– Íme az úszó, aki elért odáig, hogy a világ egyik legjobb edzőjének mosolyra húzódik a szája a teljesítménye láttán.
– Azért ehhez egy világrekord kellett – válaszolta szintén mosolyogva Kós Hubert, utalva arra, hogy az amerikai egyetemi bajnokság (NCAA) döntőjében a 100 yard hát megnyerése után Bob Bowman arca elégedettséget tükrözött. – Láttam, hogy Bob örül, de ünnepelni akkor még nem tudtunk: én semmiképpen sem, hiszen a váltók mellett másnap még várt rám a kétszáz yard hát.
– Amit szintén a valaha volt leggyorsabb úszással teljesített – így is tervezte?
– Nem volt más választásom: a kaliforniaiak nagyon jöttek ránk, tudtuk, hogy nem szabad megállni, én meg tudtam, hogy tolnom kell, ezért volt is, hogy a győzelmek után adtam egy rövid interjút, átvettem a kupát – mert itt nem érmet adnak –, aztán rohantam levezetni. Ez ment végig, aztán amikor megnyertük a döntőt, már volt alkalmam kicsit visszafelé is nézni – és persze örülni.
– Bár szoros győzelmeket aratott, úgy tűnt, felszabadultan versenyez.
– Mondtam, tartom is: az olimpiai arany után soha többé nincs, nem lesz, nem lehet teher rajtam. És tudtam is, hogy jól fogok úszni, mert négy héttel a döntő előtt a konferenciabajnokságon ugyan megvertek, de jól úsztam – tavaly éppen fordítva sikerült, idén azonban figyeltünk, Bobbal az volt a tervünk, hogy a döntőben legyek igazán jól. Márpedig amit Bob Bowman eltervez, azt meg is csinálja.
– Na igen, de hiába tervez a legendás tréner, kell valaki, aki a medencében képes megcsinálni azt, amit elgondolt…
– Nekem kellett a vezérnek lennem, hiszen Léon Marchand ezúttal nem volt velünk. Bobbal megbeszéltük előre, de tudtuk is, hogy hasonlókat és hasonlóan kell úsznom, ahogyan Léon szokott. A kétszáz yard hát már nagyon „léonos” volt.
– Az milyen?
– Olyan, amikor agyonveri a mezőnyt.
– És milyen agyonverni a mezőnyt?
– Iszonyatosan jó érzés, nem is tudom igazán elmondani.
– Nemigen szokta magától mondogatni, hogy olimpiai bajnok, ám ezúttal a kétszáz yard hát után elárulta, hogy kifejezetten támaszkodott a párizsi győzelmére – szüksége volt rá?
– Bajnokként jól kellett úsznom a fő számomban, ez egyértelmű, emellett viszont szoros volt az összetett verseny, és a döntőben három kaliforniai volt, mi pedig Texasból csak ketten. Ha nem nyerem meg a számot, nagy bajba kerülünk – a társaimnak is látniuk kellett, hogy mit tudok, s hogy igenis van esélyünk. Az a nap nem kezdődött jól nekünk, mert 1650 yard gyorson a csapattársunk kikapott Sárkány Zalántól.
– Hogy az NCAA-győzelem nagyon fontos Amerikában, lassan megértjük, de el tudja nekünk magyarázni, mekkora tett, hogy Bob Bowman a csapatával, az Arizona után a Texas Egyetemmel ismét nyerni tudott?
– Ilyenre még nemigen volt példa, úszók esetében megtörtént már, hogy valaki egymást követő évben más-más csapattal nyert, Bob Bowman az első, aki ezt edzőként is megcsinálta. Ha belegondolunk, hogy Arizonában kilenc évig tartott, míg összehozott egy bajnokcsapatot, Texasban meg már az első alkalommal sikerült… Amúgy ő sem feltétlenül gondolta ezt az elején, de aztán úgy dolgoztak a fiúk, hogy szépen odaértünk az első helyre.
– Bár tavaly kicsit megijedtünk mi is, amikor Bowman bejelentette, hogy elhagyja az Arizona Egyetemet, mostanra helyreállt a világ rendje: ugye egyértelműen kijelentheti, hogy jó döntés volt Texas – önnek is?
– Igen, az volt, itt tényleg mindenünk megvan, csak ne lenne ennyi cédrusfa… Éppen most van a szezonja, én meg allergiás vagyok a pollenjére – amúgy Léon is, úgyhogy az első találkozásunkkor leginkább mindketten az orrunkat fújtuk.
– Beszélt róla, hogy Marchand ezúttal nem Amerikában kezdte az idényt, sőt, csak nemrég érkezett a tengerentúlra. Mit tudhatunk még róla?
– Párizs óta nem találkoztam Léonnal, éppen akkor érkezett Texasba, mikor én indultam Magyarországra. Négy olimpia arany után talán érthető, hogy nem rohant vissza edzésekre, s nem vállalta a kemény munkát – Bob Bowmannál nem lehet pihenni, ha visszajössz, dolgoznod kell, Léonnak pedig szüksége volt hosszabb kihagyásra ahhoz, hogy mentálisan is összeszedje magát.
– Vagyis ha visszamegy Texasba az országos bajnokság után, újra együtt készülnek?
– Igen, és nagyon várom már: Léonnal versenyeztem a legtöbbet az edzéseken, akkor fejlődtem a leginkább, amikor ő ott volt mellettem a medencében.
– De előtte még vár önre az ob – kellett küzdenie azért az edzőjével, hogy rajtkőre léphessen Kaposváron?
– Nem, jó fej volt Bob, azt mondta, tulajdonképpen belefér a magyar bajnokság, más kérdés, hogy már a rövid pályás világbajnokságra sem volt könnyű váltani yardról méterre, de az technikai átállás volt, a huszonöt yard után az ötven méter meg fizikai, ráadásul három hónapja nem úsztam ötvenes medencében.
– Mégis nekimegy az ötven hát országos csúcsának?
– Az ob fontos verseny, komolyan is veszem. És megvan a gyorsaságom is, ez pedig ötvenen jót jelenthet, remélem, bírni fogom a százakat is, de az első napi kétszáz vegyes igencsak érdekesnek ígérkezik…
Három párizsi bajnok Kaposváron! |
![]() Több mint 33 évvel ezelőtt volt legutóbb ilyenre példa: akkor a Margitszigeten rendezték az országos bajnokságot, és Egerszegi Krisztina, Darnyi Tamás, valamint Szabó József indulásával három ötkarikás aranyérmes versenyzett egyszerre – nem először, de mindeddig utoljára. Szerdától szombaton Kaposvárra figyelnek az úszás szerelmesei, és újra „csodát” láthatnak, merthogy Kós Hubert mellett Milák Kristóf és Rasovszky Kristóf is nevezett az ob-ra, és ugye ők is már mint olimpiai bajnokok vonulnak ki a rajtkőhöz. Egyébként az 1989 és 1993 közötti időszakot megelőzően olyan, mint amire Kaposváron újfent kilátás van, csak az ötvenes években fordult még elő a női aranygenerációnak köszönhetően. |
Igazi csaták is lesznek az ob-n |
![]() Több olyan szám is van, amelyben kiélezett küzdelemre van kilátás Kaposváron, természetesen ide sorolható az a három táv, amelyen már az elmúlt két évben hatalmas csatákat láthattunk – hogy 400, 800 és 1500 gyorson ki nyer, megjósolhatatlan. Az biztos, hogy az olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf, a párizsi harmadik Betlehem Dávid és a rövid pályás világbajnok Sárkány Zalán ismét jó eséllyel pályázik a bajnoki címre, már persze ha a fiatalok nem törnek borsot az orruk alá… Száz pillangón összecsap Kós Hubert és Milák Kristóf – még mindig tegyük hozzá, hogy összecsaphat, mert a nevezési lista csak jelzés, remélhetőleg Szabó Álmos tanítványa tényleg tiszteletét teszi Kaposváron. Kós és Milák nevezett 50 pillangón is, itt azonban kapnak egy harmadik társat is, a szám rövid pályás specialistáját, Szabó Szebasztiánt. Az utóbbi 50 gyorson is rajtkőre lép, és itt nem kisebb ellenfele lesz, mint a Párizsban 100 gyorson negyedik Németh Nándor. Csak néhány a kaposvári nagy párharcok közül – azzal kapcsolatban, hogy egy ideje a férfivonalon erősebbek és eredményesebbek az úszóink, Sós Csaba kapitány csak annyit mondott: „Ez tagadhatatlan, de volt már másként is.” |