A férfi és a női egyes első kiemeltje, Roger Federer, illetve Marija Sarapova is könnyedén túljutott az idei US Open első fordulóján, egyformán csodálatos tenisszel. Mind a két favorit felvonultatta szinte a teljes repertoárját, szettenként mindössze egy gémet engedélyezve ellenfelüknek - egyszersmind hadüzenetet küldve a többi vetélytársnak. A tavalyi elődöntős Tim Henman ugyanakkor csúfos vereséget szenvedett az első körben.
Roger Federer mind a 19 mérkôzését megnyerte a Roland Garros elôdöntôjében elszenvedett veresége óta
Roger Federer mind a 19 mérkôzését megnyerte a Roland Garros elôdöntôjében elszenvedett veresége óta
Szerencsétlen Ivo Minár Wimbledonban már megtapasztalhatta, milyen érzés Grand Slam-mérkőzést vívni napjaink teniszkirályával, Roger Federerrel, akkor összesen kilenc gém jutott neki - éppen háromszor annyi, mint most, az US Open kemény pályáján. Pedig a cseh legény képzett, jó teniszező, értelemszerűen semmilyen nyomás sem volt rajta, próbálkozott is derekasan, de egyszerűen nem tudta megfékezni a Federer-expresszt, a második szettben például már olyan ábrázata volt, mintha három órája küzdene. Pedig szó sem volt erről, elvégre "magányosan" rohangált a pályán ide-oda.
Hagyományos ATP-torna esetén 37 (!) percnyi játék után véget ért volna a mérkőzés (avagy ennyi ideig tartott az első két játszma…), bár így sem volt túl hosszú, a címvédő gyorsaságáról mindent elmond, hogy győzelme pillanatában még a vele egy időben kezdő hölgyek sem tudták befejezni a meccsüket. A svájci világelső immár 19 mérkőzés óta veretlen, és őszintén szólva nehéz elképzelni, hogy legfrissebb sorozata véget érne, mielőtt eljut 25-ig. Félelmetesen jó teniszező, olyan, aki méterekkel az alapvonal mögött állva is képes nyerőt ütni a pálya bármely szegletébe.
Sarapova is ellenállhatatlan volt
Mondjuk Sarapova sem panaszkodhat az előadását illetően, 6:1, 6:1-gyel küldte haza a kifejezetten jó képességű, az idei wimbledoni bajnokság első fordulójában Justine Henin-Hardenne-t elbúcsúztató görög Eleni Daniilidut. Hogy az orosz szőkeség potenciális bajnokesélyes, az teljesen nyilvánvaló, jóllehet Federerrel ellentétben ő - még - nem formálta kvázi egyszemélyes sportággá a teniszt, akad néhány pályatársa, aki bármikor legyőzheti. Például Kim Clijsters, akivel a legjobb négy között találkozhat, de akár már a negyeddöntőben is megszenvedhet, ha vele együtt eljut odáig a cseh tenisz legújabb csillaga, Thomas Petera Fed-kupa-kapitány szerint a nemzet valaha volt legnagyobb tehetsége, a még csupán 16 esztendős Nicole Vaidisová.
No, de ne rohanjunk ennyire előre, kanyarodjunk vissza az US Open első fordulójához, konkrétabban a férfi egyeshez, mert az argentin Gaston Gaudio kiesésének másnapján újabb, előkelő helyen rangsorolt teniszező intett búcsút Flushing Meadowsnak: Tim Henman. A kiváló brit játékos látványos hanyatlásnak indult, amíg tavaly az Australian Openen a harmadik fordulóig, a Roland Garroson és az US Openen az elődöntőig, Wimbledonban meg a negyeddöntőig jutott, addig az idén egyik Grand Slam-tornán sem élte meg a negyedik kört (legjobb 16), legkiugróbb eredményét Melbourne-ben regisztrálta egy harmadik fordulós szereplés formájában. Avagy a legjobbkor tűnt fel a brit tenisz horizontján Andy Murray…
A nap mérkőzése
Roger Federer (svájci, 1. kiemelt)–Ivo Minár (cseh) 6:1, 6:1, 6:1
1. adogatások (%-ban)
70
58
Ászok
12
3
Kettős hibák
2
2
Ki nem kényszerített hibák
10
24
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
82
56
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
65
26
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
185
185
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
154
153
Legerősebb adogatás (km/óra)
208
209
Direkt pontok (adogatásból is)
34
12
Sikeres brékpontok
7/10
0/1
Pontok/kísérletek a hálónál
7/10
4/11
Megnyert pontok
81
41
Mérkőzésidő (perc)
61 (16+21+24)
---- Jim Carrey, a világszerte népszerű, gumiarcú színész látványos gitárszólója (persze teniszütőn), no meg az egyik néző őszinte kívánalma - "Andre, még húsz évet!" - megalapozta a hangulatot az esti főmérkőzésre, az igazi show azonban csak ezután következett, Andre Agassi (képünkön) fősze- replésével.
Az 1986 óta mindegyik US Openen elinduló (!), 1994-ben és 1999-ben bajnoki címet szerző 35 esztendős szupersztár parádés játékkal indította hadjáratát, három sima szettben legyőzve a román Razvan Sabaut. "Hihetetlen, mennyien jöttek ki ide miattam, ezt nem is tudom eléggé megköszönni. Mintha családtag lennék" - lopta be magát ezredszer is a New York-i közönség szívébe a legendás amerikai teniszező, aki 70 perces macska-egér harcra kényszerítette román riválisát.
