Labdarúgás: foci nélkül nem élet az élet

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2019.05.01. 08:44
Címkék
Sorozatunkban utazásra invitáljuk olvasóinkat – a sportágak birodalmába. Túrakalauzunk egy-egy utánpótláskorú sportoló, edző és felnőtt klasszis lesz; az ő segítségükkel igyekszünk bemutatni, milyen adottságok birtokában érdemes belevágni egy-egy sportágba, no meg azt, hogy mire számíthatnak azok a fiatalok, akik már ki is nézték maguknak valamelyik edzőtermet, pályát vagy éppen uszodát. Ezúttal annak jártunk utána, miért jó a labdarúgás?

G. G. utanpotlassport.hu A labdarúgás a világ legnépszerűbb sportága, amelyet több mint kétszáz országbanközel negyedmilliárd ember játszik nap mint nap. Magyarországon az első feljegyzések alapján 1879-ben kezdődött a sportág térhódítása,s 1901-ben az MLSZ megalakulásával hivatalossá is vált a működése.G. G. utanpotlassport.hu A labdarúgás a világ legnépszerűbb sportága, amelyet több mint kétszáz országbanközel negyedmilliárd ember játszik nap mint nap. Magyarországon az első feljegyzések alapján 1879-ben kezdődött a sportág térhódítása,s 1901-ben az MLSZ megalakulásával hivatalossá is vált a működése.

A futball alapja a labda szeretete, amely a legtöbb fiatalnál már egészen kiskorban megmutatkozik, emellett fontos, hogy egyszerű, a hosszú évek alatt is keveset változó szabályrendszerben zajlik, a felszerelésigény pedig minimális. Elég csak néhány legenda pályafutásának történetére gondolni, például az Aranycsapat játékosaira, akik gyerekkorukban összecsavart harisnyákat tömtek ki és az utcán sajátították el az alapokat.

CSOBOTH KEVIN –A portugál Benfica utánpótlás-válogatott támadója

Csoboth Kevin a labdával a lábán nőtt fel Fotó: Benfica
Csoboth Kevin a labdával a lábán nőtt fel Fotó: Benfica

Csoboth Kevin a labdával a lábán nőtt fel  •  Fotó: Benfica

„A szüleim azt szokták mondani, hogy a labda szinte már a kezdetektől fogva ott volt a lábamon. Az első emlékem olyan hat- vagy hétéves koromból egy AC Milan-mérkőzés, amelyen a brazil Robinho is játszott a piros-feketéknél, és varázslatos dolgokat művelt a labdával. Onnantól kezdve én is valami hasonlót szerettem volna csinálni egész életemben. Mi a jó a futballban? Minden! Egy óriási élmény az egész, nem lehet nem szeretni, aki egyszer is kipróbálja az életében, nem akarja majd abbahagyni. Rengeteg barátot lehet szerezni a játék által, s mivel csapatsportágról van szó, külön élményt jelent az is, hogy együtt küzdhettek a társaiddal a kitűzött célért. Profi szinten természetesen már a győzelem is fontos, de szerintem ezt csak a futball szeretetével együtt lehet csinálni.”

MÉSZÖLY GÉZA – 18-szoros válogatott védő, korábbi utánpótlás szövetségi kapitány, a Mészöly Focisuli elnöke.

MészölyGéza
MészölyGéza

”Két részre bontanám a kérdést. Először is: édesapám miatt én beleszülettem a futball közegébe, a fű illatával, nagy játékosok között nőhettem fel, ennek a mai napig érzem a hatását. El sem tudtam volna képzelni, hogy az életemet ne a futball töltse ki. A Mészöly Focisuli vezetőjeként azt látom, hogy olyan gyerekekre is hatással van ez a csodálatos sport, akiknek a családi körülményeiből nem feltétlenül adódna ez. A labda elvarázsolja a fiatalokat, s a sportágak közül talán itt fejezhetik ki a legjobban önmagukat, hiszen egy rendkívül összetett tevékenységről beszélünk, amely egyéni és csapatjáték is egyben. Rengeteg a sikerélmény, egy jó csel, egy végigfutott mérkőzés, vagy a maga a gólszerzés óriási önbizalmat adhat. Ne felejtsük el a játék közösségteremtő erejét, hiszen fiatalon meg lehet tanulni, hogy valaki hogyan rendelje magát alá a csapatérdeknek, adott esetben pedig hogyan vegye a vállára a csapatot. Ezeket a tapasztalatokat – a pályán tapasztaltakat és az azon kívülieket egyaránt – az élet egyéb területein is lehet hasznosítani.”

TORGHELLE SÁNDOR –Az MTK 42-szeres válogatott csatára

Torghelle Sándor mindennapjaira is kihatással van a játék Fotó: MTK Budapest
Torghelle Sándor mindennapjaira is kihatással van a játék Fotó: MTK Budapest

Torghelle Sándor mindennapjaira is kihatással van a játék  •  Fotó: MTK Budapest

„Nálunk úgymond családi örökség a futball, hiszen nagyapám és édesapám is játszott, így szinte nem is volt kérdés nálam a dolog. Még az általános iskola elején rendeztek egy focitábort, ahol az ottani vezető meglátott bennem valamit és elhívott Kispestre, innentől kezdve pedig gyakorlatilag el is dőlt, mi szeretnék lenni. Hogy mi a jó a futballban? Csapatban, barátokkal együtt harcoltok, a siker íze pedig semmihez sem fogható. Személy szerint a győzelem – legyen az egy párharc az edzésen, egy felkészülési vagy egy bajnoki mérkőzés – az egész életemre kihatással van a mai napig. Amikor nyerek, akkor az pozitív hatással van az egész napomra, persze amikor nem sikerül, akkor az negatív. Csatárként emellett természetesen a góllövés érzése az, ami óriási adrenalinlöketet ad. A futball ezen kívül megtanít arra, hogy az életben semmit sem adnak ingyen, mindenért meg kell küzdeni. A labdarúgó-társadalom pedig egy olyan közösség, ami egy egész életre szól, és olyan kapcsolatokat lehet kialakítani, amelyek pályafutásunk befejezése után is segítséget jelenthetnek bármikor.”

További korosztályos híreinkLABDARÚGÁSBANa sportági aloldalunkon.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik