A szervezet keddi közleménye szerint az elmúlt három szabadtéri vb-n győztes Laszickene mellett a 2019-ben világbajnok rúdugró Anzselika Szidorovát, illetve a 110 méteres gátfutásban 2015-ben vb-győztes Szergej Subenkovot is nevezték az olimpiai csapatba. Utóbbit épp múlt kedden tisztázták a doppingvádak alól.
Rajtuk kívül két magasugró, a vb-ezüstérmes Mihail Akimenko és a vb-bronzérmes Ilja Ivanyjuk, az ugyancsak vb-2. távolugró Darja Klisina, a gyalogló Elvira Haszanova és Vaszilij Mizinov, a tízpróbázó Ilja Skurenyjov, továbbá a kalapácsvető Valerij Pronkin lehet ott a tokiói olimpián.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) tavaly büntette meg azzal a korábban eltiltott VFLA-t, hogy kikötötte: a szervezet csak tíz, nemzetközi versenyengedéllyel rendelkező atlétát nevezhet az ötkarikás játékokra.
Az előző, riói olimpián mindössze egy orosz atléta, Klisina indulhatott.
A WA 2015 novemberében függesztette fel a VFLA-t, mivel kiderült, hogy az országban rendszerszintű doppingolás folyik. A versenyzőknek ugyanakkor biztosították a lehetőséget, hogy semleges színekben ott lehessenek a nemzetközi viadalokon, amennyiben egy szakbizottság erre engedélyt ad. Ezt a rendszert 2019 novemberében szintén felfüggesztették, amikor a sportág tisztaságát felügyelő nemzetközi testület (AIU) a doppingszabályzat súlyos megsértéséért a VFLA elnökét és több tisztségviselőjét is eltiltotta.
A WA vezető testülete március közepén szavazta meg a semleges sportolói státusz ismételt bevezetését, amely egyedi mentességet biztosít az eltiltás alól azoknak, akiknek a doppingtesztjeit ellenőrizték és rendben találták. A határozat azt követően született meg, hogy a WA jóváhagyta a VFLA doppingellenes reformokkal kapcsolatos ütemtervét.
A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) december 17-én jóváhagyta Oroszország eltiltását, de felére csökkentette a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által kiszabott négyéves büntetést, amelyet az állami szintű doppingolás, illetve a moszkvai doppingellenőrző laboratórium működésében észlelt visszaélések miatt 2019 decemberében hozott meg.
A határozat továbbra is megakadályozza az orosz sportolókat abban, hogy a nemzetközi versenyeken országuk zászlaja alatt induljanak, és lejátsszák tiszteletükre a himnuszukat. A CAS-döntés értelmében az oroszok a tokiói nyári, valamint a 2022-es, pekingi téli olimpián sem indulhatnak nemzetük képviseletében.
Oroszország emellett 2022 végéig nem rendezhet világversenyeket és nem is pályázhat azok megrendezésére, ezeken kormánytisztviselői és képviselői sem vehetnek részt.