Krasznai Bence –utanpotlassport.huA kadét világ- és Európa-bajnok kötöttfogású birkózó, Szőke Alex 2018-ban már a juniorok között bizonyított. Nem is akárhogyan, hiszen elsőévesként szerzett ezüstérmet a 87 kilósok között a római kontinensviadalon. A 19 esztendős kiválóság idén súlycsoportot váltott, ezzel együtt szeretne dobogós helyen zárni az Európa- és a világbajnokságon egyaránt.Krasznai Bence –utanpotlassport.huA kadét világ- és Európa-bajnok kötöttfogású birkózó, Szőke Alex 2018-ban már a juniorok között bizonyított. Nem is akárhogyan, hiszen elsőévesként szerzett ezüstérmet a 87 kilósok között a római kontinensviadalon. A 19 esztendős kiválóság idén súlycsoportot váltott, ezzel együtt szeretne dobogós helyen zárni az Európa- és a világbajnokságon egyaránt.
− Nyolcvanhétről váltott a kilencvenhét kilósok közé…
−Így igaz. A tavalyi, Nagyszombatban rendezett junior-világbajnokságra már nagyon elszaladt a súlyom; nagyjából hat kilót kellett fogynom, ami nem esett jól. Edzőimmel a súlycsoportváltás mellett döntöttünk, és erre építettük fel az egész évet.
−Ha jól sejtem, egészen másképpen mozognak ebben a kategóriában a birkózók.
−Nyolcvanhét kilóban sokkal jobban számít a technikai tudás, mint ebben a súlycsoportban. Itt a kondíció és az erő a döntő egy-egy mérkőzésen. A telet – mint mindig – alapozással töltöttük. Előtérbe helyeztük a súlyzókat, és a futásból sem volt hiány. Még mindig csak kilencvenhét kiló vagyok, ami nem túl kedvező azt tekintve, hogy június 3-án kezdődik a pontevedrai junior Európa-bajnokság.
−Milyen célokat tűzött ki maga elé?
−Nem titkolt szándékom, hogy a kontinensviadalon és a tallinni világbajnokságon is érmet szerezzek, de van néhány olyan versenyző, aki borsot törhet az orrom alá. Ilyen például az osztrák Markus Ragginger, akitől az ausztriai felkészülési versenyen kikaptam már az idén. Ez azonban cseppet sem keserít el, mivel mindig megerősítenek az ehhez hasonló pofonok.
−Mindig?
−Kétségtelenül. Az első igazán nagy „pofára esésem” a kétezer-tizenhatos stockholmi kadét Európa-bajnokság volt, amelyen hatalmas célokkal indultam, végül csak a tizenharmadik helyen zártam. Ilyenkor mindig példaképemre, a bátyámra, Márkra gondolok. Ő eredményes motokrosszversenyző volt. Gyerekkoromban láttam, ahogyan pillanatok alatt összeszedi magát egy sikertelen verseny után. Ebből merítek én is erőt és motivációt.
−A tavalyi, római Európa-bajnokságon elsőévesként lett ezüstérmes, míg a világbajnokságon hetedik. Elégedett?
−Egy érem volt a cél, ezt elértem, tehát igen. Ugyanakkor bőven találok kivetnivalót a teljesítményemben. Az Eb első napja parádés volt, minden összejött, ráadásul úgy, ahogyan azt előzetesen elterveztem. A másnapi döntőre viszont elfáradtam fejben és testileg egyaránt; emiatt kaptam ki. A világbajnokságon minden tekintetben megviselt a fogyás, mentálisan és fizikálisan is. Pozitívum, hogy négy meccset így is tudtam birkózni, és nem az történt, hogy egy vereség után mehettem haza.
−Mi a leginkább jellemző a birkózására?
−Azért kedvelem a juniorokat, mert ebben a korcsoportban sokkal összeszedettebbek, érettebbek a sportolók. Ezáltal én is rákényszerültem erre. Kezdem azt érezni, kialakult a stílusom. Rájöttem, hogy egyáltalán nem szeretek állásból dobásokat végrehajtani. Egykarból dolgozom karalátétellel; ebből a helyzetből leginkább a leviteleket erőltetem derékra támadással vagy lerántással.
−Részt vesz a budapesti U23-as világbajnokságon októberben?
−Februárban rendezték a korosztály országos bajnokságát, amelyet sikerült megnyernem, így kiharcoltam az indulás jogát. A legjobb tudásomat szeretném nyújtani, és helytállni. Ebben kategóriában szinte már a felnőttmezőnnyel kell szembenéznem.
−Jelenleg hol tart hozzájuk képest?
−Amikor a világbajnok Kiss Balázzsal vagy az idei Európa-bajnoki kilencedik Varga Ádámmal edzek, akkor egész jó meccseket szoktunk birkózni. Persze, még jóval előttem járnak minden tekintetben, de reményeim szerint ez nem sokáig lesz így…
Egyéb korosztályos hírekBIRKÓZÁSBANa sportági aloldalunkon.