– Emlékszik még arra, hogy tizenhárom évvel ezelőtt hogyan indult a felkészülésük a pekingi olimpiára?
– Persze, pontosan emlékszem – válaszolta a magyar női kézilabda-válogatott 34 éves átlövője, Tomori Zsuzsanna, aki a jelenlegi játékoskeretből egyedüliként ott volt a magyar szempontból legutóbbi, 2008-as ötkarikás játékokon is. – Akkor még kis fiatal kerettag voltam, én voltam az egyik kulacsvivő a csapatban, nagy drukk volt bennem, néztem a „nagyokat”. Tényleg hihetetlen élmény volt, sokat is játszottam Pekingben, amit a mai napig nagyon köszönök Hajdu János akkori szövetségi kapitánynak – én már azt az olimpiát is teljesen a magaménak éreztem.
Csoportmérkőzések –Svédország 30–24, 6 gól –Brazília 28–28, 3 gól –Németország 25–24, 3 gól –Oroszország 24–33, 1 gól –Dél-Korea 22–33, – Negyeddöntő –Románia 34–30, 1 gól Elődöntő –Oroszország 20–22, – A 3. helyért –Dél-Korea 28–33, 1 gól |
– Mennyit változott azóta?
– Tizenhárom év alatt maga a kézilabda is nagyon-nagyon sokat változott, sokkal gyorsabb lett a játék, jóval több erőre és keményebb fizikumra van hozzá szükség, de ezen a téren abszolút ott vagyunk az első nyolc-tíz válogatott között, nincs lemaradásunk.
– A szakmai tanácsadóként a kerettel dolgozó Görbicz Anita és ön már megélték, milyen egy olimpia. A többiekkel gyakran beszélgetnek az élményeikről?
– Már a márciusi selejtező előtt is sokat beszélgettünk a lányokkal erről, ezt azonban annyira nem lehet átadni, de próbáltunk beszélni róla, hogy mégis milyen érzés volt, remélem, a többiek hasznát tudják venni. Mindenkin azt látom, nagyon örül annak, hogy itt lehet a keretben, és azért kaparunk nap mint nap, hogy minél sikeresebbek legyünk.
– Milyennek látja a magyar válogatott esélyeit a tokiói csoportkörben?
– A csoportunk elképesztően erős, de a svéd, a brazil és a spanyol válogatott ellen mindenképpen ötven-ötven százalék esélyről indulunk, míg a francia és az orosz csapat kiemelkedik a mezőnyből. Az olimpiák azonban mindig meglepetéssel kezdődnek, mi pedig épp a franciákkal kezdünk, úgyhogy nekik fogunk menni, hátha mi szerezzük majd a meglepetést Tokióban.
– Milyen játék és taktika vezethet sikerre az olimpián?
– Nem hiszem, hogy olyan nyomást kellene ránk tenni, hogy nyerjünk érmet Japánban. Ahogy már mondtam, a csoportunk nagyon kemény, úgy kell hozzáállnunk, hogy próbáljunk meg minél több meccset megnyerni és továbbjutni. Nagyon nagy fegyvertény és siker lenne, ha a négy közé be tudnánk jutni, ám a legfontosabb, ahogy jönnek a mérkőzések, folyamatosan daráljunk, legyünk pariban minden találkozón, és igyekezzünk megnyerni a meccseket.
– A szigorú körülményekkel és korlátozásokkal foglalkoznak már most is?
– Az a baj, hogy még mindig nagyon képlékeny minden. Azt már tudjuk, hogy szűk stáb lehet velünk az olimpiai faluban, és csak az edzések és a meccsek erejéig mozdulhatunk ki, nem lehet városnézést beiktatni. Jelenleg így állnak a dolgok, de szerintem majd a helyszínen is kiderülnek további újdonságok és tudnivalók, amelyekhez képesek leszünk alkalmazkodni. Az átállás és a párás, szmogos idő okozhat gondot, emlékszem, Pekingben sem volt könnyű az első három-négy nap, de ha ezen túl leszünk, akkor olyan nagy meglepetés vagy újdonság már nem jöhet.
A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT BŐ OLIMPIAI KERETE
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szikora Melinda (Siófok KC)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők:Kiss Nikoletta (Siófok KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Helembai Fanny (Váci NKSE), Kisfaludy Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóvízi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi kapitány:Elek Gábor
Edző:Danyi Gábor
Szakmai tanácsadó:Görbicz Anita
AZ OLIMPIAI FELKÉSZÜLÉS MENETRENDJE
Június 21–26.: Balatonboglár, Nemzeti Kézilabda Akadémia
Június 28.–július 2.: Székelyudvarhely
Július 4–13.: Siófok
Július 16.: utazás Tokióba
FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEK, SIÓFOK
Július 6., 18.15: Magyarország–Montenegró
Július 9., 18.30: Magyarország–Brazília
Július 12., 16.00: Magyarország–Brazília
TOKIÓ 2020
NŐI KÉZILABDA
CSOPORTBEOSZTÁS
A-CSOPORT:Hollandia, Montenegró, Norvégia, Japán, Dél-Korea, Angola
B-CSOPORT:Spanyolország, Orosz csapat, MAGYARORSZÁG, Svédország, Franciaország, Brazília
A MAGYAR VÁLOGATOTT CSOPORTMÉRKŐZÉSEI AZ OLIMPIÁN
Július 25., 21.30: Magyarország–Franciaország (magyar idő szerint 14.30)
Július 27., 11.00: Magyarország–Brazília (magyar idő szerint 4.00)
Július 29., 19.30: Magyarország–Orosz csapat (magyar idő szerint 12.30)
Július 31., 19.30: Magyarország–Spanyolország (magyar idő szerint 12.30)
Augusztus 2., 16.15: Magyarország–Svédország (magyar idő szerint 9.15)