Különösen a második szettben volt elemében, ebben a periódusban összesen nyolc ászt ütött, az első gémben például hármat - ráadásul egymás után. Egy szó, mint száz, a legkevésbé sem látszik rajta, hogy fájna a háta, bár ha valaki, akkor ő pontosan tudja, egyetlen mérkőzésből nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni. "Nagyszerűen érzem magam, jóllehet nem négyórás és nem ötszettes meccs volt. Az egészen más műfaj, és szinte biztos, hogy a következő napokban abban is lesz részem - de állok elébe" - jelentette ki a sportág állócsillaga. Imádják az emberek.
Egy híján 60 Pályafutása 59. Grand Slam-tornáján szerepel Andre Agassi, és ezzel új rekordot állított fel. A 35 éves géniusz Connorst, Lendlt, Changot és Wayne Ferreirát előzi meg ebben a rangsorban - a tavaly visszavonuló Ferreira ugyanakkor 56 Grand Slam-viadalon indult megszakítás nélkül, ami abszolút rekord; a jelenlegi leghosszabb GS-sorozattal Dominik Hrbaty büszkélkedhet, a szlovák teniszező egyhuzamban a 36. major versenyén szerepel.
Kuznyecova nem búsul "Sokkal jobb érzés címvédőként próbálkozni, mint az, ha nem nyernék Grand Slam-tornát" - érzékeltette Szvetlana Kuznyecova, hogy különösebben nem viselte meg az első fordulós bukása. A tavalyi US Openen diadalmaskodó orosz lányt honfitársnője, a világranglista 97. helyén álló Jekatyerina Bicskova verte meg bántóan simán (6:3, 6:2), holott neki ez volt élete első főtáblás Grand Slam-mérkőzése. Kuznyecova a negyedik nő az Open-érában, aki Grand Slam-címvédőként rögtön az első körben kiesett - az US Open történetében viszont az első.
Görcsben az egész test Habár az első szett rövidítését 7:0-ra megnyerte, a folytatásban semmit sem tudott hozzátenni a mérkőzéshez Morigami Akiko, aki feladta a hétfői találkozóját az ausztrál Nicole Pratt ellen. "Az egész testem görcsölt, járni sem tudtam, és bevallom, nagyon bepánikoltam" - mondta pityeregve a japán lány, akit kerekes székben kellett levinni a pályáról. ---- "Federernél nincs jobb, úgyhogy örülhet az ember, ha mögötte másodikként végez - csakhogy ez nekem nem elég. Nyerni jöttem ide, aztán ha Roger megint legyőz, ám legyen, attól még nem megyek falnak, legfeljebb fájni fog. Mindenesetre érzek magamban annyi erőt, hogy fölülmúljam" - jelentette ki határozottan Andy Roddick, a verseny 2003-as bajnoka.
"Be fog következni, de nem mostanában. Az idén kétszer is közel álltam ahhoz, hogy Grand Slam-tornát nyerjek, a napnál is világosabb tehát, hogy van esélyem a nagy versenyeken" - Lindsay Davenport a visszavonulásáról.
"Tőlünk általában azt kérdezik, milyen volt a felkészülésünk, meg hogy a fonák hogyan működik, ilyesmi, tőlük pedig a ruhákról érdeklődnek. De nincs is ezzel semmi baj, elvégre sokkal szexisebbek, mint mi" - tett különbséget a férfi, illetve a női tenisz között Roger Federer.
"Élmény volt ez a mérkőzés, jóllehet van még hová fejlődnöm - már csak azért is, mert itt, New Yorkban még nem tudtam megmutatni, mire vagyok képes…" - mondta sejtelmesen az első helyen kiemelt Marija Sarapova, aki ezen a tornán még sohasem jutott túl a harmadik fordulón. Abból kiindulva, amit Eleni Daniilidu ellen művelt, valószínűleg nem kell sokat várnia az áttörésre.
FÉRFITORNÁK ITF-FUTURE-TORNA, A RAIFFEISEN GP 5. ÁLLOMÁSA, SZOLNOK (10 000 dollár, salak). A magyarok eredményei. Egyes. 1. forduló: Bardóczky Kornél (2.)- García-Sánchez (spanyol) 7:6, 1:6, 6:0; Kiss Sebő (3.)-Csarnakovics (szlovákiai) 6:1, 6:3; Balázs György (6.)-Kisgyörgy Gergely 6:4, 6:3; Wiltschnig (osztrák)- Szathmáry Tibor 6:2, 6:0. Páros. Negyeddöntő: Bardóczky Kornél, Kisgyörgy Gergely (1.)-Egger, Wiespeiner (osztrák) 6:3, 6:2; Satschko, Wiltschnig (német, osztrák, 3.)-Nagy Zoltán, Szathmáry Tibor 6:4, 6:2 ITF-FUTURE-TORNA, MÜNCHEN-UNTERFOHRING (10 000 dollár, salak). 1. forduló: Mazány Norbert (magyar)- Knobloch (német) 6:3, 7:6. Nyolcaddöntő: Mazány Norbert-Emmrich (német) 6:3, 6:4. Negyeddöntő: Seifert (német)-Mazány Norbert 6:1, 1:1, fa. Mazány Norbert a selejtezőből került a főtáblára
Balázs visszavágott A hétfőn továbbjutó Kellner Ádám után további három magyar induló lépte át a nyolcaddöntő küszöbét, így négy teniszezőnk küzdhet meg a legjobb nyolc közé jutásért a szolnoki Raiffeisen Grand Prix-n. A keddi nyertesek között volt a múlt héten Kaposvárott bajnoki címet szerző Bardóczky Kornél, az ott általa legyőzött Kiss Sebő, valamint Balázs György, aki viszszavágott Kisgyörgy Gergelynek a csapatbajnokság döntőjében elszenvedett vereségért.