Fájó vereség – búcsú az Eb-től

TÓTH PÉTER, ZOMBORI ANDRÁSTÓTH PÉTER, ZOMBORI ANDRÁS
Vágólapra másolva!
2003.10.10. 22:01
Címkék
A helyzet lényegesen kedvezőbb lett volna, ha egy hónappal ezelőtt, szeptember 9-én a magyar U21-es válogatott legyőzi Lettországot. Ebben az esetben ugyanis péntek kora este úgy várhattuk volna a csoport záró találkozóját, hogy "csak nyerni kell a veretlenségét hét mérkőzésen keresztül megőrző Lengyelország ellen, és akkor mindenféle számolgatás nélkül továbbjutóhelyen végez a Róth Antal által irányított alakulat.
Mindenesetre a hazai táborban mindenki tisztában volt a ténnyel, számolgatni csakis a három pont megszerzése esetén lehet.
Az az első pillanatban kitűnt, hogy a lengyel olimpiai gárda fizikálisan bizony jóval erősebb. Alig három perce tartott a küzdelem, és máris összetehettük a két kezünket, ugyanis a vendégek két támadója, Eusebius Smolarek és Irenius Jelen egymást zavarta a magyar kapu előterében, így odalett a gólszerzési lehetőség. Ezt leszámítva ekkor még sok kritika nem érhette a magyar csapat teljesítményét, hiszen a fiatalok a játék minden elemében felvették a versenyt a csoportelső lengyel gárdával. Nyoma sem volt idegességnek, esetleg tanácstalanságnak, többször is olyan egyérintős labdakihozatalt láthatott a közönség, amely után kijárt a taps.
A magyar csapatnál a négy, vonalban elhelyezkedő védő előtt egy öttagú középpályássor játszott – igaz, közülük Pusztai Olivér valamivel mélyebben helyezkedett, mint a társai –, Torghelle Sándor pedig egyszemélyes támadósort alkotott. Az MTK Hungária csatára támogatást leginkább az oldalvonalak felől érkező Cvitkovics Pétertől és Leandrótól remélhetett, csakhogy a két futballista nem sok vizet zavart az erőszakos vendégjátékosok szorításában. A játékrész feléhez közeledve Michal Stasiak fejesénél a kapufa is a magyar gárdát segítette, majd egyre inkább szembetűnővé vált, hogy a vendégek miért állnak a csoport első helyén. Gyorsabbak, pontosabbak, dinamikusabbak voltak a lengyelek, a győzelmi kényszerben lévő magyar tizenegy képtelen volt akárcsak egyetlen gólveszélyes támadás végigvitelére is.
Egészen a 42. percig… Ekkor Torghelle erőszakossága és figyelme labdaszerzést eredményezett, a támadó jobb oldali beadása után mindenki azt hitte, hogy pillanatokon belül a középkezdést gyakorolhatják a látogatók, csakhogy Buzsáky Ákos elképesztő nagy helyzetben rontott. Fogalmazhatunk úgy is: ebben a helyzetben ez bizony hatalmas luxus volt…

Fény és árnyék

Mindenekelôtt dicséret illeti a magyar szurkolókat, akik ellepték a Hidegkuti-stadion teraszát. De e helyütt szóljunk inkább a majd kéttucatnyi olasz futballkedvelôrôl. A narancssárga pólóba bújt itáliaiak Budapesten töltenek egy hetet, s ha már itt jártak, kijöttek buzdítani honfitársukat, a meccs játékvezetôjét, Paolo Bertinit. Bizony, buzdítani, mert a mérkôzés közben egy-egy helyesnek vélt ítéletnél hangosan éltették sporttársat.


A kiírás szeszélye miatt nem mindegy, hogy a csoportok második helyén végzô együttesek hány ponttal zárják a selejtezôt. Mivel a tíz második közül csak hatan jutnak tovább, több sorsdöntô meccsre is sor került, illetve kerül. A magyaroknak gyôzelmük esetén a portugál–szlovák és a ciprusi–szlovén mecscset kellett volna figyelniük. E találkozókat illett volna azonos idôpontban játszani, ám elôbbit pénteken késô este, utóbbit szombat délután rendezik…
A folytatás nem hozta meg a remélt pozitív változást, ugyanis Balogh János megmozdulását követően büntetőhöz jutott Lengyelország. Az esetnél Róth Antal szövetségi edző is felállt a kispadról, és alighanem arra gondolt, ha a vendégek értékesítik a tizenegyest, akkor csapata kilátástalan helyzetbe kerül a második hely megszerzését illetően. Szerencsére a Loki kapusa jóvátette a hibáját, hárította Marcin Burghardt lövését, így a magyar együttesnek nem hátrányból kellett megkísérelnie a győzelem megszerzését.
Egy órai futballt követően megvolt a hőn áhított vezető találat, és ami nagyon fontos, előnye birtokában a magyar csapat nem esett abba a hibába, hogy ráült volna az eredményre. Ekkor több remek akciót is vezetett a védekezésben Juhász Roland, míg a támadásban Torghelle Sándor által vezérelt házigazda, apró szépséghiba, hogy ezen próbálkozások egyike sem zárult újabb góllal. Fájdalom, a mérkőzés utolsó negyedórájában a vendégek akarata érvényesült a pályán, és a Feyenoord profija, Eugenius Smolarek bombagóllal egalizálta az eredményt. A hátralévő időben a magyar tizenegyben nem volt annyi erő, ami a győzelem megszerzéséhez elegendő lett volna, sőt az utolsó percben még a találkozót is elveszítette, így a meccs lefújásának pillanatában azt kellett megállapítani, hogy Lengyelország a csoportban veretlenül végzett az élen, valamint hogy az Európa-bajnoki döntőt – és az athéni olimpiát – a magyar válogatott nélkül rendezik majd meg.

Mestermérleg

Róth Antal:
" Gratulálok Lengyelországnak a győzelemhez, a csoportelsőséghez és a továbbjutáshoz. Ritkán látható jó iramú meccset vívtunk. A kispadon úgy éreztem, hogy döntetlen körüli eredmény születhet. A játékosaim mindent megtettek azért, hogy megfosszák veretlenségétől a lengyel csapatot, ám a döntő helyzetekben sajnos mi hibáztunk, a riválisunk viszont nem."

Edward Kleindinst: "Jó mérkőzés volt, a győzelmünket ezúttal a pontosságunknak köszönhetjük. A magyar együttesnek legalább annyi gólszerzési lehetősége volt, mint nekünk. Bár a selejtezősorozat során kétszer is legyőztük a hazaiakat, ha lenne egy harmadik mérkőzés közöttünk, nem merném kijelenteni, hogy mi vagyunk a párharc esélyesei."

Percről percre

Ezt a pillanatot szívesebben kimerevítené az emlékezet: Tóth Balázs (6) a gólját, míg Torghelle Sándor (14) a társát ünnepelte (Fotó: Czagány Balázs)
Ezt a pillanatot szívesebben kimerevítené az emlékezet: Tóth Balázs (6) a gólját, míg Torghelle Sándor (14) a társát ünnepelte (Fotó: Czagány Balázs)
Ezt a pillanatot szívesebben kimerevítené az emlékezet: Tóth Balázs (6) a gólját, míg Torghelle Sándor (14) a társát ünnepelte (Fotó: Czagány Balázs)
12. perc: Rachwal 30 méterről jobbal lőtt kapura, a labda irányt változtatott Juhász Roland lábán, így a balra induló Baloghnak vissza kellett nyúlnia. Szerencsére sikerült neki…
21. perc: Burghardt ívelt középre szögletből a bal oldalról. A kaputól nyolc méterre Stasiak tisztán fejelhetett, s ezt meg is tette: néhány pillanattal később a labda a léc és a bal oldali kapufa találkozásának belső éléről pattant vissza a mezőnybe.
38. perc: Egy gyors magyar kontra – kapura lövéssel befejezve. Tóth Balázs szerzett labdát a saját térfelén, majd előre vágta azt, amelyre Czvitkovics és Torghelle is indult. Előbbi volt a gyorsabb, a jobbösszekötő helyéről befelé húzott, a 16-oson belül egy csellel elfektette Kazimierczakot, majd tíz méterről, ballal a bal alsó sarok felé lőtt, Kapsa azonban védeni tudott.
42. perc: Torghelle kapott labdát a jobb oldalon, az alapvonal közeléből jobbal középre ívelt, a kapu elé védő nélkül érkező Buzsáky tiszta helyzetben, nyolc méterről a bal sarok mellé fejelt. Óriási lehetőség volt…
49. perc: Leandro elé került a labda a lengyelek tizenhatosának jobb oldali csücskénél, a csapat legújabb magyarja lépett egyet befelé, majd ballal lőtt – fél méterrel a bal alsó sarok mellé.
52. perc: Jelen indult el a balösszekötő helyén, s mert a kapujából kilépő Balogh megtorpant, a támadó lépéselőnybe került, s előbb szerezte meg a labdát. A büntetőterületen belül elhúzta azt a kapus mellett, aki viszont Jelen lábát húzta el. A jogosan megítélt 11-esből Burghardt laposan a jobb alsó sarok felé lőtt, Balogh viszont arra vetődött, előbb lestoppolta, majd pedig megkaparintotta a labdát.
61. perc: Buzsáky a kaputól 25 méterre a védők mögé játszott, ahol Czvitkovics indult a labdára, ám nem ért abba bele, inkább a jobbról érkező Torghellének hagyta a lehetőséget. A támadó a jobbösszekötő helyéről középre passzolt, az üresen érkező Tóth Balázs pedig kilenc méterről estében, jobbal a bal alsó sarokba passzolt.
1–0
80. perc: Pusztai csatázott Smolarekkel, a támadó a tizenhatoson belül jól fedezte a felpattanó labdát, befelé fordult, és 13 méterről, jobbal a bal felső sarokba lőtt.
1–1
85. perc: Czvitkovics a jobb oldalról ívelt keresztbe, a középen egyedül álldogáló Leandro hét méterről előrevetődve fejelhetett, ám a labda a bal sarok mellé szállt – kimaradt tehát a meccslabda…
92. perc: Nowacki ívelt keresztbe a kapu előtt jobbról. A bal oldali kapufánál érkezett Brozek, és hét méterről az üresen tátongó kapuba fejelte a labdát.
1–2

A csoport másik mérkőzésén: Svédország–Lettország 3–2
A 4. selejtezőcsoport végeredménye
1. Lengyelország862-24– 620
2. Svédország842217–1314
3. MAGYARORSZÁG84-417–1312
4. Lettország83-511–169
5. San Marino81-78–293
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik