia)-Srichaphan (thaiföldi) 6:0, 6:2; Wawrinka (svájci)-Berdych (cseh) 6:1, 6:4