Röplabda: hiányok és remények az utánpótlás-képzésben

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2019.05.02. 19:25
Címkék
Nyolc évre volt szüksége utánpótláskorú röplabdázóinknak ahhoz, hogy − önerőből − jussanak ki a korosztályos Európa-bajnokságra; az U18-as lányok 2010-es sikere után 2018-ban, az U17-es hölgyek vehettek részt az Eb-n. Mindezt figyelembe véve kijelenthető, a magyar röplabdasport jócskán elmarad az európai elittől. Ennek okairól, valamint a szükséges változásokról beszélgettünk a hazai utánpótlás szakágvezetőjével, Szabados Istvánnal.

Krasznai Bence −utanpotlassport.huA bevezetőben gondolatjellel tettünk hangsúlyt arra a szóra, hogy„önerőből”. Ez azt figyelembe véve helytálló, hogy nem csupán két korosztályos világversenyen vettek részt utánpótlás röplabda-válogattjaink az elmúlt nyolc évben. Rendezői jogon pályára léphettek a győri U19-es leány Európa-bajnokságon 2016-ban, illetve egy évvel később, ugyanitt az U19-es fiúk bizonyíthattak. Mind a két évben a tizedik helyet sikerült elcsípni.Krasznai Bence −utanpotlassport.huA bevezetőben gondolatjellel tettünk hangsúlyt arra a szóra, hogy„önerőből”. Ez azt figyelembe véve helytálló, hogy nem csupán két korosztályos világversenyen vettek részt utánpótlás röplabda-válogattjaink az elmúlt nyolc évben. Rendezői jogon pályára léphettek a győri U19-es leány Európa-bajnokságon 2016-ban, illetve egy évvel később, ugyanitt az U19-es fiúk bizonyíthattak. Mind a két évben a tizedik helyet sikerült elcsípni.

Szabados István
Szabados István

Szabados István

A lényeg azonban megmarad: a magyar csapatok el vannak maradva a kontinens elitalakulataihoz képest.

A hazai utánpótlás szakmai vezetője, Szabados István az iméntiekhez hozzátette, hogy 2017-ben csupán hajszálon múlt, hogy az akkor U16-os lányok nem jutottak ki az Eb-re. Ugyanakkor ő sem titkolja: problémákkal küzd Magyarországon a sportág.

A legalapvetőbb gond − Szabados szerint− abban rejlik, hogy idehaza mindössze 12 ezer versenyengedélyt adtak ki 2018-ban. Ez pedig nemekre és korcsoportokra leosztva meglehetősen csekélynek mondható.

„Amíg nálunk a serdülő leány országos bajnokságon ötszáz fiatal lép pályára, addig Lengyelországban, hasonló versenyen, kétszáz alakulat. Ez óriási különbség. Az viszont egyértelműen pozitív, hogy bázisunk évről évre növekszik”− vélekedik a szakágvezető.

A mester arról is beszélt, hogy a körülmények mellett a képzési rendszeren is változtatni kell:

„Teremhiánnyal és elavult eszközökkel bajlódunk. Utánpótlás-nevelő szisztémánk is jócskán el van maradva Európához, és a modern játékfilozófiához képest. Ez utóbbi probléma az edzők felkészületlenségén alapul. A Testnevelési Egyetemen három évvel ezelőtt indult újra a röplabdaedző-képzés, előtte nyolc évig nem volt. Mit csinálnak a jelöltek, ha nem tudnak részt venni a felsőoktatásban? Elmennek OKJ-s oktatásra, ami gyors. No, de kérem,a Youtube-ról bárki meg tudja tanulni, amit szeretne... Ennek az lett a hozadéka, amit most tapasztalunk: hiányosságok tömkelege fedezhető fel a fiataloknál.”

Szabados mindezek ellenére derűlátó. Úgy véli, jó irányba tart a magyar röplabda.

„Anyagi helyzetünk javult, tehát több ember szeretne röplabdaedzővé válni. A következő szezonban alapelveink megreformálása a cél, utána pedig mindezt egységesíteni. Ha minden a tervek szerint halad, akkor hat-hét éven belül akár ütőképesek is lehetünk az európai porondon”− zárja le a mester.

További korosztályos hírekRÖPLABDÁBANa sportági aloldalunkon.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik